Reklama

Bł. Edmund Bojanowski w dynamizmie twórczej miłości

Błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu, społecznikowi, wychowawcy, działaczowi kultury i świeckiemu założycielowi czterech gałęzi Sióstr Służebniczek oraz człowiekowi kierującemu się chrześcijańskim i ewangelicznym systemem wartości poświęcona jest publikacja, która ukazała się w Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w Wydawnictwie Święty Wojciech. Autorem książki zatytułowanej „Bł. Edmund Bojanowski w dynamizmie twórczej miłości” jest kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Warto podkreślić, że kard. Grocholewski o bł. Edmundzie Bojanowskim pisał również na łamach „Niedzieli”, czego świadectwem jest także ta publikacja.

Autor w bardzo przystępny sposób przybliża sylwetkę Błogosławionego jako człowieka realizującego apostolstwo świeckich. Kard. Zenon Grocholewski podkreśla, że bł. Edmund Bojanowski był w pewnym stopniu prekursorem nauczania Soboru Watykańskiego II. Książka zawiera także kazania kard. Grocholewskiego wygłoszone z różnych okazji, a ukazujące duchowość bł. Edmunda Bojanowskiego. Autor ukazuje Błogosławionego jako człowieka zaangażowanego w czynne apostolstwo świeckich i realizującego ideały chrześcijańskiej doskonałości. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, przybliżając duchowość bł. Edmunda Bojanowskiego, pokazuje współczesnemu czytelnikowi, jak na co dzień realizować drogę do świętości. Kard. Grocholewski pokazuje życie i działalność Błogosławionego jako człowieka kształtującego życie swoje i innych na trzech fundamentach: dobroci, pokorze i głębokiej wierze.

Ważną część publikacji stanowi ukazanie integralnego wychowania według bł. Edmunda Bojanowskiego. W takim ideale wychowania ważną rolę odgrywają m. in. twórcza współpraca i aspekt personalistyczny. Kard. Grocholewski pokazuje, jak aktualny w dzisiejszych czasach jest ideał wychowania, który wcielał w życie oraz w swojej pracy apostolskiej i społecznej bł. Edmund Bojanowski.

Bardzo cenną rzeczą, z zakresu historii duchowości, w publikacji kard. Grocholewskiego jest przybliżenie czytelnikom zarysu tematyki „Dziennika” Edmunda Bojanowskiego. Sam autor wyraża nadzieję, że najnowsza książka „przybliży nam świetlaną postać bł. Edmunda Bojanowskiego, świeckiego, który realizował powołanie do świętości, przede wszystkim angażując się w życie społeczne i proces wychowawczy, co w końcu doprowadziło go do założenia żeńskiego zgromadzenia zakonnego Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”.

Zenon kard. Grocholewski, „Bł. Edmund Bojanowski w dynamizmie twórczej miłości”, Wydawnictwo Święty Wojciech, ul. Chartowo 5, 61-245 Poznań, tel. (61) 659-37-57, sprzedaz@swietywojciech.pl.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję