Reklama

Niedziela Sandomierska

15. rocznica pobytu świętego papieża w Sandomierzu

Niedziela sandomierska 23/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Archiwum Kurii

Jan Paweł II w Sandomierzu

Jan Paweł II w Sandomierzu

Bp Wacław Świerzawski otrzymał 10 czerwca 1998 r. z Sekretariatu Episkopatu Polski informację o planowanej w dniach od 5 do 17 czerwca 1999 r. 7. pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny. W programie pielgrzymki była przewidziana wizyta w Sandomierzu. Bp polowy Wojska Polskiego poinformował, że wezmą w nim udział polscy żołnierze w duchu wdzięczności za sługę Bożego ks. komandora Władysława Miegonia.

Zaczęło się intensywne roczne przygotowanie. Powołany został Diecezjalny Komitet Organizacyjny. Wiele razy bp Wacław Świerzawski zwracał się w listach pasterskich do diecezjan prosząc o modlitwę w sprawie papieskiej wizyty.

Reklama

Ożywiły się kontakty z władzami miejskimi oraz na wyższych szczeblach administracji rządowej i samorządowej. Diecezja również zintensyfikowała spotkania, wymianę dokumentów oraz korespondencję ze Stolicą Apostolską. 3 grudnia 1998 r. Sandomierz gościł watykańską delegację na czele z o. Roberto Tucci. Przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, Episkopatu Polski i rządu polskiego interesował stopień przygotowania do papieskiej wizyty. W diecezji przyśpieszyły też prace nad zakończeniem II Synodu Diecezji Sandomierskiej. 16 kwietnia po Mszy św. nastąpiło podpisanie dekretów synodalnych przez Pasterza diecezji.

Sam dzień 12 czerwca 1999 r. przeszedł do historii Kościoła i miasta. Oto Namiestnik Chrystusa stanął pośród nas, na sandomierskiej ziemi. Właśnie mija 15 lat od tamtych historycznych chwil. Dlatego cały bieżący numer „Niedzieli Sandomierskiej” postanowiliśmy poświęcić wydarzenom z 12 czerwca 1999 r.: wspomnieniom, komentarzom i refleksjom. Poszukaliśmy także starych zdjęć i pamiątek, rozsianych dziś po całej diecezji.

Wspomnienia

Ks. Mieczysław Murawski:

Na trasie Pielgrzymki Ojca Świętego z Warszawy do Sandomierza znalazła się Wielowieś, dzielnica Tarnobrzega. Ówczesny proboszcz parafii, ks. Mieczysław Murawski, tak wspomina tamten historyczny dzień: - To był wielki zaszczyt, a jednocześnie wielka łaska. W bogate dzieje naszej miejscowości wpisuje się to niecodzienne wydarzenie. Nie możemy go tylko odłożyć do pięknych miłych wspomnień, ale ono nas zobowiązuje. Wspaniale zaprezentowały nas wtedy wobec Ojca Świętego dzieci, pięknie ubrane i pięknie śpiewające. Zwróciły na siebie i na nas uwagę Papieża. Dostrzegł je i od razu zareagował, tak przy powitaniu, jak i pożegnaniu, udzielając im papieskiego błogosławieństwa.

Reklama

W powitaniu wzięły udział przedszkolaki, dzieci pierwszokomunijne, schola, ministranci oraz dzieci z Sielca i Zakrzowa. W strojach lasowiaków i krakowiaków zaprezentowało się 175 dzieci. Wszystkie trzymały w ręku kolorowe mieczyki, specjalnie na tę okazję wyhodowane przez Elżbietę i Stanisława Kuchtów.

Ks. Mieczysław wspomina: - Po wylądowaniu helikoptera, gdy Papież schodził po schodkach, usłyszał śpiew naszych dzieci. Powiedział: „O, jak dzieci pięknie śpiewają”. I pobłogosławił je. Na lądowisku w Wielowsi powitali Ojca Świętego: Madzia Wolska i Piotr Kuchta, a żegnały: Małgorzata Karp i Bartosz Mierzwa. Oczywiście, oficjalnego powitania dokonał bp. Wacław Świerzawski i reprezentanci diecezji. Do tego dnia dzieci wraz z opiekunami przygotowywały się dużo wcześniej, ćwiczyły pieśni i przemarsz. Warto dodać, że do obsługi lądowiska były też wydelegowane osoby z miejscowej wspólnoty parafialnej.

Ks. Tomasz Lis:

Sięgając pamięcią do tego dnia na pewno każdy ma jakieś osobiste wspomnienia związane ze spotkaniem z Ojcem Świętym czy też samą uroczystością. Myślę, że większość uczestników liturgii wspomina pogodę, która towarzyszyła papieskiej pielgrzymce. Nie do zapomnienia jest ten upał, który wtedy panował na sandomierskich błoniach. Osobiście uważam, za ogromne wyróżnienie fakt, że wybrano mnie do czytania Ewangelii podczas papieskiej Mszy św. Z tamtych chwil pozostało mi w pamięci kilka epizodów. Pierwszy to ten, że gdy podszedłem z księgą ewangeliarza do pulpitu, to niemalże oparzyłem się o niego, tak był nagrzany słońcem. Kolejną rzeczą, o której mało kto wie jest to, że podczas przygotowań do liturgii zapomnieliśmy zabrać na papieski ołtarz pulpit pod księgę Mszału, z którego Papież miał odprawiać Mszę św. Konieczne było udanie się do katedry, aby go przynieść. A dodam, że Papież już wylądował w Wielowsi. Dojście tam, z powodu wielkiego tłumu, było niemożliwe. Poprosiliśmy o pomoc oficerów BOR i jednym z pojazdów na sygnale dotarliśmy na miejsce. Tam okazało się, że katedra jest zamknięta i „zaplombowana”, bo w niej miało się odbyć popołudniowe spotkanie osób konsekrowanych z Ojcem Świętym. Trzeba było, aby oficerowie wykonali wiele telefonów, ściągnęli specjalną komisję i w ten sposób mogliśmy dostać się do katedry i wziąć pulpit.

Jednak najważniejszym wspomnieniem jest ta chwila, w której podchodziłem do Papieża i prosiłem o błogosławieństwo na odczytanie słów Ewangelii. Do dziś pamiętam Jego słowa: „Niech Pan będzie w sercu twoim i na twoich ustach, abyś godnie głosił Jego świętą Ewangelię”. To zapadło w moim sercu i myślę, że te słowa mobilizują mnie, abym w moim życiu kapłańskim czynił to czego Bóg ode mnie wymaga.

Teresa Duda:

Zbliżał się dzień 12 czerwca 1999 r. Dwa dni wcześniej wyruszyliśmy z Janowa Lubelskiego w pielgrzymce do Sandomierza, w intencjach Ojca Świętego. Wyjechaliśmy o godz. 4 rano, przepływając na żołnierskich pontonach Wisłę. A żar tego dnia w obfitości spływał z nieba i ścisk był tak wielki, że nikt krzesełka nie mógł rozłożyć, bo nie było miejsca. Tłumy z ogromnym entuzjazmem, radością, łzami i oklaskami witały Namiestnika Chrystusa na sandomierskiej ziemi u stóp wielkiego krzyża pod Skarpą. Nasz polski Papież był radosny, chociaż dostrzegliśmy zmęczenie i plaster na Jego czole.

Ojciec Święty rozważał wtedy orędzie o czystości serca. Byłam bardzo zmęczona, ale uskrzydlona słowami Papieża, który wlał radość nie tylko w moje serce. Jan Paweł II zaraził nas swoją wiarą. Radość była tak wielka, że nie straszna była burza z piorunami i ulewą, która po Mszy św. rozszalała się nad Sandomierzem.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Donald Trump oddał hołd ofiarom zamachów 11 września 2001 r.

2020-09-11 17:58

[ TEMATY ]

rocznica

zamach

Donald Trump

youtube.com

Prezydent USA Donald Trump w piątek w Shanksville w Pensylwanii oddał hołd Amerykanom, którzy zginęli w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W miejscu pamięci - wraz z małżonką Melanią Trump - złożył wieniec.

W Shanksville w Pensylwanii 19 lat temu rozbił się jeden z czterech uprowadzonych przez terrorystów samolotów. Pasażerowie i załoga podjęli próbę obezwładnienia terrorystów po starcie z lotniska w Newark w stanie New Jersey. Celem zamachowców był prawdopodobnie Kapitol.

W krótkiej przemowie w miejscu upamiętniającym tragedię Trump oświadczył, że pasażerowie lotu "triumfowali nad terroryzmem" i "oddali życie w obronie naszego kraju". Nazwał ich amerykańskimi bohaterami.

"Bohaterowie stanowią wieczne przypomnienie, że niezależnie od ryzyka, zagrożenia i szans, Ameryka zawsze wstaje, jest dumna i walczy" - powiedział Trump.

W towarzystwie pierwszej damy USA Melanii Trump prezydent złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zabitych.

Uroczystości w Shanksville zostały ograniczone czasowo z powodu epidemii koronawirusa. Zebrani na miejscu zachowywali od siebie dystans kilku metrów. Po Trumpie do Shanksville w piątek przyjechać ma także jego rywal w wyborach prezydenckich Demokrata Joe Biden.

W Nowym Jorku na miejscu, gdzie zawaliły się 11 września 2001 roku dwie bliźniacze wieże, trwa uroczystość odczytywania nazwisk ofiar.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

CZYTAJ DALEJ

13 raperów wspólnie o Jezusie

2020-09-21 09:25

[ TEMATY ]

muzyka

świadectwo

youtube.com/freshmercy

Raperzy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie zjednoczyli siły i stworzyli wspólny teledysk, w którym dzielą się swoją wiarą.

W projekcie "Fresh Mercy" wzięli udział raperzy z całej Polski m.in. Arkadio, Poison, Lajt, Cukier, Kolah, czy mniej znani zdolni artyści jak Bastion czy Mikser.

Utwór: Fresh Mercy Posse cut #1

Produkcja: Dan Morell 1,2,3 Cukier 4

Mix i mastering: Cukier

Rap: Emenzino, Bastion, Lajt, Arkadio, Mea, Cukier, Dajak, Chińczyk, Poison, Dan Morell, Kolah, Elmer, Mikser

Produkcja video: Paweł Krzyżoszczak KIP Studio

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec w Łagiewnikach

2020-09-21 22:44

plakat/ archiwum

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę - 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”.

- To jedno z wydarzeń w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa i wpatrywać się w jego różaniec. On powiedział: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo umiłowałem” - mówi ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. I informuje, że pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Zapowiada: - Zaplanowaliśmy wspólną modlitwę, konferencję, będą świadectwa i komunikaty, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem naszego spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 pod przewodnictwem naszego metropolity ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla kapłan, modlitwa różańcowa jest dziś bardzo potrzebna. - W różańcu zawiera się to wszystko, co jest w Ewangelii i to wszystko, co jest we Mszy świętej. Różaniec jest nam dany jako dar zbawienia. Wszystkie tajemnice, jakie są w życiu Jezusa i Maryi, są obecne w różańcu. Jeżeli całe Boże zbawienie, całą miłość Boga wyrażamy i zawieramy w modlitwie, modlimy się z Maryją, modlimy się z całym Kościołem, to potęga tej modlitwy jest niesamowita: ona nas przemienia i ona wyprasza błogosławieństwo dla świata. Dlatego Kościół przez wieki zachęcał do modlitwy różańcowej, a dzisiaj to wezwanie brzmi jeszcze mocniej – zaznacza ks.Szczepaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję