Reklama

Z Watykanu

Nominacja papieska dla Kościoła kieleckiego

W miłości głosić Ewangelię

Ojciec Święty Franciszek 11 października br. mianował nowym biskupem kieleckim bp. Jana Piotrowskiego. Był on wcześniej misjonarzem, proboszczem sądeckiej bazyliki i dyrektorem Krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Święcenia biskupie przyjął 25 stycznia 2014 r. w Tarnowie. Przez kilka miesięcy był biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. – Planów nie mam żadnych, bo – jak mówi Ojciec Święty – wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa – powiedział tuż po nominacji nowy biskup kielecki.

Księdzu Biskupowi Janowi Piotrowskiemu życzymy, aby z Bożym błogosławieństwem mógł pięknie realizować w Kościele kieleckim, dokąd został posłany, swoje zawołanie biskupie: „W miłości głosić Ewangelię”. Pasterską posługę Księdza Biskupa wspieramy modlitwą u Matki Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Redakcja „Niedzieli”

Audiencja Generalna

Podążać wspólnie ku jedności

Podczas audiencji generalnej 8 października br. Ojciec Święty Franciszek mówił w katechezie o pragnieniu jedności wszystkich chrześcijan, przypominając, że nie można pogodzić się z istniejącymi podziałami i trzeba podążać ku pojednaniu i pełnej komunii.

Papież przypomniał, że Pan Jezus przed męką modlił się o jedność swoich uczniów, bowiem nasze przepowiadanie i świadectwo będą bardziej wiarygodne, jeśli my, jako pierwsi, będziemy zdolni do życia w jedności i do miłowania się nawzajem. Wskazał, że każdy z członków Kościoła powinien modlić się o jedność, nie może zamykać się na dialog i spotkanie, przyjmując to wszystko, co wartościowe i pozytywne, w propozycjach ludzi myślących inaczej niż my. – Pan wymaga od nas, byśmy nie wpatrywali się uporczywie w to, co nas dzieli, ale raczej zwracali uwagę na to, co nas łączy, starając się lepiej poznać i miłować Jezusa, i dzielić się bogactwem Jego miłości. A to konkretnie pociąga za sobą posłuszeństwo prawdzie oraz zdolność do przebaczania sobie nawzajem, poczucia się częścią tej samej rodziny, uważania siebie za dar jeden dla drugiego, a także czynienie wspólnie wielu rzeczy dobrych, wielu dzieł miłosierdzia – powiedział Franciszek.

Reklama

Swoją katechezę Ojciec Święty zakończył zachętą, by podążać wspólnie ku jedności. – A kiedy cel może nam się wydawać zbyt odległy, niemal nieosiągalny, i ogarnia nas zniechęcenie, niech nam dodaje otuchy idea, że Bóg nie może nie słyszeć głosu swego Syna Jezusa i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy, aby wszyscy chrześcijanie stanowili naprawdę jedno – powiedział papież Franciszek.

Sporym zaskoczeniem było to, że przed audiencją Ojciec Święty zaprosił dwóch chłopców do papamobilu. Towarzyszyli mu oni podczas objazdu placu przed audiencją.

Ojciec Święty do Polaków

Modlitewne wsparcie dla rodzin

Witam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Matce Bożej Królowej Różańca świętego zawierzamy razem wszystkie rodziny świata, prosząc o dar miłości przezwyciężającej każdą trudność i słabość, aby były zawsze zjednoczone i szczęśliwe. Módlmy się za synod biskupów, aby jego refleksja na temat rodziny oświecała i umacniała w drodze każdy domowy Kościół. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 8 października 2014 r.

Papież o przeszczepie narządów

Musi być pewność śmierci

O przeszczepach narządów jako formie miłości bliźniego wspomniał Ojciec Święty Franciszek 8 października br. podczas audiencji generalnej. Zaznaczył, że konieczna jest pewność śmierci dawcy i trzeba unikać wszelkich nadużyć.

Pozdrawiając pielgrzymów włoskich, zwrócił się do promotorów Europejskiego Dnia Dawstwa i Przeszczepiania Narządów: – Pragnę, aby przez tę szczególną formę świadectwa miłości bliźniego przestrzegano pewności śmierci dawcy i unikano nadużyć, spekulacji i transakcji kupna-sprzedaży.

Synod Biskupów

Abp Gądecki pisze blog

Blog na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji na stronie: blog2014.archpoznan.pl prowadzi abp Stanisław Gądecki, który reprezentuje Kościół w Polsce na III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów. Szczegółowo opisuje on poszczególne głosy uczestników zgromadzenia. Zauważa, że „komentarze dziennikarskie roztrząsają wypowiedzi tego lub innego kardynała czy biskupa.

Z twittera papieża Franciszka

Prośmy Pana o łaskę, abyśmy nie obmawiali, nie krytykowali, nie plotkowali, a chcieli dobra dla wszystkich.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję