Reklama

Jan Paweł II

Jan Paweł II – autorytet młodzieży

„Szukałem Was, teraz Wy do mnie przychodzicie” – Jan Paweł II szukał ich, a oni przychodzili do niego. Młodzież. To dla niej Papież Polak był przyjacielem. To dla niej w 1985 r. zapoczątkował spotkania, które organizowane w formie religijnego festiwalu skupiały młodych z całego świata

Niedziela wrocławska 14/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Jan Paweł II wychodził nam naprzeciw. Podróżował do miast, w których żyliśmy. Chciał spotkać się z każdym z nas. Ogromną rolę w życiu papieża odgrywali młodzi ludzie. To w nich Ojciec Święty pokładał swoje nadzieje. Na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985r., który ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia. 20 grudnia tego samego roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Ten religijny festiwal obchodzony był w różnych miejscach świata (np. w Polsce w Częstochowie w 1991 roku). Liczne spotkania pokazały młodym, że papież nie jest niedostępną personą, ale jest blisko nich i jest tam właśnie dla nich. Pozwoliły obydwu stronom zbliżyć się do siebie i lepiej poznać. Ojciec Święty zaimponował im swoją wiarą i stał się dla nich duchowym autorytetem.

Diecezjalne Dni Młodzieży

Poza spotkaniami międzynarodowymi Światowe Dni Młodzieży są organizowane co roku w każdej diecezji w Niedzielę Palmową, gdy młodzi ludzie spotykają się ze swoimi biskupami. Na poziomie diecezjalnym uroczystości są organizowane przez miejscowy zespół zwyczajowo mianowany przez ordynariusza. Jako że uroczystości te zazwyczaj obchodzone są podczas Niedzieli Palmowej, prawie zawsze zawierają Mszę Niedzieli Męki Pańskiej – pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Muzyka, modlitwa, możliwość spowiedzi oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, mogą także być częścią uroczystości. W tym roku Diecezjalne Święto Młodzieży we Wrocławiu odbędzie się 12 kwietnia, podczas którego delegacje dekanalne przejmą światło miłosierdzia.

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia

Dzień kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II zbliża się wielkimi krokami. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele inicjatyw, w tym Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Symbol Bożego Miłosierdzia – ogień z Łagiewnik dotrze do wszystkich kościołów i rodzin w naszym kraju. Pod przewodnictwem ks. Mariana Biskupa delegacje młodzieży, sióstr zakonnych i kleryków wyjadą z Wrocławia do krakowskich Łagiewnik, aby odebrać Iskrę Miłosierdzia. 12 kwietnia rozpocznie się czuwanie młodzieży i rodzin w oczekiwaniu na kanonizację błogosławionego Jana Pawła II. Czuwanie połączone będzie z obchodem diecezjalnym Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej. – O godz. 10.00 rozpocznie się gra terenowa dla młodzieży na Ostrowie Tumskim „Śladami Jana Pawła II” – mówi ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej. – Następnie zapraszamy na Forum Młodzieży o tematyce Światowych Dni Młodzieży „Czas na Kraków 2016” – dodaje. O godz. 14.00 odbędzie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, połączona z przekazaniem Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia delegacjom dekanatów i młodzieży. Celem akcji jest duchowe przygotowanie wiernych naszej archidiecezji na dzień ogłoszenia Jana Pawła II świętym – Niedziela Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia. Pragniemy, aby do tego czasu Iskra trafiła bezpośrednio do wiernych. – To jest pewien symbol, który ma nas zachęcić do tego, abyśmy w tym trudnym czasie, jaki przeżywają zwłaszcza nasi sąsiedzi na Ukrainie, pamiętali, że Boże miłosierdzie jest źródłem pokoju i abyśmy o niego się modlili, także przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II – zaznaczył bp Polak.

Reklama

Papież Młodych

Wielu ludzi fascynuje tajemnica kontaktu papieża z młodzieżą. Potrafił on zgromadzić wokół siebie setki tysięcy młodych ludzi. Jan Paweł II w liście do Młodych Całego Świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, napisał: „Kościół przywiązuje szczególną wagę do okresu młodości jako kluczowego etapu życia każdego człowieka. Wy, Młodzi, jesteście właśnie tą młodością: młodością narodów i społeczeństw, młodością każdej rodziny i całej ludzkości – również młodością Kościoła. Wszyscy patrzymy w Waszym kierunku, gdyż przez Was stale niejako na nowo stajemy się młodzi. Tak więc Wasza młodość nie jest tylko Waszą własnością osobistą czy pokoleniową – należy ona do całokształtu tej drogi, jaką przebywa każdy człowiek w swym życiowym itinerarium, a zarazem jest jakimś szczególnym dobrem wszystkich. Jest dobrem samego człowieczeństwa...”.

Ojciec – słowo to najlepiej opisuje stosunek, jaki istniał pomiędzy Janem Pawłem II a młodymi ludźmi.

* * *

Kilka słów Papieża Polaka do młodzieży:

Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości!

Reklama

Słuchajcie Jezusa, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu. Uczcie się mówić „tak” Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia.

Młodzi, nie lękajcie się świętości. Wzbijcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Uwielbiajcie Boga waszym życiem!

* * *

Młodzi o Janie Pawle II

Roksana Basty
21-letnia mieszkanka Luboszyc
Jan Paweł II jest dla mnie wielkim autorytetem. Staram się czytać jego dzieła, choć powiem szczerze, że nie należą do najłatwiejszych. Odnajduję w nich wiele radości. Śledząc jego dzieła, potrafię odpowiedzieć sobie na wiele trudnych i nurtujących mnie pytań, rozważam problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Papież Polak mówił wiele o miłości, szacunku i godności, które powinny być podstawą ludzkiego życia. Błogosławiony Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia poczętego i o tym warto pamiętać. Bardzo się cieszę, że w końcu doczekamy się jego kanonizacji, chociaż „Santo subito” rozbrzmiewało na pl. św. Piotra i w Polsce już od momentu jego śmierci.

Martyna Lorenc
17-letnia mieszkanka Osetna
Miłość Jana Pawła II, jaką kierował się w kontaktach z młodymi ludźmi, została odpłacona mu przez młodzież w ostatnich dniach jego życia. Plac św. Piotra w Watykanie w chwili jego śmierci był zapełniony dziesiątkami tysięcy młodzieży, która przyszła pożegnać Ojca i Przyjaciela. Miałam zaledwie 8 lat, gdy świat pożegnał Papieża Polaka. Nie było mi dane go poznać. Mimo to staram się poznawać go, czytając o nim, o jego dobroci. Cieszę się na nadchodzące Diecezjalne Dni Młodzieży, na które być może uda mi się przybyć do Wrocławia, aby uczestniczyć w przekazaniu Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia.

Alicja Kasperska
19-letnia mieszkanka Góry
Wizerunek Ojca Świętego towarzyszy nam wszędzie. Jest go pełno zarówno w księgarniach czy w Internecie, gdzie z każdym dniem przybywa poświęconych mu witryn, których autorami są głównie ludzie młodzi. Zastanawiam się jednak, kim tak naprawdę jest dla nich? Dla mnie błogosławiony Jan Paweł II jest autorytetem, a jego postać budzi we mnie podziw. Mało kto potrafił tak dobrze dogadywać się z młodzieżą, wspólnie z nią żartować. Staram się rozważać jego nauczania, w których nigdy nie krytykował młodzieży, nie potępiał jej. Papież Polak zawsze podkreślał, że „młodzież to przyszłość i nadzieja Kościoła”. Młodzi czuli, że dobrze im życzy, więc i oni życzyli mu podobnie. Zaufali mu tak, jak i on im zaufał.

2014-04-03 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lot tysięcy gołębi na cześć Jana Pawła II

2020-08-07 12:57

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adobe Stock

Europejscy gołębiarze postanowili uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. 6 sierpnia ze wzgórza Castel Gandolfo zostało wypuszczonych w niebo tysiące gołębi dalekodystansowych.

Cała akcja to inicjatywa Klubu Hodowców Gołębi Dalekodystansowych „Maratończyk” Wadowice. Z rodzinnego miasta Karola Wojtyły do Watykanu zawieziono 1411 gołębi z całej Polski (w tym także 44 gołębie ze Słowacji).

6 sierpnia ze wzgórza w Castel Gandolfo, gdzie znajduje się letnia rezydencja papieska, w jednym momencie w niebo wypuszczonych zostało tysiące gołębi, nie tylko z Polski i Słowacji, ale również z Węgier, Albanii, Rumunii i Włoch. Ptaki rozleciały się po całej Europie, aby dotrzeć do swoich domów. W ten symboliczny sposób, gołębiarze z sześciu krajów europejskich chcą uczcić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Wadowiccy hodowcy spodziewają się, że pierwsze gołębie powrócą do Polski już w ten weekend.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję