Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust pod znakiem dziękczynienia

Jak co roku w połowie sierpnia Kalwaria Pacławska i całe otaczające ją wzgórze rozbrzmiewało pieśniami i modlitwami do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Raduje świętość Jana Pawła II i to, że mogliśmy za nią na kilka sposobów dziękować: i poprzez okolicznościowy znaczek z jego podobizną i obraz Papieża namalowany specjalnie dla Kalwarii, odnalezione przemówienie z 1968 r. i obecność osobistego sekretarza świętego Papieża, abp. Mieczysława Mokrzyckiego – podsumowuje kalwaryjski odpust o. Piotr Reizner OFMConv., kustosz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

– Ta Eucharystia to szczególne wołanie o pokój dla Polski, ale także dla innych miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi, to wołanie za rządzących, wszak już niedługo wybory, wprawdzie samorządowe, ale równie ważne. To także wołanie za obrońców Polski, którzy w różnych mundurach dbają o nas, bronią Polski i troszczą się o to wszystko, co jest nazywane Polską – mówił o. Reizner o intencjach Mszy św. sprawowanej 14 sierpnia br. na galerii pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.

Czy tylko udaję chrześcijanina?

Reklama

– Gdzie jest prawo do wolności sumienia? Wolność jest dla ateistów, dla różnych nadużyć, dla tego, co się rodzi z przekreślania prawa Bożego. Jest wolność deptania prawa Bożego, ale nie ma wolności dla tych, którzy chcą je zachować i uszanować – mówił abp Michalik, odnosząc się do zwolnienia prof. Bogdana Chazana za to, że nie chciał wskazać drogi do aborcji.

W homilii Metropolity Przemyskiego nie brakowało pytań o tożsamość chrześcijańską. – Człowiek wierzący żyje wiarą. I tu jest pytanie o naszą tożsamość: czy ja jestem chrześcijaninem? Czy ja naprawdę wypełniam wolę Bożą i realizuję Boże przykazania, które mnie obowiązują? Czy wypełniam je z miłością, czy tylko udaję, że jestem chrześcijaninem? Czy ja się przejmuję tym, że jestem ochrzczony, że moim zadaniem jest być zbawionym, że ciało moje, tak jak ciało Maryi, jest świątynią Ducha Świętego? – pytał.

– Trzeba przede wszystkim chcieć rozmawiać z Panem Bogiem, trzeba nastawić się na Pana Boga i przyjąć Go jako Boga, który jest miłością – mówił bp Adam Szal, który na Kalwarię Pacławską przybył pieszo, a 14 sierpnia przewodniczył Dróżkom Pana Jezusa. – Trzeba też tak jak Maryja umieć się wiarą dzielić. Umiejmy dzielić się wiarą tak jak chlebem, ale umiejmy też na wszystkie wydarzenia naszego życia patrzeć tak, jak patrzyła Maryja na wydarzenia z Jej życia i umieć dostrzec w nich wolę Bożą – powiedział bp Szal.

Czy Chrystus jest zagrożeniem?

Reklama

Szczególnym gościem kalwaryjskiego odpustu był abp Mieczysław Mokrzycki, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W homilii m.in. przytoczył trzy wypowiedzi Papieża Polaka. – Czy Chrystus i Jego Kościół jest zagrożeniem równości i poszanowania wolności człowieka? Czy Dekalog jest zagrożeniem dla porządku i ładu społecznego? – pytał w ich kontekście. – Proszę, abyśmy nie zapomnieli o wolności. Historia uczy, jak wiele trudu kosztowało nas zdobycie wolności – mówił dalej abp Mokrzycki, zaznaczając: – Chrześcijanin to nie egoista, chrześcijanin to człowiek otwarty na świat, a w nim na dobro, które ofiaruje dla Chrystusa.

– My tutaj przychodzimy po to, by patrzeć na śmierć w pełni przezwyciężoną. Bo przecież, kiedy sprawujemy Najświętszą Ofiarę, kiedy śmierć Pańską opowiadamy, kiedy rozważamy na dróżkach kalwaryjskich tę śmierć Syna Bożego ze wszystkimi szczegółami, to wśród tych rozważań stale towarzyszy nam ta świadomość, że On, On jeden przezwyciężył w sobie swoją własną śmierć, On jeden – mówił kard. Karol Wojtyła w Kalwarii Pacławskiej 46 lat temu. Pełną treść jego homilii pielgrzymi mogli wysłuchać podczas tegorocznego odpustu. Mogli także zobaczyć wystawę poświęconą pobytowi przyszłego Papieża w tym miejscu.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rola turystyki religijnej w promocji Polski

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymka

Piotr Sionko

„Turystyka religijna jako element integracji międzykulturowej” to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 9 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Eksperci z różnych stron świata będą rozmawiać na temat roli pielgrzymowania i turystyki religijnej w poszczególnych krajach oraz o wzajemnej współpracy miejsc kultu religijnego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 18 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję