Reklama

Niedziela Łódzka

Mój święty Jan Paweł II

Niezwykłe spotkanie z osobą Jana Pawła II tuż przed kanonizacją odbyło się w przedszkolu sióstr Felicjanek w Łodzi. Osobę Papieża Polaka wspominał dziadek czteroletniej Julki, wadowicki lektor – Piotr Wiktor oraz Joanna Jurkiewicz, uczestniczka I oazy w Rzymie w 1979 r. Dzieci przygotowały także prace zatytułowane „Mój święty Jan Paweł II”, a na przedszkolnym korytarzu zawisła wystawa pamiątek ze spotkań z Ojcem Świętym – fotografii, dyplomów, wejściówek na papieskie Msze św., zdjęć, artykułów. Pojawiły się także albumy poświęcone wizycie Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r., różaniec oraz najważniejszy znak papieski – relikwia w postaci piuski Świętego. Wszystko to sprawiło, że dzieciom urodzonym już po śmierci Papieża Polaka łatwiej było zrozumieć, jaki był, kim był i dlaczego jest święty. Wzruszające było śpiewanie przez maluchy ulubionej papieskiej pieśni „Barka”, ale też spontaniczne – „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”. Pojawiało się także wiele pytań i zapewnień, że choć nie znały, to jednak kochają Jana Pawła II.

Wspomnienia Piotra Wiktora

Piotr Wiktor urodził się w Wadowicach w 1959 r. Tłumaczył dzieciom, jak wyglądało to papieskie miasto wtedy i co było w nim tak niezwykłego i pięknego, że po latach Ojciec Święty tak tęsknił do tego miejsca. Mówił o górach, grach w piłkę i wędrówkach. Pan Piotr otarł się o świętość Ojca Świętego poprzez swoją posługę ministrancką i kurs lektora Słowa Bożego. Wspominał, ilu chłopców chciało wtedy pełnić tą funkcję. – 21 września 1973 r. przyjechał do nas, do Wadowic, kard. Karol Wojtyła i mianował nas lektorami, była uroczysta Msza św., dostaliśmy dyplomy, potem był wspólny poczęstunek – mówił. Piotr Wiktor do dziś jak największą relikwię przechowuje mały dyplomik lektora i fotografię, na której z rąk przyszłego Papieża go odbiera.

Reklama

Wspomnienia Joanny Jurkiewicz

Z kolei Joanna Jurkiewicz podzieliła się swoimi wspomnieniami z niezwykłego spotkania polskiej młodzieży z Janem Pawłem II w 1979 r. w Rzymie. Opowiedziała o papieskich konferencjach, wspólnej modlitwie, ale też o rozpalaniu ogniska przez papieża czy debatach o kulinarnych tajnikach watykańskiej kuchni. Joanna Jurkiewicz uczestniczyła w rzymskiej oazie jako 18-latka, po latach napisała o tym książkę „Zwiastunowi z gór”. Tłumaczyła dzieciom, że to było wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Pokazywała fotografie, na których młoda dziewczyna przyjmuje Komunię św. z rąk Jana Pawła II. Opowiadała o słowach i gestach Papieża. Wyświetliła też film ze spotkania Ojca Świętego z dziećmi z programu telewizyjnego „Ziarno” w 1991 r. Była to taka niezwykła konferencja prasowa Papieża. Z zadawanych przez dzieci pytań maluchy z przedszkola Felicjanek mogły się dowiedzieć, co lubił, a czego nie, o kolegach, spotkaniach, szkole czy myciu zębów.

Dzieci do papieskiego dnia w niewielkim przedszkolu Felicjanek przygotowywały się długo i sumiennie. Świadczy o tym chociażby wystawa ich prac – starannie wykonanych, tematycznie zaczerpniętych z papieskich pielgrzymek i po prostu pięknych. Jak obraz – serce małej Oli przedstawiający Jana Pawła II trzymającego dziecko. Praca została wyklejona z płatków róż. O tym, że to był dla nich wielki dzień, świadczy też przejęcie, z jakim dzieci zadawały pytania, śpiewały i oklaskiwały gości, a także opowiadały swoim rodzicom o Papieżu.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: papieskie muzeum wyróżnione międzynarodową nagrodą

2020-08-10 16:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zostało laureatem międzynarodowej nagrody „La stele della Ienca”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Kulturalne San Pietro della Ienca za wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca swoją nagrodę przyznało po raz dziewiętnasty. Wyróżnienie dla wadowickiego muzeum akurat w tym roku jest szczególne, bo obchodzony jest jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. 2 sierpnia w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nagrodę odebrał ks. Łukasz Piórkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda jest dopiero początkiem relacji pomiędzy Stowarzyszeniem a Muzeum. – Obydwie instytucje i tworzących je ludzi łączy więź oparta na bliskości z Janem Pawłem II i warto tę więź pogłębiać – podkreślał dyrektor muzeum.

Nagroda „La stele della Ienca” jest co roku przyznawana osobom i instytucjom za ich wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II. W gronie laureatów znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz i żandarmeria watykańska.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca jest w swoich działaniach wspierane przez kard. Giuseppe Petrocchiego – arcybiskupa L’Aquila oraz lokalne władze samorządowe. Stowarzyszenie jest związane z niewielkim kościołem, usytuowanym u podnóża Gran Sasso – najwyższego masywu Apeninów. Ten kościół stał się pierwszym w Europie i drugim na świecie sanktuarium Jana Pawła II – wkrótce po jego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ochrzcił rozdzielone bliźniaki syjamskie

2020-08-10 13:10

[ TEMATY ]

Franciszek

twitter.com/SalvoCernuzio

Papież Franciszek ochrzcił w minionych dniach w kaplicy Domu Świętej Marty pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej bliźniaki syjamskie, rozdzielone w watykańskiej klinice Bambino Gesù 7 lipca br.

Ujawniła to Antoinette Montaigne, środkowoafrykańska polityk i była minister komunikacji tego kraju, która opublikowała zdjęcie z tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

2020-08-11 20:55

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bp Buzun Łukasz

facebook.com/RadioRodzinaDiecezjiKaliskiej

45 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 19. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W związku ze stanem epidemii w tym roku pielgrzymka jest mniej liczna.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder, który przewodzi grupie kalisko-pleszewskiej pod patronatem Akcji Katolickiej. Po raz drugi do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

– Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Pierwszy taki postój mamy w kościele pocysterskim w Ołoboku. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów jest także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach.

- Modlitwa na trasie wygląda inaczej niż w pielgrzymce pieszej. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w kościele w Jarocinie modlitwą i błogosławieństwem i wyruszyliśmy do św. Józefa w Kaliszu, aby tutaj uczestniczyć wspólnie z drugą grupą we Mszy św. i dalej pielgrzymować na Jasną Górę. W drodze indywidualnie modlimy się i wspólnie na postojach. Nawiedzamy też cmentarz, aby pomodlić się przy grobie ks. Marka Kulawinka, który z nami też jeździł na Jasną Górę – mówi ks. kan. Andrzej Piłat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy pani Urszula. – Ta pielgrzymka będzie znamienna i na pewno zapisze się w naszej pamięci. Będziemy ją przeżywać inaczej ze względu na panującą sytuację związaną z epidemią koronawirusa. Zabieram ze sobą dużo intencji. Modlę się za wszystkie osoby, które zostają w Kaliszu, za całe miasto, a przede wszystkim za diecezję kaliską, która znalazła się w trudnej sytuacji. Będziemy to wszystko omadlać i wypraszać łaski u Matki Najświętszej – zaznaczyła rowerzystka z Kalisza.

Pani Grażyna co roku czuje potrzebę serca, aby pielgrzymować do Matki Bożej. – W tym roku jadę już ósmy raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Moja mama jest bardzo chora i jadę prosić Matkę Bożą o zdrowie dla niej i błogosławieństwo dla całej mojej rodziny – powiedziała uczestniczka pielgrzymki z Jarocina.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 383. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 29. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję