Reklama

Niedziela Podlaska

Obchody jubileuszu Sokołowa Podlaskiego

O kulcie św. Rocha, dziejach parafii unickiej i rzymskokatolickiej czy o powstaniu kościuszkowskim na pograniczu Mazowsza i Podlasia mieli okazję usłyszeć mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego oraz zaproszeni goście podczas uroczystej sesji Rady Miasta inaugurującej obchody 590-lecia nadania Sokołowowi praw miejskich

Niedziela podlaska 19/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Jadwiga Ostromecka

Niecodzienne obrady odbyły się w czwartek 24 kwietnia i poprzedzone zostały Mszą św. w kościele konkatedralnym, odprawioną w intencji miasta i jego mieszkańców. Po Eucharystii celebrowanej przez bp. Antoniego Dydycza złożono symboliczne wieńce i kwiaty pod pomnikiem ks. Stanisława Brzóski.

Sala sokołowskiego magistratu zgromadziła zarówno władze miasta, powiatu i gmin z terenu powiatu sokołowskiego, jak i przedstawicieli placówek oświatowych, instytucji publicznych oraz kulturalnych, starszych i młodszych mieszkańców, a także zaproszonych gości. Spotkanie swym występem rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z premierową piosenką, mającą szansę stać się hymnem miasta, pt. „Sokołów jest, był i będzie”, do której słowa i muzykę przygotował Roman Brochocki.

Po powitaniu gości przez burmistrza Bogusława Karakulę oraz przyjęciu programu sesji przez przewodniczącego Rady Waldemara Hardeja nadszedł czas na wystąpienia i pamiątkowe prezenty, mające być wyrazem uznania za organizację tak ważnego, nie tylko dla społeczności lokalnej, wydarzenia, jakim jest 590. rocznica istnienia Sokołowa Podlaskiego. – Wspólne przedsięwzięcia czy praca skłaniają do refleksji i do spojrzenia z perspektywy czasu na osiągnięcia oraz sukcesy poprzednich pokoleń. Organizując uroczyste obchody, dziękujemy im za to w imieniu senatora Waldemara Kraski mówił Maciej Kublikowski. – Historię tworzą ludzie i o tych ludziach przy tak pięknym jubileuszu należy pamiętać – zauważył Andrzej Minarczuk, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, który wspólnie z wicestarostą Martą Sosnowską i radnymi Tadeuszem Mrozem oraz Janem Godlewskim przekazał na ręce burmistrza Karakuli obraz namalowany przez jednego z lokalnych artystów. Na uroczystą sesję przybył także burmistrz Węgrowa Jarosław Grenda, który przypomniał, że oba miasta leżą blisko siebie, a co za tym idzie, od lat relacje ich mieszkańców są ożywione. W swym przemówieniu włodarz zwrócił uwagę na historię związaną z powstaniem styczniowym, która – jak mówił – stanowi symbol wspólnych wartości oraz patriotyzmu mieszkańców Węgrowa i Sokołowa.

Reklama

Ostatnim punktem spotkania był cykl historycznych prelekcji, który rozpoczęła Maria Koc, opowiadając o „Kulcie św. Rocha w Sokołowie Podlaskim”. Następnie głos zabrali dr Grzegorz Ryżewski z wykładem zatytułowanym „Akt lokacyjny Sokołowa Podlaskiego i Mikołaj Sepeński” oraz mec. Bogusław Niemirka, mówiąc o „Rozwoju przestrzennym Sokołowa Podlaskiego od średniowiecza do 1914 r.”.

W sokołowskim Urzędzie Miasta wystąpili także: ks. Paweł Grzeszek, przypominając „Dzieje parafii rzymskokatolickiej w Sokołowie Podlaskim”; Edward Kopówka (w im. Shosi Shatit) z wykładem o „Żydach w Sokołowie Podlaskim”; Jacek Odziemczyk, mówiąc o „Parafii unickiej w Sokołowie Podlaskim”; dr Mirosław Rogulski o „Powstaniu kościuszkowskim na pograniczu Mazowsza i Podlasia” oraz dr Rafał Dmowski, przedstawiając „Zarys historii kolei w Sokołowie Podlaskim”.

Kończąc sesję, Rada Miejska upoważniła przewodniczącego oraz burmistrza miasta, aby za pośrednictwem Biskupa Drohiczyńskiego wystąpili do Ojca Świętego o uznanie św. Rocha patronem Sokołowa Podlaskiego.

2014-05-07 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy już 95 lat. Jesteśmy dla Was

Drodzy Czytelnicy. Już w wkrótce będziemy obchodzić nasz wyjątkowy jubileusz 95-lecia istnienia. Z tej okazji niezwykle cenny będzie dla nas - Wasz głos, wspomnienia czy historie życia związane z Tygodnikiem.

Jeśli:
• „Niedziela” jest dla Ciebie ważna,
• „Niedziela” odgrywa istotną rolę w Twoim życiu,
• chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z naszym tygodnikiem,
• chcesz złożyć nam urodzinowe życzenia, NAPISZ DO NAS.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję