Reklama

Z Polski

2014-09-30 15:12


Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 9

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Apel o obronę polskiej rodziny

Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. Szczególną modlitwą była prośba za Domowe Kościoły w Polsce i w intencji synodu biskupów o rodzinie.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina tworzona przez kobietę i mężczyznę jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska. – Rodzina jest kluczem w zrozumieniu człowieczeństwa, to ona w sposób decydujący określa kierunek rozwoju człowieka, kształtuje jego sposób myślenia, wartościowania i postawę wobec innych – mówił. Wśród wielu zagrożeń wymienił „cywilizację użycia”, która sprawia, że kobieta jest przedmiotem dla mężczyzny, dzieci przeszkodą dla rodziców, a rodzina instytucją ograniczającą wolność. W sytuacji, gdy coraz trudniejsze staje się życie kierowane chrześcijańskimi wartościami – wskazywał bp Jeż – ludzie wierzący muszą odważnie przeciwstawiać się zagrożeniom dla życia i rodziny, zwłaszcza pomysłom ustawodawców.

Pielgrzymka rodzin i małżeństw była szczególną modlitwą w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego rodzinie. – Ludzkie siły wydają się tutaj bardzo ograniczone i niewystarczające, by należycie podjąć analizę i refleksję nad sytuacją rodziny – powiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny KEP. Zauważył, że „zdiagnozować jest dość łatwo, ale znaleźć receptę, dobre rozwiązanie – już trudniej. Dlatego trzeba światła Ducha Świętego i trwania na modlitwie”. Zwrócił uwagę, że najlepszą promocją małżeństwa i rodziny jest szczęśliwe życie tych, którzy taką drogę wybrali.

Reklama

Na wzór świętego Ojca Pio

Pomocnicy Jezusa w dziele zbawienia

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Ojca Pio 23 września br. na spotkaniu modlitewnym w sanktuarium świętego na Górce Przeprośnej k. Częstochowy licznie zgromadzili się jego czciciele i sympatycy. Pogłębiali oni duchowość swego patrona, m.in. uczestnicząc w Drodze Krzyżowej na zboczu wzgórza, którą prowadził o. Zbigniew Bańkowski – kustosz sanktuarium. Mszy św. koncelebrowanej w górnym kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. Obecny był m.in. o. Eugeniusz Maria Lorek – budowniczy sanktuarium i założyciel „Dzieła w Służbie Bożego Miłosierdzia” w Polsce. W homilii bp Jamrozek, przybliżając postać św. Ojca Pio, podkreślał, że przez cierpienie był on podobny do Jezusa Chrystusa. Pytał: „Czy potrafimy ofiarować Panu Bogu cierpienia, które nas spotykają?”. I przekonywał: „Trzeba prosić, żeby Pan nas umacniał i prowadził każdego dnia, byśmy podejmowali nasze codzienne krzyże na wzór św. Ojca Pio i stawali się pomocnikami Jezusa w dziele zbawienia tych, którzy żyją obok nas”.

Jolanta Pałasz

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jedynie Bóg działa i tworzy we właściwym tego słowa znaczeniu: człowiek natomiast jest współpracownikiem Boga i Jego pomocnikiem

Krótko

Radosław Sikorski został nowym marszałkiem Sejmu. Głosowało za nim 233 posłów. Od głosu wstrzymała się lewica. Przeciw był PiS.

Cezary Grabarczyk, nowy minister sprawiedliwości, pozbył się z resortu wiceministra Michała Królikowskiego. Od dłuższego czasu był on na celowniku środowisk lewicowych ze względu na przyznawanie się do wiary.

IPN podał nazwiska ośmiu osób, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Sztab Generalny WP zaprzeczył pogłoskom o rzekomej cichej mobilizacji. Wojskowi podkreślają, że rutynowo przeszkalają rezerwistów.

Górnicy z sosnowieckiej kopalni „Kazimierz-Juliusz”, która miała zakończyć wydobywanie węgla, 29 września zjechali na pierwszą szychtę po prowadzonym w ostatnich dniach proteście. Podpisane porozumienie zapewnia wydłużenie czasu wydobycia węgla w kopalni i gwarantuje pracownikom zatrudnienie w strukturach Katowickiego Holdingu Węglowego.

Polski kolarz Michał Kwiatkowski został 28 września mistrzem świata w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego, rozgrywanym w Hiszpanii. Na co dzień jest zawodnikiem grupy Omega Pharma-Quick Step.

W Sejmie wszystkie kluby poparły projekt ustawy ratyfikującej konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Konwencja ta wprowadza m.in. jednolitą definicję pornografii dziecięcej, obejmującą także materiały zawierające animowane wizerunki dzieci.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Polscy parlamentarzyści na uroczystościach odpustowych w sanktuarium w Berdyczowie

2019-07-21 09:05

kg (KAI/Credo) / Berdyczów

Z udziałem przedstawicieli polskiego Sejmu i Senatu oraz dyplomatów z kilku krajów, m.in. z Polski, a także władz Ukrainy, województwa żytomierskiego i Berdyczowa rozpoczął się w tamtejszym Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej odpust ku Jej czci. W tym roku nawiązuje on do trwającego obecnie w Kościele katolickim na Ukrainie Roku świętości Małżeństwa i Rodziny. Tematyka rodzinna będzie obecna w naukach głoszonych pielgrzymom w drodze do tego miejsca, w homiliach biskupów oraz w rozważaniach podczas nocnego czuwania z soboty 20 na niedzielę 21 lipca. Głównej Mszy św. odpustowej w niedzielę 21 lipca będzie przewodniczył abp Tommaso Caputo z Sanktuarium Maryjnego w Pompejach. Rozpocznie się ona o godz. 11 czasu miejscowego.

Magdalena i Marek Osip-Pokrywka
Klasztor Karmelitów w Berdyczowie

Z Polski na uroczystości do Berdyczowa przybyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, poseł Jan Dziedziczak i senator Jan Żaryn. Z ramienia korpusu dyplomatycznego, akredytowanego na Ukrainie, przybędą ambasadorzy Polski, Hiszpanii i Chorwacji, a także przedstawiciele władz tego kraju, obwodu żytomierskiego i miasta Berdyczowa.

Do sanktuarium pierwsi pielgrzymi dotarli, jak co roku, w przededniu głównych uroczystości – w sumie są to tysiące ludzi, którzy przybywają tu pieszo i na rowerach (trzy grupy) z różnych stron Ukrainy i z zagranicy, głównie z Polski. Wszystkich ich witali biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki i karmelici.

Biskup nie tylko witał każdą grupę pielgrzymów, ale był też obecny wśród nich, np. dołączał do niektórych grup, głosił im Słowo Boże i odprawiał dla nich msze.

Jako pierwsi przybyli do Berdyczowa pątnicy z Bykówki w obwodzie żytomierskim, nad którymi opiekę duchową pełnią ojcowie sercanie. Szli do sanktuarium trzy dni. Jeden z uczestników - Wołodymyr Hryniw ze wsi Marianówka wyruszył w drogę z żoną Natalią. "W Roku Rodziny idę z rodziną i oferuję swoją pracę za rodzinę" — powiedział pątnik.

W tym roku najliczniejsza jest 27. Pielgrzymka Franciszkańska, wędrująca trasą Szepietówka — Połonne — Berdyczów i licząca 686 osób; towarzyszył im biskup-koadiutor diecezji odesko-symferopolskiej i administrator apostolski diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisław Szyrokoradiuk. Wierni z różnych zakątków Ukrainy, Białorusi i Naddniestrza w ciągu 4 dni przemierzali drogi Ukrainy i razem się modlili. Najdłużej do sanktuarium szło 90 pielgrzymów z Kijowa – łącznie 8 dni. Po przybyciu na miejsce przedstawili oni na placu przed sanktuarium prawdziwe widowisko.

Tradycyjnie do Sanktuarium Berdyczowskiego przybyła pielgrzymka rowerowa z Charkowa, po raz pierwszy natomiast dotarli tam pątnicy-kolarze z Chmielnika (31 osób). Najmłodsza uczestniczka Salomea liczyła zaledwie 6 lat. Z Chmielnickiego przybyła, według bp Witalija, najbardziej kapucyńska pielgrzymka: 235 osób szło pieszo 6 dni.

Najstarsza natomiast jest pielgrzymka z Żytomierza. Wierni wyruszyli stamtąd już po raz 41 po Mszy świętej w katedrze św. Zofii 19 lipca.

Tradycyjnie już od wielu lat pątnicy przybywają w sobotę i uczestniczą w wigilijnej odpustowej mszy, a później — w nocnym czuwaniu. Główna odpustowa Msza św. odpustowa sprawowana jest w niedzielę – w tym roku towarzyszy jej hasło: „Matko Boża, przyjmij pod swoją opiekę rodzinę ukraińską!“.

Komentując te słowa, kustosz Sanktuarium o. Rafał (Rafajił) Myszkowski zwrócił uwagę, że tegoroczna uroczystość zbiega się z dniem wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy. "Chcemy złożyć nadzieję na lepszą przyszłość rodziny w naszym państwie pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. Dlatego, jak co roku zapraszamy wszystkich na pielgrzymkę do Berdyczowa, a modlitewne wezwanie naszego spotkania, aby Bogurodzica przyjęła pod swą opiekę rodzinę ukraińską, jest ucieleśnieniem naszego pragnienia polecenia Jej wszystkich rodzin, żyjących na naszej ziemi" – powiedział o. kustosz.

Podkreślił, że "chcemy prosić szczególnie o wzmocnienie miłości, uratowanie od nieporozumień, uwolnienie od szkodliwych uzależnień" i dodał, że Kościół ma nadzieję na "otrzymanie przed ikoną berdyczowską od dobrego Boga potrzebnych nam łask". Zdaniem zakonnika w tym roku do sanktuarium przybędzie ok. 15 grup pieszych i dwie rowerowe.

Od kilku tygodni na Placu św. Jana Pawła II w Berdyczowie trwa budowa ołtarza polowego, podwyższenia dla przedstawicieli mediów oraz przestrzeni dla muzyków i chórów. Zajmują się tym pracownicy miejscowego klasztoru, parafianie, karmelici i siostry ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Powitanie pielgrzymów rozpoczęło się 20 bm. od godz. 16. O 18 rozpoczęła się liturgia, której przewodniczył przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy, biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, a kazanie wygłosił bp Witalij Krywicki. Od 22 w sobotę do 6 rano w niedzielę 21 bm. trwać będzie całonocne czuwanie modlitewne w intencji rodzin ukraińskich. O godz. 9.30 w niedzielę rozpocznie się modlitwa różańcowa na Placu św. Jana Pawła II, a o 11 - uroczysta Eucharystia odpustowa pod przewodnictwem abp. Tommaso Caputo z udziałem wszystkich biskupów ukraińskich z bp. Bernackim na czele. Wezmą w niej udział polscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i miejscowych oraz korpusu dyplomatycznego i delegacje oficjalne.

Do udziału w tych uroczystościach zaprosił wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. "Niech nas będzie coraz więcej - tych, którzy odkryli już w swoim życiu Boga i przyszli podzielić się z innymi zrozumieniem tego ,że Pan naprawdę działa w naszym życiu" – zachęcił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem