Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Młodych

W naszej diecezji już od 17 lat odbywają się Spotkania Młodych. W tym roku, w dniach 19-21 września, pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu”, spotkało się kilka tysięcy gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów oraz młodzieży pracującej.

Niedziela sandomierska 39/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

młodzi

Ks. Adam Stachowicz

Już od godzin popołudniowych do sandomierskich parafii przybywały grupy autokarowe i indywidualne. Najczęściej z kapłanami, katechetami, nauczycielami czy rodzicami. Po zgłoszeniu w recepcji każdy uczestnik otrzymał specjalny pakiet i został zaprowadzony na miejsce noclegowe: w domach prywatnych bądź w szkołach czy placówkach kościelnych. Niespodzianką były też lokalne specjały – czyli jabłka od okolicznych ogrodników.

Piątek z akcentem na krzyż

Młodzi z parafii zakwaterowania zostali zaproszeni na nabożeństwo do trzech kościołów stacyjnych. Uczestnicy zlotu gromadzili się przy krzyżu i ikonie Chrystusa Nauczyciela, które od lat towarzyszą spotkaniom młodych. Adoracja Chrystusa i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego były wprowadzeniem do wspólnej manifestacji wiary podczas ulicznej Drogi Krzyżowej. Jednocześnie z trzech różnych miejsc w stronę sandomierskiego Rynku ruszyły tysiące osób. Młodym towarzyszyli ich opiekunowie, ale też liczni sandomierzanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Organizatorzy przewidzieli wspólne zakończenie nabożeństwa, po którym głos zabrał gospodarz miasta, burmistrz Jerzy Borowski. Na zakończenie spotkania uczestników pozdrowił i pobłogosławił bp Edward Frankowski.

Przymierze Miłosierdzia

Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościołach parafialnych. Głównym punktem przedpołudniowej części formacyjnej było spotkanie ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia”, które odbywało się w trzech kościołach stacyjnych. Ewangelizatorzy z Brazylii poprzez świadectwo swojego życia oraz południowoamerykański temperament chcieli ożywić naszą młodzież, jednocześnie pokazując swoją wiarę i zaufanie Panu Bogu. Podczas spotkania rozważano Słowo Boże, śpiewano i tańczono.

Sobotnie popołudnie natomiast to wspólne spotkanie przy św. Janie Pawle II na sandomierskich Błoniach, gdzie 15 lat temu sprawowana była Msza św. przez Świętego Papieża. Młodzi rozpoczęli świętowanie od modlitwy do Miłosiernego Jezusa. Po tym był czas na zabawę i tańce nazywane przez organizatorów Krąg Radości. W tym samym czasie można było skorzystać również z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów: mobilnej poradni, czyli porozmawiać o narzeczeństwie, małżeństwie, powołaniu kapłańskim czy życiu zakonnym. Można było poruszać tematy dotyczące sekt czy porozmawiać z psychologiem. Odbywała się Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dyżurował ksiądz spowiednik.

Reklama

Natomiast wieczór został zdominowany przez koncert zespołu „TGD”. Członkowie grupy poprzez śpiew i świadectwo życia oraz wspaniałą atmosferę modlitewną podprowadzili pod ostatni punkt spotkania jakim było wspólne uwielbienie Chrystusa na sandomierskim Rynku. Przy śpiewie grupy muzycznej „Oremus” z zapłoną świecą w dłoni uczestnicy dzięki wspólnemu prowadzeniu modlitwy mogli odczuć jak wielką łaską jest wiara i poczuć jak Chrystus chce być im bliski. Zwieńczeniem Adoracji było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił bp Edward Frankowski.

Nie bój się niczego

Ostatni dzień świętowania to wspólny przemarsz ze wszystkich stron miasta w stronę Rynku z modlitwą różańcową na ustach. Stamtąd natomiast całą blisko czterotysięczna grupą w Marszu dla Jezusa z entuzjastycznym śpiewem w stronę Placu Papieskiego. Tu na młodych ponownie czekała wspólnota ewangelizacyjna „Przymierze Miłosierdzia”. Po niej do liturgii wprowadziła grupa muzyczna. Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Dziękując młodym za ich trzydniową obecność i modlitwę biskup podkreślił wartość świadectwa o swojej przynależności do Chrystusa, jakie dają każdego dnia. – Drodzy młodzi, Sandomierz i cała diecezja poczuła podczas tych trzech dni, jak wielka jest w was nadzieja. Pokazaliście, że Kościół jest żywy, radosny i twórczy jak wasza młodość. To w was pokładamy nadzieję, że poniesiecie Ewangelię w nowe pokolenia. Te dni były nam potrzebne, nie tylko ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka, ale były potrzebne także wam, abyście mogli ożywić swoją wiarę, której zagraża wiele współczesnych niebezpieczeństw – mówił do młodych bp Frankowski. Podczas homilii ks. Bartłomiej Krzos, prefekt WSD, wyjaśnił młodym sens ewangelicznego błogosławieństwa „ubodzy w duchu”. – Drodzy Przyjaciele, chciałbym podejść teraz do was wszystkich i powtórzyć wam słowa Psalmu, który usłyszeliśmy: „Nie bój się niczego, Pan jest blisko wszystkich, którzy Go szukają”. W codziennym życiu osoby rozpoznaje się i znajduje po twarzy i po znakach szczególnych. Pan Jezus, którego szukasz ma swoją piękną i spokojną twarz. Ma też znak szczególny: On jest ukrzyżowany i zmartwychwstały. Proszę was, jeśli znajdziecie Jezusa starajcie się Go poznać, a jeśli Go poznacie zaprzyjaźnijcie się z Nim. Często koledzy i koleżanki proszą was: nie bądź obojętny, daj lajka! Tak i ja was proszę: nie bądźcie obojętni! Polubcie ziemskie życie Jezusa. Wszystko, co do nas mówił, co dla nas zrobił i to, że za nas umarł. Jeśli znajdziesz Pana, poznasz Go i się z nim zaprzyjaźnisz, to naśladuj Go poprzez bycie ubogim duchem, a wtedy będziesz szczęśliwy – mówił ks. Krzos. Na zakończenie Mszy św. dokonano przekazania symbolu spotkania. Przedstawiciele młodzieży, duszpasterzy i włodarz Sandomierza przekazali ikonę Chrystusa delegacji ze Staszowa, gdzie odbędą się przyszłoroczne Diecezjalne Dni Młodych.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Polska to kraj dla młodych ludzi?

Na temat szans, wyzwań, perspektyw młodych ludzi w naszym kraju zorganizowano 7 grudnia konferencję na Uniwesytecie Warszawskim. Eksperci są zgodni, że brak perspektyw dla młodych to początek katastrofy. Podkreślają jednocześnie, że wobec braku jakichkolwiek działań ze strony rządzących, sami młodzi ludzie muszą wywierać wpływ na polityków i upominać się o swoje prawa.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję