Reklama

Z Polski

Nominacje

Biskupi dla Legnicy i Siedlec

W Wielką Środę, 16 kwietnia br., Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Zbigniewa Kiernikowskiego (dotychczasowego biskupa siedleckiego) nowym biskupem legnickim oraz bp. Kazimierza Gurdę (dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej) nowym biskupem siedleckim.

Bp Zbigniew Kiernikowski urodził się w 1946 r. w Szamarzewie k. Wrześni. Jest pierwszym na świecie biskupem, który jako ksiądz ukończył Drogę Neokatechumenalną. W latach 1982-86 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wykładał teologię biblijną i misjologię na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie oraz teologię biblijną i etykę na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza – „Angelicum”. 28 marca 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji siedleckiej. Święcenia biskupie otrzymał 20 maja 2002 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk kard. Angelo Sodano, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Evangelio oboedientia – Eucharistia” (Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia). W 2007 r. objął swą jurysdykcją wiernych parafii obrządku neounickiego w Kostomłotach. W Konferencji Episkopatu Polski został przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, członkiem Komisji Duszpasterstwa oraz Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Dwukrotnie, w 2005 i 2008 r., brał udział w Synodzie Biskupów w Rzymie. W 2013 r. konsekrował biskupa pomocniczego siedleckiego Piotra Sawczuka. Od kilkunastu lat łączy pracę naukowo-dydaktyczną z urzędem rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie.

Bp Kazimierz Gurda urodził się w 1953 r. w Książnicach Wielkich. Pochodzi z tej samej rodziny, co zmarły w 1993 r. biskup pomocniczy kielecki Jan Gurda oraz ks. inf. Józef Gurda.

Reklama

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 r. Kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1988 r. uzyskał tytuł doktora. W 1989 r. rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, będąc jednocześnie ojcem duchownym alumnów. W 1994 r. został obrońcą węzła małżeńskiego w trybunale diecezjalnym. W 1996 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku, a w czerwcu 1998 r. – rektorem kieleckiego seminarium. W grudniu 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. w bazylice katedralnej w Kielcach. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Iesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie). W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jest także członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Kościół w Jasienicy zamknięty

Sprawa ks. Lemańskiego

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska poinformowała, że „w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 r., do odwołania. Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni”. Istniało realne zagrożenie profanacji świątyni – tłumaczył administrator jasienickiej parafii Narodzenia Pańskiego ks. Grzegorz Chojnicki. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. zwolennicy poprzedniego proboszcza – ks. Wojciecha Lemańskiego na wieść o zakazie odprawiania przez niego Mszy św. w tym kościele zablokowali drzwi świątyni i nie wpuścili do środka wiernych, którzy przyszli na Mszę św.

Cudzysłów

Polsce potrzeba takich ogni, które by płonęły, a nikogo nie spalały, lecz ogrzewały i były światłością. Potrzeba Polsce dzisiaj młodzieży płonącej!

Reklama

Mamy prawo bronić się przed krzywdą, ale nie wolno płacić krzywdą za krzywdę, złem za zło, policzkiem za policzek.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W wieku 94 lat i w 70. roku kapłaństwa 16 kwietnia zmarł we Włocławku wybitny polski teolog moralista ks. inf. prof. dr hab. Stanisław Olejnik, zasłużony dla odnowy teologii moralnej w Polsce po Soborze Watykańskim II, cieszący się przyjaźnią bł. Jana Pawła II.

CBA podjęło współpracę z FBI. Polscy i amerykańscy śledczy będą badać zagraniczne koncerny działające w Polsce. Obecnie toczy się śledztwo w sprawie korumpowania łódzkich lekarzy przez koncern GlaxoSmithKline (GSK).

Skandal wokół igrzysk olimpijskich w Krakowie. Dziennikarze nagrali rozmowę z mężem szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022, posłanki PO Jagny Marczułajtis-Walczak. Andrzej Walczak proponował dziennikarzom pieniądze za przychylne pisanie o kandydaturze Krakowa. Promotorzy igrzysk w tym mieście byli krytykowani za szastanie publicznymi pieniędzmi.

Polska gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,3 proc., a w 2015 r. – o 3,8 proc. – poinformował na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem, w 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria wyjścia z procedury nadmiernego deficytu.

Sprawy kraju idą w złym kierunku – uważają dwie trzecie Polaków. Tylko co piąty Polak jest przeciwnego zdania.

Głośna sprawa dotycząca kardiochirurga – dr. Mirosława G. ma dalszy ciąg. Sąd uchylił uniewinnienie lekarza z części zarzutów korupcyjnych, natomiast prawomocnie uniewinnił go z zarzutów mobbingu. Dr G. będzie miał teraz kolejny proces za 9 zarzutów korupcyjnych.

Kłopoty Twojego Ruchu. Policjanci prowadzący sprawę mafii paliwowej w Olsztynie zabezpieczyli telefon należący do kandydatki Twojego Ruchu Europy Plus w wyborach do PE Mai Antosik oraz auto, którego użyczał jej domniemany założyciel grupy.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT sprawowania liturgii w obiektach kościelnych

2020-08-11 09:35

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Adobe Stock

W sobotę 8 sierpnia archidiecezja Detroit wystosowała komunikat, zabraniając dwóm grupom LGBTQ: Dignity Detroit oraz Fortunate Families Detroit sprawowania liturgii w obiektach kościelnych.

Odrzucają one nauczanie Kościoła w kwestiach dotyczących moralności. Uczy on bowiem, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359). Archidiecezja zaznacza, że nie można odprawiać Mszy św. dla grup publicznie odrzucających tę naukę Kościoła.

W komunikacie przypomniano, że w marcu b.r. list w tej sprawie skierował do kapłanów biskup pomocniczy, Gerard Batterby. Prosił on duchownych, by „powstrzymywali się od odprawiania Mszy św. dla członków Dignity Detriot, i nie wprowadzali zamętu wśród wiernych. Nie ma bowiem innych, sprzecznych z nauką Kościoła dróg do świętości. W czerwcu b.r. archidiecezja w oparciu o „klauzulę moralności” zwolniła z pracy dyrektorkę muzyczną publicznie manifestującą swoje skłonności homoseksualne. Archidiecezja zaznacza, że pragnie posługiwać wszystkim wiernym, w tym osobom określającym siebie jako homoseksualne a także ich rodzinom. Nie oznacza to jednak rozmywania, a tym bardziej odrzucania nauki Kościoła jasno wyrażonej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim bowiem, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Resort zdrowia: w szpitalach jest ponad 200 rannych w czasie protestów

2020-08-11 17:00

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Swietłana Cichanouska

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W białoruskich szpitalach przebywa ponad 200 osób poszkodowanych podczas akcji protestu po niedzielnych wyborach prezydenckich w tym kraju - poinformował we wtorek resort zdrowia Białorusi. Stan kilku osób wymagał przeprowadzenia operacji - dodano.

"W ciągu dwóch ostatnich dni po nielegalnych ulicznych akcjach na pogotowie i do szpitali zwrócili się obywatele z różnymi obrażeniami. Na dzień dzisiejszy w szpitalach leczonych jest trochę ponad 200 osób" - przekazano w komunikacie, przytaczanym m.in. przez niezależny białoruski portal Tut.by.

Kilka osób hospitalizowano z urazami czaszkowo-mózgowymi oraz urazami klatki piersiowej i jamy brzusznej - dodano. Zaznaczono, że w znacznej mierze są to łagodne urazy.

Kilku pacjentów było operowanych, a ich stan został ustabilizowany - czytamy w komunikacie. Przekazano, że są też pacjenci z urazami tkanek miękkich i kończyn.

"Niestety jedna osoba zmarła. Zgon nastąpił przed zbadaniem przez lekarzy pogotowia" - poinformowano. Nie sprecyzowano, czy ofiara śmiertelna to mężczyzna, który - jak podało MSW - zginął w poniedziałek wieczorem w Mińsku, kiedy usiłował odpalić ładunek wybuchowy.

Jak zapewniono, wszystkim udzielono "koniecznej pomocy medycznej w pełnym zakresie".

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty i starcia z siłami bezpieczeństwa. Rozpoczęły się one po niedzielnych wyborach prezydenckich, w których według wstępnych oficjalnych wyników wygrał dotychczasowy prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza (CKW), dostał on 80,23 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,09 proc. głosów.

By rozproszyć manifestacje w Mińsku, siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, gumowych kul, granatów hukowych i pałek. Jak przekazało MSW, "w Mińsku i Nowopołocku funkcjonariusze organów spraw wewnętrznych i wojskowi wojsk wewnętrznych byli zmuszeni do aktywnego zastosowania specjalnych środków w celu przerwania nielegalnych działań".

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję