Reklama

Działając na rzecz społeczeństw

Działalność zakonów, bractw o charakterze religijno-społecznym, a później także Kas prowadzonych przez Franciszka Stefczyka, będących bezpośrednią inspiracją dla polskich SKOK-ów, miały wspólny rdzeń – wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i lokalnych społeczności, ideę pomocy i służby innym

SKOK-i wspierają liczne inicjatywy z dziedziny sportu oraz edukacji zarówno na poziomie lokalnym, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Wspomagając lokalne inicjatywy i angażując się w rozwój gospodarczy regionów, działają dla dobra mniejszych społeczności. Zaangażowania spółdzielczych Kas nie brakuje również przy organizacji pikników rodzinnych, festynów, które dają możliwość miłego spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. Aktywnie wspierają szkoły, domy dziecka, fundują zdolnej młodzieży stypendia, działają na rzecz krzewienia edukacji finansowej. SKOK-i są także inicjatorami, a często sponsorami akcji pomocowych dla ubogich rodzin. Zaangażowania spółdzielczych Kas nie brakuje również przy organizacji imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na szczytny cel.

* * *

JACEK GĘBALA, prezes Zarządu SKOK Jaworzno:
– Od początku działalności staramy się być blisko naszych członków. Nasze placówki funkcjonują głównie w małych miejscowościach, tam, gdzie dostęp do usług finansowych nie jest tak bogaty, jak w dużym mieście. Zapewniamy mieszkańcom tych miast i miasteczek dostęp do szerokiego wachlarza rozmaitych usług finansowych, ale na tym nie kończy się nasza aktywność.
Mamy świadomość, jak istotna jest idea „małej ojczyzny” – czyli po prostu lokalny patriotyzm i oddanie miejscu, z którego pochodzimy. Zdajemy sobie sprawę, że w zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, tym, co pozostaje stałe, jest budowana przez lata więź oparta na zaufaniu i obustronnym zaangażowaniu. Dlatego nie może zabraknąć naszego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności i wsparcia ważnych dla nich inicjatyw.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję