Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

W służbie Mater Verbi

Medal Mater Verbi został ustanowiony w 1998 r. przez redaktora naczelnego „Niedzieli” jako rodzaj wyróżnienia dla osób, które szczególnie zasłużyły się w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do ewangelizacji oraz wkład w rozwój Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagroda ta spotkała się z wielkim uznaniem i wiele osób, które otrzymały je, wyrażało swoją wdzięczność za zauważenie ich działalności. Wielokrotnie przychodzili do mnie ludzie, stwierdzając, że medal ten jest dla nich bardziej wartościowy ni z niejeden dyplom.

Tytuł medalu: Mater Verbi – Matka Słowa nawiązuje do faktu przyjęcia przez naszą redakcję Matki Chrystusa, która króluje nam na Jasnej Górze, jako Główna Redaktorka „Niedzieli” – pismo nasze ukazujące się u stóp Jasnej Góry od 1926 r. ma profil maryjny, stara się służyć duszpastersko Królowej Polski. Tak rozumiał misję „Niedzieli jej założyciel – bp Teodor Kubina, nazywając ją wikarym dla proboszcza i sufraganem dla biskupa. Istotnie, gdy katolik po niedzielnej Mszy św. idzie z „Niedzielą” do domu, przez cały tydzień ma możliwość poprzez ten katolicki tygodnik żyć sprawami ważnymi z punktu widzenia naszej wiary. Bardzo ważny może być ten tygodnik dla biskupa diecezjalnego, któremu otwiera oczy na wiele spraw ważkich dla Kościoła powszechnego i diecezji. Przez posługę „Niedzieli” zapisywana jest też niejako kronika dziejów poszczególnych Kościołów lokalnych, co jest istotne nie tylko dla naszego dziś, ale i dla historii.

Cieszy, że nasz katolicki tygodnik ma bardzo wielu swoich przyjaciół, którzy doceniają jego wysiłek na rzecz ewangelizacji, służą swoją radą i pomocą. Wspaniale, że w apostolat słowa drukowanego włączają się osoby świeckie, ludzie zaangażowani w stowarzyszeniach katolickich, młodzież KSM i oazowa. Oni wiedzą, że poprzez to pismo można tworzyć katolicką opinię społeczną, przypominać o ważnych sprawach z zakresu moralności chrześcijańskiej, przekazywać podstawy katolickiej nauki społecznej, doradzać. Stanowimy wszak społeczność ludzi ochrzczonych, dlatego też nasza chrześcijańska świadomość powinna być żywa i mieć przełożenie na życie codzienne. A już św. Maksymilian Maria Kolbe był przekonany, że prasa katolicka może sprawić, iż ludzie będą chodzić do kościoła, będą świadomymi katolikami; jeżeli nie będą jej czytać, to kościoły będą zionąć pustką. Budowanie Kościoła bowiem dzieje się w domu, w o0gromnym stopniu przy lekturze katolickiej gazety. Troska i zaangażowanie księży w rozprowadzanie „Niedzieli” są zatem zadaniem na wskroś duszpasterskim i przyczyniają się do rozwoju życia duchowego wiernych.

Medal Mater Verbi jest niezwykłym wyróżnieniem osób, które rozumieją, że dziś Słowo Boże musi być głoszone nie tylko w świątyni. Jest też szczególnym podziękowaniem ze strony Redaktora Naczelnego „Niedzieli” za trud, jaki podejmują dla dzieła ewangelizacji. Chcemy, by temu pięknemu zaangażowaniu towarzyszyła bliskość i opieka Matki Słowa – subtelna, prawdziwie wspierająca i kierująca do Źródła Życia.

2014-09-23 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obronie rodziny

Niedziela małopolska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

nagroda

abp Marek Jędraszewski

Anna Bandura

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został laureatem nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Już po raz 24. wręczono nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, którą w 1997 r. ustanowiła Fundacja „Źródło”. Kapituła wręczyła wyróżnienie abp. Jędraszewskiemu na konferencji prasowej 24 stycznia w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję