Reklama

Niedziela Wrocławska

Areopag współczesności

Co wspólnego z internetem ma średniowieczny biskup? Św. Izydor zapisał się w historii jako autor wielu dzieł, w tym pewnego rodzaju encyklopedii, która zawierała uporządkowaną wiedzę z różnych dziedzin, co w żargonie informatycznym można by określić „bazą danych”. Patronuje Internetowi, internautom i programistom od 1997 r.

Kościół funkcjonuje w sieci coraz sprawniej, posługując się nie tylko słowem, ale dźwiękiem i obrazem. Skąd bierze pomysły i na czym opiera swoją działalność?

Szukajcie ludzi!

4 kwietnia w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie św. Izydora – biskupa Sewilli, patrona Internetu, internautów i informatyków. To dobra okazja, by przyjrzeć się temu, jak w sieci porusza się archidiecezja wrocławska. 17 marca na portalu społecznościowym Twitter pojawiła się pierwsza wiadomość metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, który codziennie dzieli się z wiernymi refleksją dotyczącą Słowa Bożego. Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej ks. dr Rafał Kowalski wyjaśnia, że motywacją takiego działania były słowa Pana Jezusa, który zachęcał do tego, by szukać ludzi. Tak postępuje też papież Franciszek, taki styl duszpasterzowania obrał abp Kupny.

Strona internetowa archidiecezji odsłania całe jej bogactwo. Wnikliwie przestudiowanie każdej zakładki pozwala poznać każdą wchodzącą w jej skład parafię, duszpasterzy i wspólnoty. Ciekawym projektem jest strona powstała specjalnie na kanonizację papieża Jana Pawła II (www.jp2.wroclaw.pl). Znajdują się tam wszystkie informacje dotyczące wydarzeń przygotowujących do dobrego przeżycia tego wydarzenia, a także wiele materiałów pomocnych do pogłębienia osobistej modlitwy.

Reklama

Na wzór św. Pawła

Bp Andrzej Siemieniewski za pomocą Internetu pogłębił swoją znajomość z ojcami Kościoła, zwłaszcza ze św. Augustynem. – Jestem stałym użytkownikiem wspaniale opracowanej strony św. Augustyna, gdzie opublikowane są wszystkie jego teksty po łacinie i po włosku – opowiada. – Życie biskupa nie obfituje w momenty, które można by wykorzystać na spędzanie czasu w bibliotece, dlatego czytam przed monitorem. Drugim ważnym elementem wykorzystywanym w pracy biskupa jest dostęp do Pisma Świętego online, bardzo wygodny i praktyczny w przygotowywaniu homilii, kazań czy artykułów. Bp Siemieniewski z internautami dzieli się także swoim dorobkiem – na jego stronie internetowej można znaleźć wiele publikacji i tekstów teologicznych. – Internet traktuję jako formę kontaktu z wiernymi. Widzę tu analogię do postępowania św. Pawła, który wykorzystywał jemu współczesne możliwości komunikowania się z ludźmi. Gdy przybywał do jakiegoś miasta, szedł do synagogi, gdy pojawił się w Atenach, poszedł na Areopag, by tam rozmawiać z ludźmi ciekawymi świata. Nie przez przypadek Jan Paweł II określił Internet mianem współczesnego areopagu.

– Jak każde medium, także Internet niesie ze sobą pewne zagrożenia. W tym przypadku typowym niebezpieczeństwem jest zacieranie granicy między życiem a fantazją, wydarzeniem realnym a jego wirtualną reprezentacją. Internet ma być dla nas tylko pomocą w głębszym przeżywaniu rzeczywistości, inaczej stanie się protezą, która tę rzeczywistość zastąpi – dodaje bp Siemieniewski.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowy kościółek odzyskuje blask

2020-08-05 07:21

Niedziela sosnowiecka 32/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

Wolbrom

Ewa Barczyk

Kościółek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolbromiu

Trwa dobra passa wczesnobarokowego kościółka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wolbromiu – perełki architektonicznej. Opiekująca się drewnianą świątynią, pełniącą niegdyś funkcję kościoła przyszpitalnego dla ubogich, parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej otrzymała ostatnio trzecią z kolei ministerialną dotację, dzięki której kontynuowane będą prace konserwacyjne przy kościółku.

Intensyfikację działań na rzecz ratowania wolbromskich zabytków sakralnych zainspirował przed kilku laty pasjonat, dziś wolbromski radny Radosław Kuś, który wspomaga merytorycznie ks. proboszcza Zbigniewa Lutego w pisaniu wniosków o dofinansowania z różnych źródeł.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję