Reklama

Niedziela Łódzka

10 lat metropolii łódzkiej

29 czerwca archidiecezja łódzka świętuje kilka rocznic. Dwie pierwsze związane są z rokiem 2004, kiedy ustanowiona została metropolia łódzka, a abp Władysław Ziółek przyjął z rąk Jana Pawła II paliusz – symbol władzy metropolity. Trzecia – to rocznica przyjęcia paliusza przez obecnego metropolitę, abp. Marka Jędraszewskiego

Niedziela łódzka 26/2014, str. 8

[ TEMATY ]

rocznica

Łukasz Głowacki

Koniec drugiej dekady XX wieku był dla Łodzi czasem wielkiego awansu. Siłę Łodzi doceniono podczas podziału administracyjnego w niepodległej od kilku miesięcy ojczyźnie – została stolicą województwa łódzkiego. Ważne wydarzenia dotyczyły także Kościoła w Łodzi. Historycznie były to tereny należące do archidiecezji gnieźnieńskiej, w połowie XVIII wieku część z nich (razem z Łodzią) stała się częścią diecezji włocławskiej. Po Kongresie Wiedeńskim większość ziem trafiła do archidiecezji warszawskiej, a trzy dekanaty i dwie parafie – do diecezji kujawsko-kaliskiej. I wojna światowa, kiedy miasto przechodziło z rąk do rąk, stała się – paradoksalnie – początkiem diecezji łódzkiej. O jej utworzenie starał się arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski. To właśnie on powołał w 1915 roku wikariat generalny z siedzibą w Łodzi. Chodziło o dobrą komunikację w dekanatach objętych okupacją niemiecką.

Machina wojenna ruszyła zatem młyny historii Kościoła. Po odzyskaniu niepodległości dużo łatwiej było zauważyć specyfikę pracy duszpasterskiej w regionie, w którym dominował wielki przemysł i robotnicy. Nie bez znaczenia był także fakt, że premierem był wówczas Leopold Skulski (były prezydent Łodzi), nuncjuszem Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI), a idea utworzenia diecezji łódzkiej miała poparcie nie tylko kard. Kakowskiego, ale także większości polskich biskupów (o czym świadczą wyniki ankiety z 1920 roku).

Nie trzeba było szukać kościoła odpowiedniego na katedrę – wybudowany niedawno, okazały kościół św. Stanisława Kostki nadawał się w sam raz. Z dobrej strony pokazali się też przedsiębiorcy – Karol Scheibler podarował dom z ogrodem przy ul. Piotrkowskiej i posesję przy ul. Bocznej, a Julian Heinzl – działkę budowlaną na rogu Piotrkowskiej i ks. Skorupki.

Na takim gruncie można było budować. 10 grudnia 1920 roku papież Benedykt XV powołał do życia diecezję łódzką z siedzibą w Łodzi. W jej skład wchodziło 5 dekanatów (łódzki miejski, łódzki zamiejski, łęczycki, kłodawski i brzeziński), 67 parafii, 126 księży i 522091 wiernych. Administratorem diecezji został kard. Kakowski, ale już 11 kwietnia 1921 roku papież mianował ks. Wincentego Tymienieckiego pierwszym ordynariuszem łódzkim. 5 lat później diecezja powiększyła się o tereny z likwidowanej wówczas diecezji kujawsko-kaliskiej. W efekcie stolicę w Łodzi miało 13 dekanatów, 105 parafii, 193 księży i prawie 900 tysięcy wiernych.

Reklama

Aż do 1992 roku struktura diecezji łódzkiej nie ulegała większym zmianom – przetrwała II wojnę światową i czas zniewolenia sowieckiego. Jednak pod koniec XX wieku zmiany były konieczne. Przez cały okres PRL rozrastały się największe miasta regionu, a ówczesne władze nie chciały się zgodzić na tworzenie nowych parafii i budowanie kościołów. Te szykany przestały blokować rozwój Kościoła dopiero po 1989 roku.

25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II ogłosił bullę „Totus Tuus Poloniae Populus”, która wprowadzała nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. Łódź została wtedy stolicą archidiecezji, która nie należała już do metropolii warszawskiej, ale bezpośrednio podlegała Stolicy Apostolskiej. Ówczesny ordynariusz łódzki, Władysław Ziółek, wyniesiony został do godności arcybiskupa, a katedra stała się archikatedrą. Jednocześnie północna część diecezji łódzkiej została włączona do nowej diecezji łowickiej. Obowiązujący do dzisiaj kształt archidiecezja łódzka przyjęła 25 marca 2004 roku. Papież Jan Paweł II ustanowił wtedy nową prowincję kościelną ze stolicą w Łodzi (należą do niej archidiecezja łódzka i diecezja łowicka), a ordynariusz łódzki otrzymał tytuł metropolity. Abp Władysław Ziółek przyjął paliusz, symbol władzy metropolity, 29 czerwca 2004 roku w Rzymie, z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.

Następca abp. Władysława Ziółka, abp Marek Jędraszewski przyjął paliusz 29 czerwca 2013 roku z rąk papieża Franciszka. Uroczystość odbyła się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek przypomniał w homilii trzy wymiary zaangażowania Następcy św. Piotra – umacnianie w wierze, miłości i jedności.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka ma dziewięć lat

[ TEMATY ]

rocznica

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

Wierni diecezji świdnickiej modlili się 25 marca w intencji bp. Ignacego Deca z okazji 9. rocznicy sakry biskupiej i ustanowienia diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję