Reklama

Ze świata

„Jeden z Nas”

Pozew przeciw instytucjom europejskim

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalny pozew przeciwko Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. To reakcja na odrzucenie przez KE postulatów inicjatywy, dotyczących finansowania aborcji i badań na ludzkich embrionach.

Inicjatywa w swoim pozwie domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 28 maja br., a także zmiany rozporządzenia dotyczącego mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez usunięcie z niego punktu, który opisuje możliwości podjęcia bądź niepodjęcia odpowiednich działań przez Komisję Europejską.

Komisja, odmawiając jakichkolwiek działań prawnych wokół inicjatywy „Jeden z Nas”, uzasadniła to rzekomym brakiem potrzeby zajmowania się zaproponowanym postulatem podniesienia standardów etycznych związanych z wydatkowaniem pieniędzy unijnych, powołując się na aktualnie obowiązujące najwyższe standardy.

Reklama

– Pozew, obok przywołania całej listy mankamentów w postępowaniu Komisji, stawia najwyższy unijny organ sądowy przed koniecznością orzeczenia, czy samo narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem demokratycznym, czy tylko jego fasadą – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z Nas”.

Eurojam

Młodzi wciąż szukają Chrystusa

Zakończył się Eurojam 2014. 12 tys. młodzieży z 18 krajów, w tym z USA i Kanady, w dniach 3-10 sierpnia zamieszkało na polach Normandii, niedaleko Lisieux, w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we Francji. To międzynarodowe spotkanie harcerskie zgromadziło przewodniczki i skautów – członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polskę reprezentowało ponad 1700 dziewcząt i chłopców (wyruszyli w 30 autokarach), towarzyszyło im 20 kapłanów. Polacy stanowili trzecią grupę narodowościową pod względem liczby uczestników – po Francuzach i Włochach. Katolikom towarzyszyli również młodzi prawosławni z Rosji. Patronami zlotu byli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i sługa Boży Robert Schuman. Mottem Eurojamu 2014 były słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie!), zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Jana (por. J 1, 39). Przez 8 dni młodzi wspólnie modlili się, pracowali, bawili się i poznawali swoją narodową odmienność w duchu Chrystusowego Kościoła. Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Bazyliki św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux. List do uczestników Eurojamu skierował papież Franciszek.

Agnieszka Bugała

Reklama

Argentyna

„Papieska” wystawa w La Placie

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires. Obrazy tworzące wystawę „Habemus Papam” namalowała argentyńska artystka Mercedes Fariña, która zainspirowała się pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego Papieża, jak również jego przesłaniem.

Na obrazach Franciszek jest przedstawiony z postaciami i wizerunkami, które otacza wielką czcią. Są to m.in.: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Najświętsze Serce Jezusowe, Madonna z Dzieciątkiem i Maryja Rozwiązująca Supełki.

Ludzie

Abp Emil Nona

Wygnany przez islamistów z Mosulu abp Emil Nona wezwał Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. – Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam – powiedział iracki hierarcha. Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. – Słowo „niewierny” jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko – wyjaśnił abp Nona. Podkreślił, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda – mówi abp Nona. – Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich celem jest nawrócić mieczem bądź zabić wszystkich pozostałych – powiedział katolicki hierarcha.

Myśli wciąż aktualne

Chrześcijańska nadzieja, z tygodnia na tydzień wciąż na nowo przeżywana i podsycana, staje się zaczynem i światłem także dla nadziei ludzkiej.

Jan Paweł II

List apostolski „Dies Domini” (nr 38)

Krótko

Państwa zachodnie coraz mocniej angażują się w Iraku. USA prowadzą naloty, ale wykluczają ewakuację przedstawicieli mniejszości religijnych otoczonych przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zrzucają im tylko żywność. Francja obiecała broń Kurdom walczącym z dżihadystami. Nie wykluczyły tego Niemcy. Kościół we Francji wprost mówi o potrzebie proporcjonalnego użycia siły, by uchronić irackich chrześcijan, jazydów i inne mniejszości religijne przed zagładą.

Izraelskie władze oświadczyły, że nie będą wracać do rozmów pokojowych i będą ostrzeliwać Strefę Gazy dopóty, dopóki Hamas nie zaprzestanie rakietowego ostrzału Izraela.

Władze Kosowa walczą z nielegalnym procederem werbowania przez islamskich fundamentalistów najemników spośród obywateli tego państwa. W ostatnim czasie policja aresztowała 40 mężczyzn, którzy brali udział w wojnach w Iraku i Syrii.

Na Ukrainie nadal trwają walki z prorosyjskimi separatystami. Napięcie wzrosło, gdy Rosja wysłała na Ukrainę rzekomy konwój humanitarny.

Władimir Żyrinowski – kontrowersyjny rosyjski polityk na antenie jednej z rosyjskich stacji groził krajom bałtyckim i Polsce, że w wypadku wybuchu wojny zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Po tych słowach polski MSZ wezwał na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

W Turcji dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan został nowym prezydentem tego 77-milionowego kraju. Erdoğan zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając prawie 52 proc. głosów.

W Indonezji cudowne wydarzenie. Po 10 latach od tragicznego w skutkach tsunami rodzice odnaleźli swoją córkę. Dziewczynka, dryfując przez ocean na kawałku drewna, dotarła do wyspy, gdzie przygarnął ją miejscowy rybak.

Robin Williams, znany amerykański aktor popełnił samobójstwo w swoim domu. Miał 63 lata. W ostatnim czasie cierpiał na depresję spowodowaną kłopotami osobistymi.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT sprawowania liturgii w obiektach kościelnych

2020-08-11 09:35

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Adobe Stock

W sobotę 8 sierpnia archidiecezja Detroit wystosowała komunikat, zabraniając dwóm grupom LGBTQ: Dignity Detroit oraz Fortunate Families Detroit sprawowania liturgii w obiektach kościelnych.

Odrzucają one nauczanie Kościoła w kwestiach dotyczących moralności. Uczy on bowiem, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359). Archidiecezja zaznacza, że nie można odprawiać Mszy św. dla grup publicznie odrzucających tę naukę Kościoła.

W komunikacie przypomniano, że w marcu b.r. list w tej sprawie skierował do kapłanów biskup pomocniczy, Gerard Batterby. Prosił on duchownych, by „powstrzymywali się od odprawiania Mszy św. dla członków Dignity Detriot, i nie wprowadzali zamętu wśród wiernych. Nie ma bowiem innych, sprzecznych z nauką Kościoła dróg do świętości. W czerwcu b.r. archidiecezja w oparciu o „klauzulę moralności” zwolniła z pracy dyrektorkę muzyczną publicznie manifestującą swoje skłonności homoseksualne. Archidiecezja zaznacza, że pragnie posługiwać wszystkim wiernym, w tym osobom określającym siebie jako homoseksualne a także ich rodzinom. Nie oznacza to jednak rozmywania, a tym bardziej odrzucania nauki Kościoła jasno wyrażonej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim bowiem, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję