Reklama

Ze świata

„Jeden z Nas”

Pozew przeciw instytucjom europejskim

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalny pozew przeciwko Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. To reakcja na odrzucenie przez KE postulatów inicjatywy, dotyczących finansowania aborcji i badań na ludzkich embrionach.

Inicjatywa w swoim pozwie domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 28 maja br., a także zmiany rozporządzenia dotyczącego mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez usunięcie z niego punktu, który opisuje możliwości podjęcia bądź niepodjęcia odpowiednich działań przez Komisję Europejską.

Komisja, odmawiając jakichkolwiek działań prawnych wokół inicjatywy „Jeden z Nas”, uzasadniła to rzekomym brakiem potrzeby zajmowania się zaproponowanym postulatem podniesienia standardów etycznych związanych z wydatkowaniem pieniędzy unijnych, powołując się na aktualnie obowiązujące najwyższe standardy.

– Pozew, obok przywołania całej listy mankamentów w postępowaniu Komisji, stawia najwyższy unijny organ sądowy przed koniecznością orzeczenia, czy samo narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem demokratycznym, czy tylko jego fasadą – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z Nas”.

Eurojam

Młodzi wciąż szukają Chrystusa

Zakończył się Eurojam 2014. 12 tys. młodzieży z 18 krajów, w tym z USA i Kanady, w dniach 3-10 sierpnia zamieszkało na polach Normandii, niedaleko Lisieux, w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we Francji. To międzynarodowe spotkanie harcerskie zgromadziło przewodniczki i skautów – członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polskę reprezentowało ponad 1700 dziewcząt i chłopców (wyruszyli w 30 autokarach), towarzyszyło im 20 kapłanów. Polacy stanowili trzecią grupę narodowościową pod względem liczby uczestników – po Francuzach i Włochach. Katolikom towarzyszyli również młodzi prawosławni z Rosji. Patronami zlotu byli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i sługa Boży Robert Schuman. Mottem Eurojamu 2014 były słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie!), zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Jana (por. J 1, 39). Przez 8 dni młodzi wspólnie modlili się, pracowali, bawili się i poznawali swoją narodową odmienność w duchu Chrystusowego Kościoła. Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Bazyliki św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux. List do uczestników Eurojamu skierował papież Franciszek.

Reklama

Agnieszka Bugała

Argentyna

„Papieska” wystawa w La Placie

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires. Obrazy tworzące wystawę „Habemus Papam” namalowała argentyńska artystka Mercedes Fariña, która zainspirowała się pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego Papieża, jak również jego przesłaniem.

Na obrazach Franciszek jest przedstawiony z postaciami i wizerunkami, które otacza wielką czcią. Są to m.in.: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Najświętsze Serce Jezusowe, Madonna z Dzieciątkiem i Maryja Rozwiązująca Supełki.

Ludzie

Abp Emil Nona

Wygnany przez islamistów z Mosulu abp Emil Nona wezwał Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. – Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam – powiedział iracki hierarcha. Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. – Słowo „niewierny” jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko – wyjaśnił abp Nona. Podkreślił, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda – mówi abp Nona. – Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich celem jest nawrócić mieczem bądź zabić wszystkich pozostałych – powiedział katolicki hierarcha.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Chrześcijańska nadzieja, z tygodnia na tydzień wciąż na nowo przeżywana i podsycana, staje się zaczynem i światłem także dla nadziei ludzkiej.

Jan Paweł II

List apostolski „Dies Domini” (nr 38)

Krótko

Państwa zachodnie coraz mocniej angażują się w Iraku. USA prowadzą naloty, ale wykluczają ewakuację przedstawicieli mniejszości religijnych otoczonych przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zrzucają im tylko żywność. Francja obiecała broń Kurdom walczącym z dżihadystami. Nie wykluczyły tego Niemcy. Kościół we Francji wprost mówi o potrzebie proporcjonalnego użycia siły, by uchronić irackich chrześcijan, jazydów i inne mniejszości religijne przed zagładą.

Izraelskie władze oświadczyły, że nie będą wracać do rozmów pokojowych i będą ostrzeliwać Strefę Gazy dopóty, dopóki Hamas nie zaprzestanie rakietowego ostrzału Izraela.

Władze Kosowa walczą z nielegalnym procederem werbowania przez islamskich fundamentalistów najemników spośród obywateli tego państwa. W ostatnim czasie policja aresztowała 40 mężczyzn, którzy brali udział w wojnach w Iraku i Syrii.

Na Ukrainie nadal trwają walki z prorosyjskimi separatystami. Napięcie wzrosło, gdy Rosja wysłała na Ukrainę rzekomy konwój humanitarny.

Władimir Żyrinowski – kontrowersyjny rosyjski polityk na antenie jednej z rosyjskich stacji groził krajom bałtyckim i Polsce, że w wypadku wybuchu wojny zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Po tych słowach polski MSZ wezwał na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

W Turcji dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan został nowym prezydentem tego 77-milionowego kraju. Erdoğan zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając prawie 52 proc. głosów.

W Indonezji cudowne wydarzenie. Po 10 latach od tragicznego w skutkach tsunami rodzice odnaleźli swoją córkę. Dziewczynka, dryfując przez ocean na kawałku drewna, dotarła do wyspy, gdzie przygarnął ją miejscowy rybak.

Robin Williams, znany amerykański aktor popełnił samobójstwo w swoim domu. Miał 63 lata. W ostatnim czasie cierpiał na depresję spowodowaną kłopotami osobistymi.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję