Reklama

Niedziela Lubelska

Umocnieni w wierze

W ostatnią sobotę września Siennica Różana przeżywała podwójną uroczystość: pożegnanie relikwii Krzyża i bierzmowanie 29 gimnazjalistów. Liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło

Niedziela lubelska 42/2014, str. 8

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzi, wyrażający pragnienie naśladowania Chrystusa na wszystkich drogach życia, zostali przygotowani pod kierunkiem proboszcza ks. Ryszarda Siedleckiego przez rodziców oraz katechetki: Annę Popek i Marzenę Berbeć. Na początku Eucharystii bp Mieczysław Cisło przypomniał słowa św. Jana Pawła o młodych: „Jesteście wiosną Kościoła, jesteście nadzieją Chrystusa!”. Podkreślał, że modlitwą i sakramentalną posługą pragnie umocnić w młodych sercach nadzieję na udane życie. Zgromadzonych pytał: – Czy jest wiara w waszych Kościołach domowych – rodzinach? Czy jest wierność Chrystusowi i gorliwość apostolska, a zatem: niedzielna Msza św., codzienny pacierz, a przede wszystkim uczciwość w życiu? Pozdrawiając wychowawców i pedagogów, Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że nasze społeczeństwo jest wdzięczne nauczycielom i społecznościom szkolnym, przekazującym wiedzę i wartości, które są istotnym elementem naszej chrześcijańskiej i polskiej kultury. Pasterz apelował o to, by przekazywać z pokolenia na pokolenie to dziedzictwo, które stanowi o naszej tożsamości.

Reklama

W homilii Biskup Mieczysław przypomniał drogowskazy wiary, które – jak Dekalog – służą wolności człowieka, a nie jej ograniczeniu. Nawiązując do bogatego w symbolikę opisu Zesłania Ducha Świętego, ale i do świadectwa martyrologium chrześcijan, pytał, na ile współczesny człowiek dochowuje wierności podjętym zobowiązaniom. – Mam nadzieję, że przez całe życie w wolnej Polsce i Europie nie staniecie wobec wyboru, żeby się wyrzec Chrystusa pod groźbą utraty życia – mówił do młodych. – Ale dzisiaj są inne wyzwania: pójść na kompromis ze złem, wstydzić się Chrystusa, zaprzeć się Go, nie ze strachu, ale np. idąc za modą; wobec trendów, które dyskredytują ludzi wiernych przykazaniom Bożym i nauce Kościoła. Niektórzy chcieliby, aby chrześcijaństwo uczynić wygodniejszym, a to jest kompromis lub zdrada – podkreślał. Pasterz uświadomił słuchaczom, że Kościół, idąc za głosem Ewangelii rozumie ludzkie rozterki, a zwłaszcza dziedzictwo grzechu pierworodnego z jego pożądliwościami i pychą żywota (por. 1 J 2, 16). Znając serce człowieka mówi, że kryzys dzisiejszej Europy to przestroga i ukaranie pychy, która odrzuciła najwyższe wartości moralne i aspiracje człowieka, czerpane z nawróconego sumienia oraz mocy i miłości Ducha Świętego.

Swoją gotowość do powierzenia życia Bogu bierzmowani ukazali, przyjmując w postawie uniżenia włożenie rąk Biskupa jako następcy Apostołów i dziękując za udzielone sakramenty. Jak mówią ich rodzice i nauczyciele, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach przed bierzmowaniem. Przygotowali oprawę liturgiczną ich Wieczernika i podkreślili zewnętrznym wyglądem oraz wyborem patronów swoje przywiązanie do przekazanej im wiary i tradycji. Za trud przekazywania wartości i sprzeciw wobec ateizacji dziękował rodzicom Ksiądz Biskup.

Bp Cisło przypomniał, że budowanie więzi wspólnotowych oraz samej materialnej świątyni było dziełem parafian, kierowanych przez obecnego proboszcza ks. Ryszarda Siedleckiego oraz poprzedników: ks. Józefa Kapronia i ks. Andrzeja Juźkę. Na tej drodze umacniały wiernych: nawiedzenie Maryi w symbolach pustych ram obrazu i świecy w latach 70. XX wieku, peregrynacja jasnogórskiej Ikony przed dziewięciu laty, a wcześniej – krzyża millenijnego. Rekolekcje ewangelizacyjne i nawiedzenie parafii przez kopię Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża były kolejnym etapem budowania wspólnoty wiary i miłości. W uroczystości wzięli udział: dziekan ks. Henryk Kapica z Krasnegostawu, ks. Jarosław Chwiejczak i ks. Andrzej Wołoszyn, proboszcz w Rakołupach, gdzie przypadła następna stacja nawiedzenia.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przyjąć znamię daru Ducha Świętego?

Niedziela Ogólnopolska 47/2017, str. 10-11

[ TEMATY ]

wywiad

abp Grzegorz Ryś

Duch Święty

bierzmowanie

Kongres Nowej Ewangelizacji

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

O Kongresie Nowej Ewangelizacji, przygotowaniu młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania i wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem z abp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Księże Arcybiskupie, niektórzy mówią, że skoro sakrament bierzmowania nazywany jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, trzeba do niego dojrzeć. Inni mówią, że aby dojrzeć, potrzebny jest ten sakrament.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję