Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust pod znakiem dziękczynienia

Jak co roku w połowie sierpnia Kalwaria Pacławska i całe otaczające ją wzgórze rozbrzmiewało pieśniami i modlitwami do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Raduje świętość Jana Pawła II i to, że mogliśmy za nią na kilka sposobów dziękować: i poprzez okolicznościowy znaczek z jego podobizną i obraz Papieża namalowany specjalnie dla Kalwarii, odnalezione przemówienie z 1968 r. i obecność osobistego sekretarza świętego Papieża, abp. Mieczysława Mokrzyckiego – podsumowuje kalwaryjski odpust o. Piotr Reizner OFMConv., kustosz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

– Ta Eucharystia to szczególne wołanie o pokój dla Polski, ale także dla innych miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi, to wołanie za rządzących, wszak już niedługo wybory, wprawdzie samorządowe, ale równie ważne. To także wołanie za obrońców Polski, którzy w różnych mundurach dbają o nas, bronią Polski i troszczą się o to wszystko, co jest nazywane Polską – mówił o. Reizner o intencjach Mszy św. sprawowanej 14 sierpnia br. na galerii pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

Czy tylko udaję chrześcijanina?

Reklama

– Gdzie jest prawo do wolności sumienia? Wolność jest dla ateistów, dla różnych nadużyć, dla tego, co się rodzi z przekreślania prawa Bożego. Jest wolność deptania prawa Bożego, ale nie ma wolności dla tych, którzy chcą je zachować i uszanować – mówił abp Michalik, odnosząc się do zwolnienia prof. Bogdana Chazana za to, że nie chciał wskazać drogi do aborcji.

W homilii Metropolity Przemyskiego nie brakowało pytań o tożsamość chrześcijańską. – Człowiek wierzący żyje wiarą. I tu jest pytanie o naszą tożsamość: czy ja jestem chrześcijaninem? Czy ja naprawdę wypełniam wolę Bożą i realizuję Boże przykazania, które mnie obowiązują? Czy wypełniam je z miłością, czy tylko udaję, że jestem chrześcijaninem? Czy ja się przejmuję tym, że jestem ochrzczony, że moim zadaniem jest być zbawionym, że ciało moje, tak jak ciało Maryi, jest świątynią Ducha Świętego? – pytał.

– Trzeba przede wszystkim chcieć rozmawiać z Panem Bogiem, trzeba nastawić się na Pana Boga i przyjąć Go jako Boga, który jest miłością – mówił bp Adam Szal, który na Kalwarię Pacławską przybył pieszo, a 14 sierpnia przewodniczył Dróżkom Pana Jezusa. – Trzeba też tak jak Maryja umieć się wiarą dzielić. Umiejmy dzielić się wiarą tak jak chlebem, ale umiejmy też na wszystkie wydarzenia naszego życia patrzeć tak, jak patrzyła Maryja na wydarzenia z Jej życia i umieć dostrzec w nich wolę Bożą – powiedział bp Szal.

Czy Chrystus jest zagrożeniem?

Reklama

Szczególnym gościem kalwaryjskiego odpustu był abp Mieczysław Mokrzycki, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W homilii m.in. przytoczył trzy wypowiedzi Papieża Polaka. – Czy Chrystus i Jego Kościół jest zagrożeniem równości i poszanowania wolności człowieka? Czy Dekalog jest zagrożeniem dla porządku i ładu społecznego? – pytał w ich kontekście. – Proszę, abyśmy nie zapomnieli o wolności. Historia uczy, jak wiele trudu kosztowało nas zdobycie wolności – mówił dalej abp Mokrzycki, zaznaczając: – Chrześcijanin to nie egoista, chrześcijanin to człowiek otwarty na świat, a w nim na dobro, które ofiaruje dla Chrystusa.

– My tutaj przychodzimy po to, by patrzeć na śmierć w pełni przezwyciężoną. Bo przecież, kiedy sprawujemy Najświętszą Ofiarę, kiedy śmierć Pańską opowiadamy, kiedy rozważamy na dróżkach kalwaryjskich tę śmierć Syna Bożego ze wszystkimi szczegółami, to wśród tych rozważań stale towarzyszy nam ta świadomość, że On, On jeden przezwyciężył w sobie swoją własną śmierć, On jeden – mówił kard. Karol Wojtyła w Kalwarii Pacławskiej 46 lat temu. Pełną treść jego homilii pielgrzymi mogli wysłuchać podczas tegorocznego odpustu. Mogli także zobaczyć wystawę poświęconą pobytowi przyszłego Papieża w tym miejscu.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanów: zakończyła się 25. pielgrzymka w intencji trzeźwości narodu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Dariusz Woźniczka

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

„Niewiastę dzielną któż znajdzie. Jej wartość przewyższa perły” (Prz 31,10) – pod takim hasłem w piątek zakończyła się 25. Pielgrzymka Płocka z Bieżunia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości narodu. Uczestniczyło w niej 68 osób, a 11 z nich podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie do abstynencji. Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Podczas Mszy św. w niepokalanowskiej bazylice bp Bronakowski dziękował pątnikom za podjęcie trudu pielgrzymowania w intencji trzeźwości narodu. W ten sposób stali się oni świadkami wiary i pokazali, że potrafią dobrze przeżywać swoją wolność.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Bangladesz: przy okazji gry wideo uczniowie muzułmańscy zabili kolegę chrześcijanina

2021-06-15 16:37

[ TEMATY ]

muzułmanie

gra komputerowa

Adobe Stock.pl

Grupa 11 uczniów muzułmańskich ciężko pobiła swego kolegę – chrześcijanina Joya Haldara, uczęszczającego do kolegium katolickiego w mieście Savar w stołecznym dystrykcie Dhaki. W następstwie odniesionych ran po 22 dniach od pobicia chłopiec zmarł. Bezpośrednią przyczyną całego zajścia był spór po obejrzeniu komputerowej gry wideo PUBG, bardzo popularnej wśród miejscowej młodzieży.

Do zdarzenia doszło 16 maja na placu w miejscowości Palu na terenie parafii protestanckiej Dharanda. Według świadków 11 młodych muzułmanów, niezadowolonych z wypowiedzi swego kolegi na temat gry, zaczęło dzwonić do niego telefonicznie, grożąc mu śmiercią, po czym wynajęli mały domek w pobliżu jego mieszkania. W dniu, w którym zaplanowali napaść na niego, otoczyli go, gdy przebywał w towarzystwie trzech przyjaciół i zaczęli ich bić laskami i kijami. Największe rany – w głowę i cały tułów – odniósł właśnie 18-letni Joy, którego napastnicy pozostawili nieprzytomnego na placu, a sami szybko uciekli kilkoma skuterami. Chłopiec wkrótce trafił w stanie bardzo ciężkim do szpitala i tam zmarł po 22 dniach 6 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję