Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zwierzyniec zawsze wierny Chrystusowi

W życiu każdej parafii katolickiej, przynajmniej raz na 10 lat zdarza się czas szczególny, kiedy wszyscy parafianie mogą dać szczególny wyraz swej wiary i przywiązania do Kościoła. Ten czas to misje św. Nie są to tradycyjne rekolekcje, jak np. przeżywane w czasie Adwentu czy Wielkiego Postu; nie są to nawet – jak wiele osób uważa – przedłużone rekolekcje. Misje to o wiele więcej, ponieważ wpisują się w realizację wielkiego zadania, jakie Jezus powierzył swoim uczniom. Misje są zatem głoszeniem Królestwa Bożego, Królestwa przebaczenia, miłości i pokoju, które – jako pierwszy – głosił sam Jezus podczas swojego życia na ziemi.

Reklama

Głoszenie nauk misyjnych najczęściej przypada w udziale doświadczonym misjonarzom ze zgromadzeń, których głównym zadaniem jest przekazywanie Słowa Bożego wśród ludzi różnych stanów, zawodów i poglądów. W listopadzie 1732 r. w miejscowości Scala pod Neapolem św. Alfons Maria Liguori założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, znane obecnie jako redemptoryści. Powołane w celu głoszenia Ewangelii ludziom zaniedbanym religijnie i ubogim zgromadzenie, bardzo szybko stało się jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie zakonów misyjnych. Do Polski redemptorystów sprowadził w 1787 r. św. Klemens i założył ich pierwszą placówkę w Warszawie przy kościele św. Benona. Po kasacie w 1808 r., redemptoryści na 10 lat wznowili działalność w 1824 r. w Piotrkowicach na Kielecczyźnie. Na stałe osiedlili się w Polsce w 1883 r. w Mościskach, dzięki staraniom o. Bernarda Łubieńskiego. Po pierwszej fundacji nastąpiły kolejne: w Tuchowie, Krakowie, Maksymówce i Warszawie, stopniowo obejmując wszystkie zabory. Zgromadzenie rozwijało się do tego stopnia dynamicznie, że w 1909 r. utworzono polską prowincję, która obecnie jest jedną z najliczniejszych w zgromadzeniu. Właśnie jej przedstawiciele z Krakowa – ojcowie Andrzej Kukła i Mirosław Lipowicz – przez 8 dni maja głosili nauki misyjne w zwierzynieckiej parafii.

Misjonarze spotykali się z dziećmi i młodzieżą, osobami samotnymi i chorymi, głosili nauki dla mężczyzn i kobiet. W czasie trwania tego swoistego maratonu modlitewnego przypadał ważny dla parafii odpust ku czci św. Jana Nepomucena, podczas którego młodzież gimnazjalna przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Innego dnia małżonkowie mogli odnowić przysięgę małżeńską. Ukoronowaniem czasu misyjnego jest zazwyczaj przypadające w niedzielę uroczyste zakończenie. Tym razem zbiegło się ono z tradycyjnym, corocznym zjazdem kombatantów 9. Pułku Piechoty Legionów Ziemi Zamojskiej. Przybyli na swoje święto kombatanci nie zawiedli się podczas Liturgii sprawowanej w ich intencji. Ojciec Andrzej, głoszący w tym dniu nauki misyjne, zwrócił się właśnie do nich, stawiając ich życie za przykład patriotyzmu i całkowitego oddania wierze ojców, dzięki którym przetrwali czasy walki, a potem komunistycznych prześladowań. – Byli wierni do końca swojej przysiędze, wierni ideałom, które umieścili na swoich sztandarach, gdzie czytamy znamienne słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówił Misjonarz, cytując następnie rotę akowskiej przysięgi.

Późnym popołudniem przed krzyżem misyjnym, umieszczonym przy kościele parafialnym 10 lat temu, odbyło się nabożeństwo ponownego poświęcenia krzyża. Licznie zgromadzeni wierni mogli także poświęcić krzyże, obrazy i inne pamiątki, które niewątpliwie będą im długo jeszcze przypominać ten szczególny czas. Misje zakończyło symboliczne zamknięcie Ewangeliarza, jednak obecność wiernych z pewnością będzie przynosić obfite owoce, bo – jak powiedział proboszcz zwierzynieckiej parafii ks. Błażej Górski – Pan Bóg pozwolił nam zasmakować słodyczy Jego Słowa. Przez posługę misjonarzy zasiał w nas swoje Słowo. My je przyjęliśmy i teraz pozostaje nam wydawać jego błogosławione owoce.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napełnieni miłosierdziem Chrystusowym

Gdy miałem 15 lat, zainteresowałem się „Przymierzem Miłosierdzia” - wspomina świecki misjonarz Luiz Fernando Tabosa z Sao Paulo (Brazylia), którego spotykam w szczecińskiej wspólnocie Katolickiego Stowarzyszenia „Przymierze Miłosierdzia - Dotąd moja wiara była dość bierna, jednak będąc na spotkaniu młodych przeżyłem swoistego rodzaju nawrócenie, odkrywając miłosierdzie Chrystusa jako najdroższy skarb w swoim życiu. Przede wszystkim doceniłem Eucharystię jako centrum chrześcijańskiego życia oraz Kościół - strażnika całego depozytu naszej świętej wiary. Stałem się członkiem tej prywatnej organizacji wiernych i poprzez kilkuletnią formację zostałem sześć lat temu mianowany misjonarzem. Najpierw wysłano mnie do pierwszej naszej europejskiej Wspólnoty w portugalskiej Lizbonie, gdzie przyszło mi ewangelizować wśród imigrantów brazylijskich i Zielonego Przylądka oraz bezdomnych, a potem skierowano mnie do Szczecina. Wcześniej misjonarką „Przymierza Miłosierdzia” została moja starsza siostra, co też wskazało na moją drogę apostolatu wśród najbiedniejszych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: W obchodach 13 maja w Fatimie weźmie udział do 7500 osób

2021-05-05 20:30

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Uczestnicy pielgrzymki

Rektorat Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zgodził się na udział w uroczystościach 13 maja – w 104. rocznicę rozpoczęcia objawień maryjnych – maksymalnie 7500 pielgrzymów.

W oświadczeniu przekazanym 5 maja mediom wyjaśniono, że uczestnicy uroczystości będą mogli wziąć udział w ceremonii, ale tylko w miejscach wyznaczonych na głównym placu sanktuarium, gdyż niemożność przemieszczania się pozwala zachować odstępy społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję