Reklama

Z Polski

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Apel o obronę polskiej rodziny

Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. Szczególną modlitwą była prośba za Domowe Kościoły w Polsce i w intencji synodu biskupów o rodzinie.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina tworzona przez kobietę i mężczyznę jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska. – Rodzina jest kluczem w zrozumieniu człowieczeństwa, to ona w sposób decydujący określa kierunek rozwoju człowieka, kształtuje jego sposób myślenia, wartościowania i postawę wobec innych – mówił. Wśród wielu zagrożeń wymienił „cywilizację użycia”, która sprawia, że kobieta jest przedmiotem dla mężczyzny, dzieci przeszkodą dla rodziców, a rodzina instytucją ograniczającą wolność. W sytuacji, gdy coraz trudniejsze staje się życie kierowane chrześcijańskimi wartościami – wskazywał bp Jeż – ludzie wierzący muszą odważnie przeciwstawiać się zagrożeniom dla życia i rodziny, zwłaszcza pomysłom ustawodawców.

Pielgrzymka rodzin i małżeństw była szczególną modlitwą w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego rodzinie. – Ludzkie siły wydają się tutaj bardzo ograniczone i niewystarczające, by należycie podjąć analizę i refleksję nad sytuacją rodziny – powiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny KEP. Zauważył, że „zdiagnozować jest dość łatwo, ale znaleźć receptę, dobre rozwiązanie – już trudniej. Dlatego trzeba światła Ducha Świętego i trwania na modlitwie”. Zwrócił uwagę, że najlepszą promocją małżeństwa i rodziny jest szczęśliwe życie tych, którzy taką drogę wybrali.

Reklama

Na wzór świętego Ojca Pio

Pomocnicy Jezusa w dziele zbawienia

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Ojca Pio 23 września br. na spotkaniu modlitewnym w sanktuarium świętego na Górce Przeprośnej k. Częstochowy licznie zgromadzili się jego czciciele i sympatycy. Pogłębiali oni duchowość swego patrona, m.in. uczestnicząc w Drodze Krzyżowej na zboczu wzgórza, którą prowadził o. Zbigniew Bańkowski – kustosz sanktuarium. Mszy św. koncelebrowanej w górnym kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Obecny był m.in. o. Eugeniusz Maria Lorek – budowniczy sanktuarium i założyciel „Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia” w Polsce. W homilii bp Jamrozek, przybliżając postać św. Ojca Pio, podkreślał, że przez cierpienie był on podobny do Jezusa Chrystusa. Pytał: „Czy potrafimy ofiarować Panu Bogu cierpienia, które nas spotykają?”. I przekonywał: „Trzeba prosić, żeby Pan nas umacniał i prowadził każdego dnia, byśmy podejmowali nasze codzienne krzyże na wzór św. Ojca Pio i stawali się pomocnikami Jezusa w dziele zbawienia tych, którzy żyją obok nas”.

Jolanta Pałasz

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jedynie Bóg działa i tworzy we właściwym tego słowa znaczeniu: człowiek natomiast jest współpracownikiem Boga i Jego pomocnikiem

Krótko

Radosław Sikorski został nowym marszałkiem Sejmu. Głosowało za nim 233 posłów. Od głosu wstrzymała się lewica. Przeciw był PiS.

Cezary Grabarczyk, nowy minister sprawiedliwości, pozbył się z resortu wiceministra Michała Królikowskiego. Od dłuższego czasu był on na celowniku środowisk lewicowych ze względu na przyznawanie się do wiary.

IPN podał nazwiska ośmiu osób, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Sztab Generalny WP zaprzeczył pogłoskom o rzekomej cichej mobilizacji. Wojskowi podkreślają, że rutynowo przeszkalają rezerwistów.

Górnicy z sosnowieckiej kopalni „Kazimierz-Juliusz”, która miała zakończyć wydobywanie węgla, 29 września zjechali na pierwszą szychtę po prowadzonym w ostatnich dniach proteście. Podpisane porozumienie zapewnia wydłużenie czasu wydobycia węgla w kopalni i gwarantuje pracownikom zatrudnienie w strukturach Katowickiego Holdingu Węglowego.

Polski kolarz Michał Kwiatkowski został 28 września mistrzem świata w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego, rozgrywanym w Hiszpanii. Na co dzień jest zawodnikiem grupy Omega Pharma-Quick Step.

W Sejmie wszystkie kluby poparły projekt ustawy ratyfikującej konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Konwencja ta wprowadza m.in. jednolitą definicję pornografii dziecięcej, obejmującą także materiały zawierające animowane wizerunki dzieci.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-09-30 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

G. Weigel: uniewinnienie kard. Pella – lekcja dla wymiaru sprawiedliwości i Australijczyków

2020-04-08 10:49

[ TEMATY ]

George Weigel

Magdalena Cichoń

Z radością przyjął jednomyślną decyzję Sądu Najwyższego Australii o uniewinnieniu kard. George’a Pella katolicki publicysta George Weigel. Znany biograf św. Jana Pawła II, który wcześniej porównał sąd nad australijskim purpuratem do typowego procesu stalinowskiego, teraz zwraca uwagę na analogię między atmosferą wokół sprawy kard. Pella a tą, która otaczała aferę kapitana Dreyfusa pod koniec XIX wieku we Francji.

Zdaniem czołowego katolickiego publicysty, ostania decyzja najwyższej australijskiej instancji sądowej przywraca wolność niewinnemu człowiekowi, który został niesprawiedliwie uwięziony, pozwalając mu wrócić do rodziny i przyjaciół oraz wznowić pracę dla Kościoła katolickiego. Weigel zauważa jednocześnie, że może to być także początek odbudowy międzynarodowego zaufania do australijskiego systemu sądownictwa, gdyż, według pisarza, jego renoma mocno ucierpiała z powodu licznych nieprawidłowości w przebiegu procesu kardynała.

Amerykański komentator zwraca uwagę, że zarówno śledztwo policyjne w sprawie domniemanych czynów pedofilskich z udziałem hierarchy, jak i sam fakt, że sprawa w ogóle trafiła na wokandę sądową, dowodzi istnienia odgórnej presji, by postawić duchownemu wątpliwe zarzuty przestępstwa. Podkreśla, że od początku nie było dowodów potwierdzających zarzucane kardynałowi czyny, a zamiast nich ciężar postępowania oparto na niespójnych zeznaniach świadka. Zaznaczył, że czyniąc oskarżającego od początku „wiarygodnym” sąd niejako absolutyzował to kryterium, wbrew wielowiekowej tradycji sądownictwa karnego. Weigel wyraża nadzieję, że australijski system karny dokona poważnego rachunku sumienia.

W jego opinii, atmosfera publiczna wokół kard. Pella, zwłaszcza w jego rodzinnym stanie Wiktoria, była analogiczna do pełnej jadu i nienawiści atmosfery otaczającej sprawę Alfreda Dreyfusa – oficera armii francuskiej żydowskiego pochodzenia. Podobnie jak w 1894 roku kapitan, uznany winnym zdrady, trafił do surowego więzienia, tak obecnie kard. Pell w atmosferze antyreligijnych uprzedzeń i medialnej nagonki znalazł się w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Jak podkreśla Weigel, kardynał George Pell okazał się wzorem cierpliwości i ujawnił prawdziwie kapłański charakter. Co więcej, wykorzystał czas spędzony w więzieniu na modlitwę, naukę i pisanie.

„Teraz, gdy może wreszcie ponownie odprawiać Mszę św., nie wątpię, że będzie modlił się w intencji nawrócenia swoich prześladowców i odnowienia sprawiedliwości w kraju, który kocha” – dodał Weigel, przypominając, że ten watykański hieracha nie posłużył się swym immunitetem dyplomatycznym, by uniknąć procesu, lecz zdecydował się bronić honoru – swojego i Kościoła australijskiego. To zresztą kard. Pell od wielu lat, jak nadmienia Weigel, pełnił kluczową rolę w tym Kościele w rozwiązywaniu zbrodni i grzechów nadużyć seksualnych.

„George Pell postawił na zasadniczą uczciwość swoich rodaków. Decyzja Sądu Najwyższego wreszcie potwierdziła ten zakład. To, jaka będzie recepcja decyzji sądu, powie wiele o tym, czy australijskie media i Australijczycy nauczyli się czegoś z tego wszystkiego” – zakończył Weigel na łamach „The Catholic World Report”.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję