Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zmiany duszpasterskie

Połowa czerwca w kalendarzu diecezji sosnowieckiej to czas zmian duszpasterskich. Poznajemy wówczas nowych administratorów oraz proboszczów parafii, dowiadujemy się o zmianach w strukturze Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu czy wreszcie o nowych nominacjach wikariuszowskich.

16 czerwca biskup Grzegorz Kaszak, podczas konferencji kapłańskiej, która odbyła się w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, poinformował zgromadzonych księży dziekanów o wprowadzonych zmianach. Wcześniej Pasterz Kościoła sosnowieckiego wręczył dekrety kapłanom odchodzącym na emeryturę, a także nowym administratorom i proboszczom parafii w naszej diecezji. W tym roku na zasłużoną emeryturę odeszło trzech kapłanów: ks. prał. Karol Malasiewicz – proboszcz i budowniczy kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, ks. kan. Aleksander Witkowski – długoletni proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach i ks. kan. Maciej Foryś – proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie.

Do kilku zmian doszło także w strukturach Kurii Diecezjalnej. Jeszcze z początkiem czerwca Pasterz Kościoła sosnowieckiego powierzył funkcję ekonoma diecezji ks. Pawłowi Rozpiątkowskiemu. Nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego został ks. Marek Bigaj, wicedyrektorem Wydziału Katechetycznego został mianowany ks. Adam Gołąb, funkcję dyrektora Domu św. Józefa w Będzinie objął ks. Rafał Stępniewski, a ks. Przemysław Szot będzie sekretarzem i kapelanem biskupa Grzegorza Kaszaka. Ponadto biskup Grzegorz ustanowił 4 proboszczów, 13 administratorów i dokonał 37 zmian wikariuszowskich.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy szef „Niedzieli Sosnowieckiej”

Niedziela sosnowiecka 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela

ksiądz

Ks. Andrzej Cieślik

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Ksiądz Tomasz Zmarzły urodził się 11 grudnia 1975 r. w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie). W 1994 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Jędrzejowie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie. W 2000 r. uzyskał tytuł magistra teologii z przygotowaniem pedagogicznym. Jego praca magisterska dotyczyła historii sztuki - „Malarstwo Andrzeja Radwańskiego”. Promotorem pracy był prof. dr hab. Jan Samek z Katedry Historii Sztuki Sakralnej Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Również w 2000 r. ks. Tomasz Zmarzły otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.
Rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, a rok później podjął studia na kierunku historii sztuki Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Praca magisterska nosiła tytuł „Gotycki fresk ze sceną «Ukrzyżowania» w dawnym kościele Bożogrobców w Miechowie”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. ks. Tomasz Zmarzły podjął obowiązki pastoralne i katechetyczne w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie również pełnił funkcję asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. W 2009 r. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii kultury na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ks. Tomasz Zmarzły od 2006 r. należy do Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych (sekretarz komisji), od 2009 r. - do Polskiego Towarzystwa Teologicznego, od 2010 r. - do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Ponadto w 2011 r. ukończył studia podyplomowe: Zarządzanie Placówkami Oświatowymi w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W czasie swojej posługi duszpasterskiej i naukowej podejmował różnorodne zadania, m.in. jako katecheta w Szkole Podstawowej w Chrząstowicach, Zespole Szkół w Gołaczewach, Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej i w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, a także jako rekolekcjonista, m.in. wśród wiernych parafii archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kieleckiej oraz dla grup indywidualnych, m.in. katechetów i organistów, również jako wykładowca, m.in. w Diecezjalnej Akademii Rodziny w Sosnowcu i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W 2009 r. ks. Tomasz Zmarzły został uhonorowany medalem „Mater Verbi” przez redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję