Reklama

Ze świata

„Jeden z Nas”

Pozew przeciw instytucjom europejskim

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” złożyła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalny pozew przeciwko Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie Unii Europejskiej. To reakcja na odrzucenie przez KE postulatów inicjatywy, dotyczących finansowania aborcji i badań na ludzkich embrionach.

Inicjatywa w swoim pozwie domaga się unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej z 28 maja br., a także zmiany rozporządzenia dotyczącego mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej poprzez usunięcie z niego punktu, który opisuje możliwości podjęcia bądź niepodjęcia odpowiednich działań przez Komisję Europejską.

Reklama

Komisja, odmawiając jakichkolwiek działań prawnych wokół inicjatywy „Jeden z Nas”, uzasadniła to rzekomym brakiem potrzeby zajmowania się zaproponowanym postulatem podniesienia standardów etycznych związanych z wydatkowaniem pieniędzy unijnych, powołując się na aktualnie obowiązujące najwyższe standardy.

– Pozew, obok przywołania całej listy mankamentów w postępowaniu Komisji, stawia najwyższy unijny organ sądowy przed koniecznością orzeczenia, czy samo narzędzie europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest narzędziem demokratycznym, czy tylko jego fasadą – mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji „Jeden z Nas”.

Eurojam

Młodzi wciąż szukają Chrystusa

Zakończył się Eurojam 2014. 12 tys. młodzieży z 18 krajów, w tym z USA i Kanady, w dniach 3-10 sierpnia zamieszkało na polach Normandii, niedaleko Lisieux, w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we Francji. To międzynarodowe spotkanie harcerskie zgromadziło przewodniczki i skautów – członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). Polskę reprezentowało ponad 1700 dziewcząt i chłopców (wyruszyli w 30 autokarach), towarzyszyło im 20 kapłanów. Polacy stanowili trzecią grupę narodowościową pod względem liczby uczestników – po Francuzach i Włochach. Katolikom towarzyszyli również młodzi prawosławni z Rosji. Patronami zlotu byli św. Teresa od Dzieciątka Jezus i sługa Boży Robert Schuman. Mottem Eurojamu 2014 były słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie!), zaczerpnięte z Ewangelii wg. św. Jana (por. J 1, 39). Przez 8 dni młodzi wspólnie modlili się, pracowali, bawili się i poznawali swoją narodową odmienność w duchu Chrystusowego Kościoła. Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Bazyliki św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux. List do uczestników Eurojamu skierował papież Franciszek.

Reklama

Agnieszka Bugała

Argentyna

„Papieska” wystawa w La Placie

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires. Obrazy tworzące wystawę „Habemus Papam” namalowała argentyńska artystka Mercedes Fariña, która zainspirowała się pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego Papieża, jak również jego przesłaniem.

Na obrazach Franciszek jest przedstawiony z postaciami i wizerunkami, które otacza wielką czcią. Są to m.in.: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Najświętsze Serce Jezusowe, Madonna z Dzieciątkiem i Maryja Rozwiązująca Supełki.

Ludzie

Abp Emil Nona

Wygnany przez islamistów z Mosulu abp Emil Nona wezwał Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. – Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam – powiedział iracki hierarcha. Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. – Słowo „niewierny” jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko – wyjaśnił abp Nona. Podkreślił, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu, politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda – mówi abp Nona. – Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich celem jest nawrócić mieczem bądź zabić wszystkich pozostałych – powiedział katolicki hierarcha.

Myśli wciąż aktualne

Chrześcijańska nadzieja, z tygodnia na tydzień wciąż na nowo przeżywana i podsycana, staje się zaczynem i światłem także dla nadziei ludzkiej.

Jan Paweł II

List apostolski „Dies Domini” (nr 38)

Krótko

Państwa zachodnie coraz mocniej angażują się w Iraku. USA prowadzą naloty, ale wykluczają ewakuację przedstawicieli mniejszości religijnych otoczonych przez ekstremistów z Państwa Islamskiego. Zrzucają im tylko żywność. Francja obiecała broń Kurdom walczącym z dżihadystami. Nie wykluczyły tego Niemcy. Kościół we Francji wprost mówi o potrzebie proporcjonalnego użycia siły, by uchronić irackich chrześcijan, jazydów i inne mniejszości religijne przed zagładą.

Izraelskie władze oświadczyły, że nie będą wracać do rozmów pokojowych i będą ostrzeliwać Strefę Gazy dopóty, dopóki Hamas nie zaprzestanie rakietowego ostrzału Izraela.

Władze Kosowa walczą z nielegalnym procederem werbowania przez islamskich fundamentalistów najemników spośród obywateli tego państwa. W ostatnim czasie policja aresztowała 40 mężczyzn, którzy brali udział w wojnach w Iraku i Syrii.

Na Ukrainie nadal trwają walki z prorosyjskimi separatystami. Napięcie wzrosło, gdy Rosja wysłała na Ukrainę rzekomy konwój humanitarny.

Władimir Żyrinowski – kontrowersyjny rosyjski polityk na antenie jednej z rosyjskich stacji groził krajom bałtyckim i Polsce, że w wypadku wybuchu wojny zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Po tych słowach polski MSZ wezwał na rozmowę rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

W Turcji dotychczasowy premier Recep Tayyip Erdoğan został nowym prezydentem tego 77-milionowego kraju. Erdoğan zwyciężył już w pierwszej turze, zdobywając prawie 52 proc. głosów.

W Indonezji cudowne wydarzenie. Po 10 latach od tragicznego w skutkach tsunami rodzice odnaleźli swoją córkę. Dziewczynka, dryfując przez ocean na kawałku drewna, dotarła do wyspy, gdzie przygarnął ją miejscowy rybak.

Robin Williams, znany amerykański aktor popełnił samobójstwo w swoim domu. Miał 63 lata. W ostatnim czasie cierpiał na depresję spowodowaną kłopotami osobistymi.

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marysia - żyje na przekór diagnozom

2021-06-14 07:54

[ TEMATY ]

aborcja

Magdalena Korzekwa‑Kaliszuk

Proelio

Damian Żurawski

W ramach kampanii Fundacji Grupa Proelio pt. „Każde życie jest cudem” pokazywane są historie osób, które mogły zostać zabite, bo pozwalało na to prawo lub ktoś wywierał presję na ich rodziców, aby dokonali aborcji. Bohaterowie kampanii swoim przykładem pokazują, że życie każdego człowieka ma sens i wartość i nie można nikogo zabijać.

Jedną z bohaterek kampanii Marysia Wywiał. Zdiagnozowano u niej wadę letalną. Lekarze uznawali aborcję za jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Diagnoza u Marysi się nie potwierdziła. Dzisiaj ma 4 lata, jest niepełnosprawna, ale wskutek powikłań związanych z wcześniactwem, a nie z powodu choroby, którą u niej przewidywano przed urodzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Nowy opat w klasztorze cystersów

2021-06-14 16:48

[ TEMATY ]

cystersi

szczyrzyc.cystersi.pl

Cystersi ze Szczyrzyca poinformowali, że podczas kapituły klasztoru wybrali nowego opata został nim ojciec Szymon Mateusz Warciak, który pełnił dotychczas funkcję przeora klasztoru. Opat Generalny Mauro-Giuseppe Lepori przeprowadzłi również w klasztorze wizytację kanoniczną.

Co robią cystersi?

CZYTAJ DALEJ

Bangladesz: przy okazji gry wideo uczniowie muzułmańscy zabili kolegę chrześcijanina

2021-06-15 16:37

[ TEMATY ]

muzułmanie

gra komputerowa

Adobe Stock.pl

Grupa 11 uczniów muzułmańskich ciężko pobiła swego kolegę – chrześcijanina Joya Haldara, uczęszczającego do kolegium katolickiego w mieście Savar w stołecznym dystrykcie Dhaki. W następstwie odniesionych ran po 22 dniach od pobicia chłopiec zmarł. Bezpośrednią przyczyną całego zajścia był spór po obejrzeniu komputerowej gry wideo PUBG, bardzo popularnej wśród miejscowej młodzieży.

Do zdarzenia doszło 16 maja na placu w miejscowości Palu na terenie parafii protestanckiej Dharanda. Według świadków 11 młodych muzułmanów, niezadowolonych z wypowiedzi swego kolegi na temat gry, zaczęło dzwonić do niego telefonicznie, grożąc mu śmiercią, po czym wynajęli mały domek w pobliżu jego mieszkania. W dniu, w którym zaplanowali napaść na niego, otoczyli go, gdy przebywał w towarzystwie trzech przyjaciół i zaczęli ich bić laskami i kijami. Największe rany – w głowę i cały tułów – odniósł właśnie 18-letni Joy, którego napastnicy pozostawili nieprzytomnego na placu, a sami szybko uciekli kilkoma skuterami. Chłopiec wkrótce trafił w stanie bardzo ciężkim do szpitala i tam zmarł po 22 dniach 6 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję