Reklama

Turystyka

Włoska podróż z Janem Pawłem II

Już niedługo na kanonizację błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II wyruszą dziesiątki tysięcy Polaków. Indywidualnie, ale częściej w zorganizowanych grupach pielgrzymich zmierzać będą do Rzymu. W programach pielgrzymek znajdą się również inne miejsca we Włoszech

Niedziela Ogólnopolska 16/2014, str. 24-25

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Włochy

Margita Kotas

Sanktuarium Matki Bozej Łaskawej na Mentorelli

Sanktuarium Matki Bozej Łaskawej na Mentorelli

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Odwiedzając sanktuaria czy też inne miejsca kultu we Włoszech, nie zawsze mamy świadomość, że przed nami odwiedził je nasz rodak – Karol Wojtyła. Już jako młody kapłan podczas studiów na rzymskim Angelicum, które odbywał od listopada 1946 r. do czerwca 1948 r., odwiedził Wenecję, Subiaco, Monte Cassino, Neapol i San Giovanni Rotondo. Do niektórych ze świętych miejsc przybył już jako biskup i kardynał, a nowy rozdział podróży przyszłego świętego rozpoczął jego wybór na papieża. Nie sposób w jednej krótkiej publikacji przedstawić wszystkie miejsca w Italii, które zaszczycił swoją obecnością Jan Paweł II, przemierzając szlak przez wszystkie regiony Włoch aż po gorącą Sycylię. Prezentujemy te spośród nich, które najczęściej pojawiają się w programach pielgrzymek.

Asyż, Umbria. Miasto św. Franciszka i św. Klary

Reklama

To przepiękne średniowieczne miasto Jan Paweł II odwiedził aż sześciokrotnie – po raz pierwszy 5 listopada 1978 r., dwadzieścia dni po wyborze na Stolicę Piotrową. Znamienna była wizyta 27 października 1986 r., kiedy to podczas Światowego Dnia Modlitwy o Pokój Jan Paweł II modlił się w Bazylice św. Franciszka wraz z przywódcami dwunastu religii. Po raz ostatni Ojciec Święty przybył do Asyżu 24 stycznia 2002 r. – w Dzień Modlitwy o Pokój na Świecie. Tak też – z modlitwą o pokój – kojarzymy wizyty Jana Pawła II w Asyżu i nasze własne pielgrzymki do tego miasta.

Pierwszym miejscem, które nawiedzają przybywający tu pielgrzymi, jest dwupoziomowa Bazylika św. Franciszka – w dolnym kościele znajdują się grób Biedaczyny oraz cykl słynnych fresków Cimabuego, Giotta i Pisana. Kolejne z miejsc najczęściej nawiedzanych przez przybywających stanowi znajdująca się u stóp Asyżu Bazylika Santa Maria degli Angeli (Matki Bożej Anielskiej) w miasteczku o tej samej nazwie, nazywanym także Dolnym Asyżem. W jej wnętrzu kryje się kolebka Zakonu Franciszkanów – maleńka Porcjunkula, kaplica odbudowana przez św. Franciszka, będąca również miejscem jego śmierci. Pielgrzymi przybywający do Asyżu odwiedzają także Bazylikę św. Klary, duchowej siostry św. Franciszka i założycielki Zakonu Klarysek, w której znajdują się relikwie świętej oraz autentyczny krzyż z San Damiano.

Godziny zwiedzania: dolna Bazylika św. Franciszka – 6.00-18.45; górna bazylika: 8.30-18.45; Krypta św. Franciszka: 6.00-20.00.

Loreto, Marche. Święty Domek

Reklama

Najważniejszym miejscem w maryjnym Loreto jest Piazza della Madonna ze wznoszącą się na nim bazyliką. Największym skarbem, czczonym tu od 1294 r., jest Święty Domek, rodzinny dom Maryi z Nazaretu, według tradycji przeniesiony na skrzydłach aniołów z Ziemi Świętej do Dalmacji, a następnie na drugą stronę Adriatyku – do włoskiego Loreto. Ta „niebiańska” podróż miała się rozpocząć w 1291 r., kiedy to krzyżowcy zostali ostatecznie wyparci z Palestyny i utracili ostatnią twierdzę – port Akkon. Wówczas kamienna część domku została przeniesiona przez anioły, a raczej za sprawą rodziny De Angeli, najpierw do dzisiejszej Chorwacji, a następnie do Loreto. Cudowna figura Matki Bożej z Loreto, która znajduje się w głównym ołtarzu Świętego Domku, została wykonana w 1922 r. z drzewa cedrowego rosnącego w Ogrodach Watykańskich. Jest kopią XIV-wiecznej figury, która uległa zniszczeniu rok wcześniej w pożarze. Figurę tę ukoronował podczas swej pielgrzymki do Loreto papież Jan XXIII. To właśnie tutaj modlił się on o powodzenie rozpoczynającego się Soboru Watykańskiego II, którego był inicjatorem.

Nie brak w Loreto polskich śladów i pamiątek, jak np. kaplica polska, jedna z trzech w absydzie bazyliki. W jej centralnej części znajduje się ołtarz Serca Jezusowego, a nad nim witraż przedstawiający żołnierzy gen. Andersa gaszących pożar, który ogarnął kopułę bazyliki w nocy z 5 na 6 lipca 1944 r. Na ścianach kaplicy znajdują się freski, przedstawiające hołd składany przez różne stany Królowej Polski; Jana III Sobieskiego po odsieczy wiedeńskiej w zwycięskiej pozie na koniu oraz Cud nad Wisłą.

Do Loreto Jan Paweł II przybywał kilkakrotnie. Podczas pierwszej wizyty, 8 września 1979 r., w towarzystwie m.in. kard. Władysława Rubina, udał się na usytuowany nieopodal bazyliki polski cmentarz wojenny, na którym spoczywa 1083 polskich żołnierzy, poległych w 1944 r. podczas walk o Ankonę. Po Apelu poległych i odśpiewaniu „Salve Regina” Jan Paweł II odmówił w języku polskim modlitwę „Wieczny odpoczynek”. Nie ma chyba grupy pielgrzymiej z Polski, która by nie skierowała swych kroków na tę nekropolię. Te, które nie poprzestaną na zwiedzeniu bazyliki i polskiego cmentarza, spacerując ulicami Loreto, zawędrują może na upamiętniający naszego wielkiego rodaka Piazza Giovanni Paolo II.

Godziny zwiedzania bazyliki: 6.15-19.45. Święty Domek zamknięty w godz.: 12.30-14.30. Klucz do polskiego cmentarza znajduje się w domu Sióstr Nazaretanek, zwanym Domem Polskich Sióstr, Via Maccari 7, tel.: 0039-071-970181.

Mentorella, Lacjum. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

To jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych we Włoszech – położone między Palestriną a Tivoli, w Górach Prenestyńskich, około 60 km od Rzymu – było ukochanym sanktuarium Karola Wojtyły. Przyjeżdżał do niego przynajmniej raz w roku. W czasach kardynalskich złożył tu łącznie 30 wizyt. Dwa tygodnie po wyborze na papieża, 29 października 1978 r., Jan Paweł II przybył na Mentorellę z oficjalną wizytą, by powierzyć Matce Bożej swoje rozpoczynające się posługiwanie. Jako papież odwiedzał to sanktuarium jeszcze siedmiokrotnie – były to jednak wizyty prywatne. Papież modlił się tu i odpoczywał. Czekał na niego specjalnie przygotowany, skromny pokój, w którym mógł wypocząć po wędrówce, często bowiem docierał do sanktuarium pieszo z okolicznych szczytów. Ale z Janem Pawłem II kustosze tego miejsca, polscy księża zmartwychwstańcy, nie mieli łatwo. Dowiadywali się o przybyciu swego gościa najczęściej w ostatniej chwili, często od myśliwych czy pasterzy, którzy spotkali Papieża na szlaku. Zawiadomieni przez nich, mieli czas zaledwie na to, by usmażyć jajecznicę, czasem nieco więcej: wystarczająco, by usmażyć chrusty, pączki czy ugotować bigos. Jan Paweł II często odbywał wędrówkę na pobliskie wzgórze Monte Cerella, by modlić się, patrząc na sanktuarium, lub przelatywał nad nim śmigłowcem. Do księży zmartwychwstańców wypowiedział kiedyś znamienne słowa: „Ile razy byliśmy nad wami, a o tym nie wiedzieliście”.

Pierwsze wzmianki historyczne o tym miejscu sięgają VI wieku, dokładniejsze informacje pojawiły się jednak wraz z przybyciem na Mentorellę Benedyktynów, którzy posługiwali tutaj od X do końca XIV wieku. Od XII wieku na Mentorelli obecna jest figura Matki Bożej, wyrzeźbiona w drewnie przez nieznanego artystę. W 1857 r. papież Pius IX skierował do pracy w sanktuarium Zgromadzenie Zmartwychwstańców, które posługuje tutaj do dziś.

Sanktuarium można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 8-13 i 15-19, w niedziele i święta – w godz. 8-19. Kontakt z księżmi zmartwychwstańcami pod nr. tel./fax: 0039-069-5471899.

Subiaco, Lacjum. Sacro Speco

Pierwsza wizyta ks. Karola Wojtyły w Subiaco miała miejsce wiosną 1947 r., w czasie gdy odbywał on studia na rzymskim Angelicum – Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Patrząc na przyklejony do skały klasztor, miał wówczas powiedzieć do towarzyszącego mu ks. Stanisława Starowieyskiego: „Trzeba tak życie sobie urządzić, żeby wszystko Boga chwaliło, a mnisi to umieją”. Trzecią z wizyt w Subiaco, już jako papież, Karol Wojtyła odbył 28 września 1980 r. – w Roku św. Benedykta. W tym samym roku Jan Paweł II odwiedził jeszcze dwa inne miejsca związane z tym świętym – Nursję i Monte Cassino.

Z miasteczka Subiaco trzeba się piąć w górę, na wzgórze Talèo, by dotrzeć do miejsca, gdzie w V wieku św. Benedykt, opuściwszy Rzym, znalazł ustronne miejsce na pustkowiu. Na nim wybudował dwanaście klasztorów – po jednym dla każdego z dwunastu zakonników. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie dwa z nich – Santa Scolastica i Sacro Speco. Położony wyżej Sacro Speco to kompleks klasztorny zbudowany na miejscu, w którym pustelnicze życie w jaskini wiódł św. Benedykt. Stanowią go dwa kościoły, kaplice i budynki klasztorne przyklejone do skał góry – nic dziwnego zatem, że papież Pius II w 1461 r. nazwał je jaskółczym gniazdem. Z dolnego kościoła wchodzi się do kaplicy św. Grzegorza, gdzie znajduje się słynny fresk – pierwsze przedstawienie św. Franciszka, oraz do Sacro Speco – jaskini św. Benedykta, zwanej także Grotą Modlitw, z posągiem świętego, dłuta jednego z uczniów Berniniego. Tu św. Benedykt spędził trzy lata, prowadząc pustelnicze życie, o którym nie wiedział nikt prócz mnicha Romanusa, spuszczającego mu pożywienie do miejsca odosobnienia przy pomocy długiej liny. Dziś odwiedzający opuszczają klasztor z benedyktyńskimi specjałami, wśród których znaleźć można czekolady, miody, konfitury i nalewki.

Godziny zwiedzania: Sacro Speco – 9.00-12.30 i 15.00-18.00; Santa Scolastica – 9.30-12.30 i 15.30-19.00.

2014-04-15 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cordes w Heligenkreuz: „Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”

2020-09-29 16:30

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Kard. Paul Josef Cordes

Kard. Paul Josef Cordes

Na czym polega utrzymująca się do dziś fascynacja osobą Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II? Opierając się na licznych osobistych spotkaniach z papieżem-Polakiem i własnych doświadczeniach starał się udzielić odpowiedzi na to pytanie pochodzący z Niemiec kardynał Paul Josef Cordes 28 września w ramach konferencji w cysterskim opactwie Heiligenkreuz w Austrii .

„Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”, stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Podkreślił, że Jan Paweł II nie był niczyim „duplikatem”, ale „prawdziwym gwarantem i apostołem”, w którym „słowo i dzieło, życie i nauczanie wzajemnie się potwierdzały. On po prostu był prawdziwy”.

Kard. Cordes wspominał liczne spotkania z papieżem Janem Pawłem II, poczynając jeszcze od lat 70. w Polsce, gdy kard. Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim. Do bliższego kontaktu doszło podczas wizyty biskupów polskich w Niemczech w 1978 roku z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim na czele. Niemiecki purpurat wspominał, że był pod wielkim wrażeniem tego „niezwykle wrażliwego człowieka” i jego wielkiej wiedzy teologicznej. „Wtedy pomyślałem sobie: Wyszyński jest dobry, ale Wojtyła lepszy”, wyznał kard. Cordes. W kilka tygodni po wizycie w Niemczech kard. Wojtyła został wybrany papieżem.

Także podczas kolejnego spotkania w Pałacu Apostolskim, tuż po wyborze Jana Pawła II, kard. Cordes odniósł wrażenie, że papież z Polski jest człowiekiem „niezwykle wrażliwym i pełnym empatii”. W 1980 roku Jan Paweł II powołał go do Watykanu, mianując wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Kard. Cordes przypomniał też inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, które stanowią centralny, udany projekt duszpasterstwa młodzieży Jana Pawła II, zwrócił też uwagę na głęboką duchowość papieża. Wielokrotnie doświadczał Jana Pawła II pogrążonego w modlitwie lub klęczącego przed krzyżem. „Papież - animator? Gwiazda popu? Ktokolwiek tak uważa, powinien przeczytać jego dziennik duchowy”, stwierdził kard. Cordes.

Jan Paweł II był też wielkim promotorem apostolatu świeckich, „ale nie dlatego, żeby demokratyzować Kościół”, powiedział watykański purpurat. Zwrócił uwagę, że papież „zdecydowanie obstawał przy nieodzowności urzędu kapłańskiego”.

Wykład kard. Cordesa, zatytułowany „Moje spotkania z papieżem Janem Pawłem II – wspomnienie o autentycznym świadku wiary”, zamykał pierwszy dzień obrad międzynarodowej konferencji w Wyższej Szkole Teologicznej w Heiligenkreuz pod hasłem: „Jan Pawel II – filozof, poeta, ksiądz, polityk, papież: życie dla wolności”. Referat otwierający obrady wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dziś wieczorem były polityk włoski Rocco Buttiglione wygłosi referat: „Filozof, który został papieżem i jako polityk odmienił świat”. Konferencja zakończy się 30 września.

CZYTAJ DALEJ

Premier ogłosił zmiany w rządzie; Jarosław Kaczyński wicepremierem

2020-09-30 15:43

PAP/Radek Pietruszka

Zmiany w rządzie mają w mniejszym stopniu charakter personalny, a w większym - strukturalny; nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Z najważniejszych zmian: Jarosław Kaczyński obejmie funkcję wicepremiera, Grzegorz Puda będzie nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa. Przemysław Czarnek będzie nowym ministrem edukacji i nauki, a Jarosław Gowin obejmie funkcję wicepremiera, pokieruje resortem rozwoju, pracy i technologii.

Szef rząd poinformował na środowej konferencji prasowej, że zmiany w rządzie mają w mniejszym stopniu charakter personalny, a w większym - strukturalny.

"Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej" - powiedział Morawiecki.

Przed rekonstrukcją rządu Morawiecki kierował pracami 20 resortów. Według listy przekazanej PAP przez KPRM, w wyniku rekonstrukcji powstanie ich 14.

W skład rządu weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. W poprzednim gabinecie Morawieckiego w randze wicepremiera byli: Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz.

Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy.

Resort rozwoju (kierowany dotychczas przez Jadwigę Emilewicz) przekształcony zostaje w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii - jego szefem będzie Jarosław Gowin. Ministerstwo środowiska (kierowane przez Michała Wosia) i ministerstwo klimatu (kierowane przez Michała Kurtykę) zostają połączone w ministerstwo klimatu i środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

Z kolei Piotr Gliński będzie szefował nowemu resortowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Swoją funkcję utrzymał Tadeusz Kościński, który zostanie szefem nowego ministerstwa finansów i funduszy. Natomiast nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski).

Zlikwidowane zatem zostaną: ministerstwo cyfryzacji (kierowany wcześniej przez Marka Zagórskiego), ministerstwo sportu (kierowany przez Danutę Dmowską-Andrzejuk), ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (kierowane przez Marka Gróbarczyka), funduszy i polityki regionalnej (kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak) oraz resort środowiska (połączony z resortem klimatu), ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.

W niezmienionej formule będą funkcjonować: ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, ministerstwo spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua, ministerstwo aktywów państwowych, kierowany wciąż przez wicepremiera Jacka Sasina, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, kierowane przez nowego ministra Grzegorza Pudę, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministerstwo infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, ministerstwo sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, kierowane ponownie przez Mariusza Kamińskiego, a także ministerstwo zdrowia - kierowane nadal przez Adama Niedzielskiego.

Ponadto dotychczasowe ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej będzie funkcjonować jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej, którym nadal kierować będzie Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber. Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE. Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Dniu św. Franciszka

2020-09-30 22:22

Archiwum Fundacji Brat Słońce

Już po raz dziewiąty Fundacja Brat Słońce zaprasza do wspólnego przeżywania Dnia św. Franciszka.

Dziewiąty krakowski Dzień św. Franciszka odbędzie się 4 października na placu Franciszkańskim pod hasłem "Ekologia - od Franciszka do Franciszka". Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. w bazylice św. Franciszka z Asyżu o godz. 11.

– Dzień św. Franciszka to najlepsza okazja, aby w przystępny sposób i w duchu franciszkańskim rozważyć niezwykle aktualny i potrzebny w tych czasach temat ekologii oraz… po prostu dobrze się bawić – mówi Karolina Górska, koordynator projektu.

W programie znalazły się m.in. warsztaty ekologiczne prowadzone przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu o 12, 13 i 15 czy wykład o najważniejszych przesłankach Encykliki papieża Franciszka Laudato si' o 14.30. Dla młodszych uczestników przewidziano atrakcje – warsztaty z tematyki ochrony zwierząt oraz konkurs prac rysunkowych. Zwycięzcy otrzymają książki o ekologii.

– Z ciekawostek: na 14.15 zaplanowane jest błogosławieństwo zwierząt – zabierzcie koniecznie swoje pupile – informuje Karolina. – Jak co roku zaprosiliśmy też do udziału różne działa franciszkańskie – spotkacie u nas przedstawicieli Misji Franciszkańskich czy Wydawnictwa Bratni Zew oraz wielu innych. Zostaną też wystawione dwie wystawy – dodaje.

Szczegóły dot. wydarzenia znajdują się na stronie Fundacji Brat Słońce na Facebooku oraz stronie internetowej: www.bratslonce.pl.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję