Reklama

Niedziela Łódzka

Pamięć o apostole „Niedzieli”

10 czerwca 2014 r. minęła druga rocznica śmierci śp. ks. prał. Mariana Wiewiórowskiego, który od 1997 r. aż do śmierci był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Gomulinie (archidiecezja łódzka), gdzie duszpasterstwo oparł na „Niedzieli”

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 46

[ TEMATY ]

wspomnienia

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Ks. Marian był człowiekiem niezwykłym. Zapisał się w pamięci wszystkich, którzy go znali i którym posługiwał, jako niepowtarzalny duszpasterz. Cechowały go wzorcowa wierność Chrystusowemu powołaniu i apostolska gorliwość w spełnianiu kapłańskiej posługi. Sam żył bardzo skromnie, praktycznie wszystko darowując bardziej potrzebującym.

W lokalnym środowisku zasłynął jako wielki erudyta, patriota i społecznik, który swoją pasję umiłowania Ojczyzny i polskości zaszczepił przede wszystkim tutejszym dzieciom i młodzieży. Nie bez powodu Szkoła Podstawowa w Gomulinie od 25 października zeszłego roku nosi właśnie jego imię. Abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, a obecnie także wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poświęcił wówczas sztandar szkoły, na którym widnieje wizerunek ks. Wiewiórowskiego i dewiza: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, oraz tablicę upamiętniającą osobę Patrona. Tamta uroczystość odbyła się w nowoczesnej hali sportowej szkoły. Organizatorzy połączyli ją z obchodami jubileuszu 150-lecia oświaty w Gomulinie.

Reklama

Ksiądz Prałat był dla tamtejszej społeczności bezapelacyjnym autorytetem. Wyznawane przez siebie wartości, wypływające z umiłowania Pisma Świętego i Kościoła katolickiego, wszczepiał m.in. właśnie w życie szkolnej wspólnoty.

Warto naszym Czytelnikom przypomnieć, że śp. ks. prał. Marian Wiewiórowski był wyjątkowym admiratorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W Gomulinie, ok. dwutysięcznej parafii, co tydzień kolportowano 384 egzemplarze naszego pisma. Nie tylko w swojej ostatniej parafii, ale również na poprzednich placówkach, gdzie posługiwał, duszpasterstwo oparł właśnie o „Niedzielę”. Sam chętnie mawiał, że chodząc np. po kolędzie, ma o czym rozmawiać z parafianami, ponieważ czytają oni prasę katolicką, a nade wszystko nasz tygodnik.

O tym m.in. przypomniał w kazaniu 8 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ks. inf. Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny „Niedzieli”, który w kościele w Gomulinie koncelebrował Mszę św. z racji 2. rocznicy śmierci Księdza Prałata. Ksiądz Infułat wskazał też na charyzmat apostolstwa przez „Niedzielę”, jakim Pan Bóg obdarował ks. prał. Wiewiórowskiego. Odwołując się do prawdy wiary o świętych obcowaniu, przywoływał obecność tego zacnego duszpasterza. Dziękował ks. Janowi Cholewie, obecnemu proboszczowi gomulińskiej wspólnoty, i parafianom za to, że kontynuują dzieło ewangelizacji za pomocą „Niedzieli”, każdego tygodnia rozprowadzając 180 jej egzemplarzy.

Reklama

Mszy św. przewodniczył piszący te słowa. Koncelebransami byli: wymieniony ks. Jan oraz ks. dr Piotr Jura, tutejszy rodak, na co dzień posługujący we Włoszech. Po Eucharystii wręczono nagrody im. ks. Mariana Wiewiórowskiego m.in. wyróżniającym się uczniom ze szkoły podstawowej w tej miejscowości, a także wójtowi gminy Wola Krzysztoporska Romanowi Drozdkowi.

Śp. ks. prał. Marian Wiewiórowski był laureatem bardzo wielu wyróżnień kościelnych i państwowych. Wyrazem uznania dla jego apostolskiej i patriotycznej posługi są m.in. odznaczenia: medal „Mater Verbi” i statuetka „Sursum Corda”, które otrzymał od Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, a także „Szabla gen. Głuchowskiego” oraz medal „Serce Dziecku”.

Ks. prał. Marian Wiewiórowski urodził się 23 sierpnia 1937 r. w Grocholicach. Kapłańską posługę pełnił m.in. w Restarzewie, Kociszewie oraz w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Był też ojcem duchownym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W samym Gomulinie był proboszczem przez 15 lat i zasłynął jako święty i gorliwy duszpasterz. Nie zapominał o roli mediów katolickich we współczesnym apostolacie Słowa Bożego. Troszcząc się o wychowanie dzieci i młodzieży, przekazywał im wartości wypływające z umiłowania Pana Boga i Ojczyzny. Miał niezwykle dobry kontakt z podopiecznymi. Jest wzorem jak najbardziej godnym naśladowania.

Przypominamy naszym Czytelnikom tę osobowość, polecając śp. ks. Mariana modlitwie. Jako redakcyjna społeczność jesteśmy dumni, że mogliśmy znać i cieszyć się przyjaźnią tak zacnego człowieka. Cześć jego pamięci!

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”

Niedziela podlaska 44/2012, str. 7

[ TEMATY ]

wspomnienia

biskup

Adam Kaniuk

S. Agnieszka Chrapek z wizerunkiem patrona św. Michała Archanioła

S. Agnieszka Chrapek z wizerunkiem patrona św. Michała Archanioła

ADAM KANIUK: - 18 października br. minęła 11. rocznica śmierci bp. Jana Chrapka - Siostry rodzonego brata. Jak Siostra wspomina ten dzień - po ludzku - tragicznego wypadku?

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję