Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

40-lecie sakry bp. Jana Gałeckiego

W dniu 17 marca minęło dokładnie 40 lat od chwili, gdy Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w asyście pierwszego rządcy diecezji szczecińsko-kamieńskiej bp. Jerzego Stroby i bp. Bogdana Sikorskiego – ordynariusza płockiego, udzielił święceń biskupich pierwszemu biskupowi pomocniczemu naszej diecezji ks. Janowi Gałeckiemu, ówczesnemu proboszczowi parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim. Uroczystości rocznicowe miały miejsce w III niedzielę Wielkiego Postu, 23 marca 2014 r.

Jubileusz 40-lecia święceń biskupich bp. seniora Jana Gałeckiego zgromadził w bazylice archikatedralnej w Szczecinie liczne grono dostojnych gości, którzy pragnęli złożyć dziękczynienie za tak wiele lat ofiarnej służby pełnionej w Kościele szczecińsko-kamieńskim. Czcigodnego Jubilata otoczyli współbracia biskupi na czele z metropolitą szczecińsko-kamieńskim abp. Andrzejem Dzięgą, bp. seniorem Adamem Dyczkowskim i bp. seniorem Pawłem Sochą z Zielonej Góry, bp. seniorem Marianem Błażejem Kruszyłowiczem, infułaci, kanonicy, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele grup modlitewnych i duszpasterskich, wierni archidiecezji. Uroczysta Msza św. połączona była również z Archidiecezjalnym Dniem Świętości Życia, dlatego obecni również byli obrońcy życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, szczególnie z KS „Civitas Christiana”. Oprawę muzyczną stworzyli dawni parafianie bp. Jana Gałeckiego z chóru „Arioso” ze Stargardu Szcz.

Na początku Eucharystii kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. kan. dr Sławomir Zyga odczytał list nadesłany przez kard. Pietro Parolina od Ojca Świętego Franciszka.

Reklama

Do wszystkich ważnych treści uroczystości nawiązał w słowie Bożym Pasterz Metropolii: „Dziękując za 40-lecie sakry biskupiej, przywołujemy Naród Wybrany przeżywający ten czas jako rekolekcje, odnowę ducha, przeorganizowanie myślenia i działania. Tajemnica 40-lecia wędrówki przez pustynię to uczenie się pełnego zaufania do Mojżesza, to szkoła ducha prowadzona przez samego Boga. Patrzymy na Mojżesza w świetle dzisiejszych czytań jako na przewodnika Ludu Bożego, który zaspakaja pragnienia, prowadzi pewną drogą i przygotowuje naród na czas wejścia do Ziemi Obiecanej. Czterdzieści lat temu w tej odbudowywanej katedrze konsekrowany był młody, 42-letni proboszcz ze Stargardu Szcz. Były to pierwsze w dziejach tej świątyni święcenia – symboliczny początek nowych dziejów tej diecezji. Podkreślił to ówczesny pasterz diecezji bp Jerzy Stroba, gdy stanął tutaj Mojżesz tamtych czasów, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i uderzył słowem w ziemię, i wydobył źródło biskupiego posługiwania, by było zawsze ożywcze. Biskupie posługiwanie dotarło później do Ludu Bożego, do Kościoła przez dary Ducha Świętego w postaci służby Bożej, najpierw w trudnych latach pracy za Prymasa Tysiąclecia, a następnie w radosnych podczas trwania pontyfikatu bł. Jana Pawła II. Było to 40 lat przemierzania tej ziemi, sprawowania Eucharystii, głoszenia słowa Bożego, udzielania błogosławieństwa, a także wskazówek kapłanom, jak również pracy w ramach Konferencji Episkopatu Polski, służenia biskupom szczecińsko-kamieńskim. Zawsze było słychać z ust bp. Jana: «Jestem gotowy do służby». Zawsze otaczał modlitwą sprawy diecezji, dbał o strukturę administracyjną tak, aby wierni mieli dobry dostęp do kapłanów. Dbał o świętość małżeństw, w setkach tysięcy możemy liczyć błogosławieństwa udzielane dzieciom znajdującym się pod sercem matek. Gdy zrodziła się myśl, by pod oknem, gdzie mieszka bp Jan, powstało «okno życia» z uśmiechem powiedział: «oczywiście, i obiecuję codzienny Różaniec w tej intencji». Idziesz jako świadek Chrystusa, Ty – syn ziemi mazowieckiej, który ukochałeś tę ziemię nad Odrą i Bałtykiem jak swoją. Zaczęło się to w domu rodzinnym, gdy Twój ojciec prowadził domową szkołę z zeszytów zrobionych z worków po cemencie, a później kontynuowane to było w liceum biskupim w Słupsku, a potem w Gorzowie, gdy zdecydowałeś, aby kapłański dar swego serca ofiarować tej ziemi. Dziękujemy za świadectwo codziennego życia wiarą, za trud i poświęcenie, systematyczność poczynań, za uśmiech, a gdy trzeba było, za cierpienie przyjmowane z różańcem w ręku. Jubilacie, niech Twoje serce śpiewa hymn dziękczynienia, a Pan przymnoży lat, byś ubogacał nas duchowo. Niech Twoje życie będzie znaczone Bożym błogosławieństwem dla nas wszystkich!”.

W chwili eucharystycznego dziękczynienia słowa życzeń w imieniu kapłanów i sióstr zakonnych archidiecezji wypowiedział ks. prał. Henryk Ozga, następca bp. Jana na urzędzie proboszcza u NMP Królowej Świata w Stargardzie, a także Joanna Szałata z KS „Civitas Christiana” oraz przedstawiciele Polskiej Żeglugi Morskiej. Dostojny Jubilat wyraźnie wzruszony w słowie podsumowania podziękował wszystkim, a szczególnie Księdzu Arcybiskupowi za życzliwość serca, zapewniając o swojej ciągłej gotowości do służby oraz o modlitwie w intencji archidiecezji, a szczególnie ludzkiego życia. Uroczystość 40-lecia sakry biskupiej zakończyło Boże błogosławieństwo, a także radosne składanie życzeń Jubilatowi przez kolejne delegacje wiernych.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W świetle rocznic

2020-08-05 07:21

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

Wniebowzięcie NMP

Bitwa Warszawska

Graziako/Niedziela

Maryja Wniebowzięta z kościoła Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam wiele ważnych rocznic i wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć, a wśród nich Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

W wymiarze narodowym będziemy wspominać 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej, starcia zbrojnego stoczonego w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. pomiędzy Rosją Radziecką i Polską. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, która naszemu narodowi pozwoliła zachować niepodległość, ratując jednocześnie Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią.

CZYTAJ DALEJ

40 lat to historia wielu pokoleń - Apel Jasnogórski z udziałem bpa Jacka Kicińskiego

2020-08-09 21:30

Michalina Stopka

Matka Boża Częstochowska

Codziennie o godz. 21:00, wierni gromadzą się wokół Matki Bożej. Dziś Apel Jasnogórski przy Cudownym Obrazie prowadził bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Jacek Kiciński CMF, który pielgrzymuje w 40. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej.

Po odśpiewaniu Bogurodzicy i trzykrotnego “Maryjo Królowo Polski”, nastąpiło rozważanie przygotowane przez ks. bpa Jacka.

W pierwszych słowach wyraził radość z obecności przy Matce, która słucha i rozumie. Nawiązując do pieszego pielgrzymowania, zaznaczył, że pątnicy, zmierzając do Maryi, chcieli budować wspólnotę wiary, ducha i jedności w różnorodności.

W dalszej części, biskup nawiązał do hasła pielgrzymki “Wielka tajemnica wiary”.

- To Eucharystia stanowi centrum naszego życia, powołania i posłania - powiedział.

Nie zabrakło także podziękowań dla Matki Bożej za 40 lat pielgrzymowania i za Jej opiekę.

- Jak co roku przynosimy nasze intencje. Zapisane są one w naszych sercach i pielgrzymich plecakach - zaznaczył biskup.

Bp Jacek Kiciński zawierzył Maryi całą Archidiecezję Wrocławską, ks. abpa Józefa Kupnego, biskupów wrocławskich, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Seminaria Zakonne, Domy Formacji zgromadzeń żeńskich.

Opiece Maryi zostały poddane małżeństwa i rodziny. W sposób szczególny te, które przeżywają kryzysy i zagrożone rozpadem. Nie zabrakło także modlitwy za młodzież rozeznajacą swoje powołanie. starszych, chorych, cierpiących, ubogich i bezdomnych.

Bp Kiciński prosił Maryję, aby uczyła nas wiary i budowania życia na prawdzie i miłości.

Rozważanie zakończyło się modlitwą św. Bernarda ku czci Matki Bożej.

40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotrze jutro, 10 sierpnia na Jasną Górę. O godz. 12:00, rozpocznie się uroczysta Msza święta, a o godz. 14:00 koncert uwielbieniowy i dziękczynny za 40 lat pielgrzymowania.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa na szczycie Śnieżki

2020-08-10 18:09

[ TEMATY ]

kaplica

św. Wawrzyniec

biskup legnicki

Śnieżka

kard Duka

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz 39., w dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, odbyła się na szczycie Karkonoszy - Śnieżce, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300. lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi, odprawiana była z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora tego wydarzenia, który je zapoczątkował Jerzego Pokoja, oraz emerytowanego prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Clausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach.

Licznie reprezentowani byli ludzie gór, a więc przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony Czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek.

Kard. Duka, zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu, na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Ksiądz kardynał wspomniał też, że tą Mszę św., sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla Katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć aby przynieść nowy plon, owoc, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu: - Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, naród Polski, Czeski i Niemiecki który tu przybywa, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia ale je oddał, wiedząc że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił Biskup legnicki.

Życzył też: - Idźmy z tej liturgii w nasze życie, z przekonaniem, że trzeba, aby słowo Boga działało w nas w ten sposób, żebyśmy umieli umierać dla siebie, żeby to ziarno Boże, przynosiło w nas owoc. Tego życzę wszystkim pielgrzymom, przewodnikom, ratownikom, aby dokonywało się w nas dzieło Boże. Obyśmy wszyscy byli ludźmi pokoju, pojednani w Jezusie Chrystusie, niosący w sobie tę przedziwną Bożą zdolność do umierania.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, dziękując wszystkim za odpowiedź na kolejne zaproszenie i uczestnictwo w tym spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe, 40. za rok.

Uroczystość kończy się w Kotle Łomniczki, modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

  

Zobacz zdjęcia: Śnieżka: miejscem modlitwy ludzi górCZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję