Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Do Pierwszej Komunii w trzeciej klasie

Biskup Grzegorz Kaszak postanowił, iż w diecezji sosnowieckiej Pierwsza Komunia św. będzie udzielana dzieciom pod koniec trzeciej klasy szkoły podstawowej. Stosowny dekret Ksiądz Biskup podpisał 1 marca br.

Reklama

Postanowienie dotyczy uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych od dnia 1 września 2014 r. Indywidualne skrócenie tego trzyletniego przygotowania możliwe jest w szczególnych i uzasadnionych przypadkach. Powinno być ono zgodnie wypracowane przez rodziców, duszpasterzy i katechetów oraz zaakceptowane przez dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Oznacza to, że od 1 września 2014 r. we wszystkich klasach pierwszych szkół podstawowych, niezależnie od wieku dzieci, należy wprowadzić nową „Podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, zatwierdzoną przez Konferencję Episkopatu Polski 8 marca 2010 r. w Warszawie. Nowa podstawa zakłada przesunięcie terminu Pierwszej Komunii św. z klasy drugiej do klasy trzeciej szkoły podstawowej. Zmiana ta podyktowana jest przesunięciem obowiązku szkolnego na dzieci 6-letnie, dyrektywami Komisji Wychowania Katolickiego KEP i koniecznością dostosowania „Podstawy programowej katechezy” do europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się na każdym etapie – wyjaśnia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Jednocześnie przypomina, że zgodnie z dekretem w sprawie podręczników katechetycznych obowiązujących w diecezji sosnowieckiej podpisanym przez biskupa Grzegorza Kaszaka 1 marca 2013 r. w szkołach znajdujących się na terenie naszej diecezji należy korzystać wyłącznie z podręczników Wydawnictwa „Jedność” i Księgarni św. Wojciecha. Wydawnictwa informują jednocześnie o wycofaniu w tym roku z druku starych podręczników.

Eucharystia wraz z komunią św. jest niezwykłym darem Boga, który jest pokarmem dla człowieka. Bardzo ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do tak doniosłego wydarzenia, jakim jest w ich życiu Pierwsza Komunia św. Wyrazem tego powinno być systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., rozwijanie życia modlitwy, życia duchowego, a także zainteresowanie katechezą.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszokomunijny prezent od Wiktorii

Dzieci pierwszokomunijne bardzo przeżywają swoje pierwsze spotkanie z Jezusem. Niecierpliwie też oczekują prezentów, jakie z tej okazji otrzymują.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef wywiadu wojskowego: Putin podjął ostateczną decyzję o ataku 23 lutego

2022-05-24 10:51

[ TEMATY ]

Putin

wikipedia.org

Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnowymiarowych działań zbrojnych przeciwko Ukrainie 23 lutego po południu - powiedział szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

"Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu działań bojowych około 15.00 23 (lutego). Przed południem 23 były jeszcze pewne wahania, przygotowania i tak dalej" - przekazał Budanow.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież zachęca Cyryla do wysiłków na rzecz ochrony wartości i godności życia

2022-05-24 17:04

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek w przesłaniu do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla zachęcił go do wspólnych wysiłków na rzecz "ochrony wartości i godności każdego życia ludzkiego". Rosyjskie media ogłosiły we wtorek tekst papieskiego przesłania do rosyjskiego patriarchy z okazji uroczystości Cyryla i Metodego.

"Uroczystość świętego Cyryla, wielkiego apostoła Słowian, jest dla mnie okazją do wysłania pozdrowień i zapewnień o mojej modlitwie za Waszą Świątobliwość i za Kościół powierzony jego opiece duszpasterskiej" - napisał papież, którego słowa cytuje też włoska Ansa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję