Reklama

Z Polski

2014-05-13 13:04


Niedziela Ogólnopolska 20/2014, str. 7

Nominacja papieska

Bp Jacek Jezierski nowym biskupem elbląskim

Papież Franciszek 10 maja br. mianował 64-letniego bp. Jacka Jezierskiego nowym biskupem elbląskim. Dotychczas był on biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Urodził się on 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W latach 1967-74 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie. W 1968 r., wraz z innymi kolegami z roku, został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął w Olsztynie 16 czerwca 1974 r.

Bp Jacek Jezierski jest teologiem dogmatykiem, specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Opublikował wiele artykułów, wyjaśniając kwestie teologiczne w perspektywie dialogu ekumenicznego. Jest znawcą osoby i myśli sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza – biskupa warmińskiego.

Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym Olsztynie (1983-99), na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie (1999-2013) oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie (1993-2003). W latach 1998-99 reprezentował archidiecezję warmińską w Zespole MEN ds. Utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.

Reklama

19 lutego 1994 r. otrzymał nominację biskupią od papieża Jana Pawła II. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 r. w konkatedrze pw. św. Jakuba w Olsztynie.

Z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego odbyły się poszukiwania szczątków doczesnych Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej.

Nasz komentarz

Polacy skazani na pracę aż do śmierci?

Ostatnio w gazetach już od tytułów pojawiły się niepokojące informacje, że Polacy będą pracować aż do śmierci. To reakcja na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, który zajmował się kontrowersyjną nowelizacją przepisów emerytalnych, podnoszącą wiek emerytalny do 67. roku życia. Na dodatek informację tę spotykamy na czarnej apli, co podkreśla charakter grozy decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ten niesprawiedliwy wyrok zapadł 7 maja 2014 r.

Wraz z orzeczeniem TK znikła ostatnia deska ratunku przed samowolą rządzących, którzy podejmują decyzję bez konsultacji społecznych i bez zasięgnięcia opinii związków zawodowych, co podkreślił jeden z sędziów – Zbigniew Cieślak, mówiąc, że cała nowelizacja jest niezgodna z konstytucją. Aż 6 z 15 sędziów TK orzekających w tej sprawie zgłosiło zdania odrębne. Jedna z nich – Teresa Liszcz stwierdziła np., że wraz z tą decyzją została złamana zasada zaufania obywateli do państwa.

Sędziowie, którzy orzekli zgodność nowelizacji z konstytucją, podkreślali z kolei, że nowe prawo uchwalono w momencie kryzysu systemu zabezpieczeń i że obowiązkiem rządu jest dbanie o jego efektywność. Można się jednak zdziwić sędziowską oceną rządowego kroku, który, zdaniem sędzi sprawozdawcy Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, może przynieść tylko doraźne oszczędności.

Decyzja TK jest na rękę rządzącym. Sędziowie przyjęli wszystkie ich argumenty, pomijając zupełnie prawa rządzonych. Ich nawet nie trzeba pytać, co o tym sądzą. Mają po prostu siedzieć cicho. Czy jest jakaś broń na łudzących obietnicami w czasie kampanii wyborczej polityków? Jedyną, którą mamy, jest pamięć. Trzeba po prostu pamiętać co, kto, kiedy i dlaczego. Okazji, aby w najbliższych kilkunastu miesiącach skorzystać z zasobów naszej pamięci, będziemy mieli kilka. Są nimi każde wybory. (pr)

Cudzysłów

Z woli Chrystusa Maryja jest niejako do naszego rozporządzenia. Mamy prawo wołać do Niej: Matko! W Kościele jest Matka, Matka Chrystusa i Matka Kościoła, to znaczy Matka nas wszystkich. Oto tajemnica naszej rodzinności…
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Cudzoziemcy w ciągu ostatnich 5 lat nabyli w Polsce w sumie 1,8 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowych. Obcokrajowcy kupują mieszkania przede wszystkim na terenie Warszawy.

Rząd wycofuje się z programu „Rok Rosji w Polsce”. – Zapowiedź zawieszenia programu jest zwycięstwem aktywnej opinii publicznej i kontroli parlamentarnej sprawowanej przez PiS – uważa Kazimierz Michał Ujazdowski.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany w ustawie o wieku emerytalnym są zgodne z konstytucją.

Sejmowa komisja kultury opowiedziała się za odrzuceniem projektu uchwały w sprawie uczczenia gen. Andrzeja Błasika. Posłowie PiS chcieli, by Sejm zwrócił się do prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o podjęcie działań, które „pozwolą na przezwyciężenie kłamstwa utrwalonego w opinii światowej i przywrócenie honoru byłego dowódcy Sił Powietrznych RP”.

PiS złożył wniosek o referendum w sprawie Lasów Państwowych i obrotu ziemią przez cudzoziemców. Pod wnioskiem podpisało się 1,8 mln obywateli. Referendum miałoby się odbyć jednocześnie z wyborami samorządowymi.

Przeciw przyznaniu doktoratu h.c. José Manuelowi Barroso opowiedziała się Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Argumentowano, że przewodniczący KE to były maoista i zwolennik genderyzmu.

Polskie górnictwo znajduje się w trudnej sytuacji. Na zwałach leżą miliony ton węgla, na które brak kupców. W najtrudniejszej sytuacji jest Kompania Węglowa, która większość z 55 tys. swoich pracowników wysłała na przymusowe urlopy.

Ruch metra w Warszawie był sparaliżowany przez 2 dni. Pociągi wstrzymano ze względu na wyczuwany na kilku stacjach zapach podobny do gazu. Prawdopodobnie było to celowe działanie nieznanej grupy osób.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Abp Julián Barrio Barrio: trzeba odzyskać chrześcijańską wizję człowieka

2019-08-20 17:29

Ks. Mariusz Frukacz

– W dzisiejszej Europie musimy odzyskać chrześcijańską wizję człowieka i powrócić do pojęcia prawa naturalnego, do właściwego pojęcia człowieka – podkreślił w rozmowie z „Niedzielą” arcybiskup Santiago de Compostela abp Julián Barrio Barrio, który 20 sierpnia odwiedził sanktuarium na Jasnej Górze.

Marian Sztajner/Niedziela

Abp Barrio Barrio odniósł się do zmagań Kościoła w Hiszpanii, kiedy rządy premiera José Luisa Zapatero uderzyły w rodzinę, małżeństwo. Zaczęła się też promocja ideologii gender, ideologii LGBT. – Jesteśmy w Europie świadkami bardzo silnego procesu sekularyzacji. Mimo wszystko jako Kościół staraliśmy się i musimy wciąż na te procesy odpowiadać w sposób bardzo zaangażowany, przypominając wartości ewangeliczne. Nie możemy jedynie iść wobec tych problemów w sposób konfrontacyjny, ale pokazywać cały świat wartości chrześcijańskich w sposób pozytywny. Oczywiście, jako chrześcijanie musimy być obecni z tymi wartościami w naszym życiu, ale także w naszej kulturze – powiedział abp Barrio Barrio.

Z ubolewaniem zauważył również, że dzisiejsi politycy w Europie zapomnieli o „Akcie Europejskim” św. Jana Pawła II z 1982 r. – Nie mogę zrozumieć tego, że politycy w dzisiejszej Europie nie powracają do przemówienia Jana Pawła II z 1982 r. w Santiago de Compostela, które nazywane jest „Aktem Europejskim”. To przecież było przemówienie prorockie. Wciąż musimy budować Europę Ducha, o której mówił Jan Paweł II. Nie chodzi o budowanie nowej Europy, ale trzeba na nowo odkryć te wartości, które ją ukształtowały – zaznaczył arcybiskup.

Jego zdaniem: „ruch pielgrzymkowy, powstające nowe szlaki tzw. Camino to tak naprawdę rzeczywistość stałego szukania, także sensu życia”. – Człowiek musi wejść niejako w siebie, by odnaleźć ten sens. Człowiek musi odkryć obecność Boga w swoim życiu. Niestety, w naszych czasach również wizja człowieka, antropologia chrześcijańska jest niejako umniejszana. Człowiek musi odnaleźć samego siebie. Trzeba powrócić do pojęcia prawa naturalnego, do właściwego pojęcia człowieka. Musimy odzyskać katolicką wizję człowieka – powiedział abp Barrio Barrio.

Na zakończenie wskazał na znaczenie nadziei w życiu dzisiejszej Europy

– Główne przesłanie dla dzisiejszej Europy to przesłanie nadziei. W tym tkwi także rola mediów katolickich. Dawać nadzieję – podkreślił arcybiskup Santiago de Compostela.

Abp Barrio Barrio przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na początku Eucharystii zaapelował o pójście drogą maryjną, na której Maryja prowadzi nas do Syna.

Po Mszy św. arcybiskup spotkał się m.in. z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, i zwiedził sanktuarium. Abp Julián Barrio Barrio przybył do Polski na zaproszenie organizatorów wystawy „Śladami Jezusa”.

Abp Julián Barrio Barrio jest arcybiskupem Santiago de Compostela od 5 stycznia 1996 r. Urodził się w roku 1946 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 lipca 1971 r. Sakrę biskupią przyjął w roku 1992 r. z rąk ówczesnego arcybiskupa Santiago – Antonio María Rouco Vareli.

Wywiad z abp. Juliánem Barrio Barrio opublikowany zostanie w „Niedzieli” z datą 8 września 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczne Oratorium Maryjne w Myślenicach

2019-08-21 10:30

Agata Pieszko

Do 24 sierpnia w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na ul. Królowej Jadwigi 5 w Myślenicach trwają obchody jubileuszu 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.

Archiwum organizatora

Główne Uroczystości jubileuszowe odbędą się 24.08. Tego dnia Mszę św. o godz. 11:00 poprzedzi modlitewne czuwanie na myślenickim rynku od godz. 10:00. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Szczegółowy plan uroczystości dostępny tutaj.

Wrocław także ma swój udział w tych wydarzeniach za sprawą ks. Bartłomieja Kota, duszpasterza CODA Maciejówka, kompozytora i wokalisty. Ks. Bartłomiej skomponował Muzyczne Oratorium Maryjne „Tajemnice Światła”, które zostanie wystawione 23 sierpnia w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Oratorium będzie poświęcone Matce Boskiej oraz Janowi Pawłowi II, który koronował Jej obraz. Od poniedziałku w Lubomierzu trwają warsztaty dla wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do śpiewu.

– Zapraszam do wzięcia udziału w oratorium, w którym zagra profesjonalna orkiestra krakowska Polish Art Philharmonic. Wszyscy, którzy zaśpiewają w chórze, są przygotowywani na miejscu. W śpiew zaangażowało się kilka chórów lokalnej społeczności. To także świetna okazja, aby odwiedzić góry przy Zakopiance, zaraz za Krakowem – mówi ks. Bartłomiej Kot.

Organizatorzy szacują, że w chórze zaśpiewa około 100 osób. Zachęcamy do obejrzenia tego niesamowitego wydarzenia, które już niebawem odbędzie się w Myślenicach, a także do odsłuchania oratorium „Matko Najpiękniejszego” napisanego dla Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolesławcu. Całość oratorium dostępna tutaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem