Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie

W niedzielny wieczór 5 października podczas uroczystej Eucharystii biskup ordynariusz sosnowiecki Grzegorz Kaszak dokonał konsekracji parafialnej świątyni pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi. Uroczystość poświęcenia kościoła przypadła w roku jubileuszu 25-lecia istnienia wspólnoty

Uroczystość zgodnie ze starym zwyczajem rozpoczęła się przed frontonem kościoła. Wierni już na długo przed godz. 18 gromadzili się na placu kościelnym. Proboszcz parafii, ks. Janusz Grela powitał biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka, przybyłych kapłanów, gości oraz swoich wiernych parafian. Ksiądz Biskup otworzył bramy świątyni, po czym wierni po brzegi wypełnili wnętrze jasnego, urzekająco pięknego domu Bożego. Uroczysta Eucharystia konsekracyjna koncelebrowana pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego odprawiona została w intencji parafian.

Kościół żywy wiarą i miłością

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił ołtarz, mury kościoła i wiernych tworzących żywy Kościół. Podniósł Biblię, wskazując, że w tej świątyni mówi do nas Bóg. Następnie dokonał namaszczenia olejami świętymi ołtarza i ścian kościoła. Na ołtarzu pojawiła się kadzielnica, zostały zapalone wszystkie światła w kościele. To symboliczny znak dla parafian, iż mają być światłem tego świata, wierni Bogu i Kościołowi. „Niech będzie zawsze pełny i żywy wiarą i miłością” – te słowa zostały wypowiedziane podczas obrzędu. Do głównego ołtarza przeniesiony został Najświętszy Sakrament. Pojawił się biały obrus, a ołtarz został przyozdobiony kwiatami.

Reklama

W homilii bp Grzegorz Kaszak wyraził wdzięczność Księdzu Proboszczowi oraz parafianom za modlitwy, pracę, ofiary i troskę, którymi otaczali budujący się dom Boży. – To dzięki waszej wytrwałości mamy dzisiaj ten wspaniały kościół! – podkreślił. – Od tej chwili mury, ołtarz, tabernakulum mają służyć wyłącznie Panu Bogu do tego, aby tu sprawować święte czynności. Bóg Wszechmogący – Ten, który stwarzał świat, Ten, który ma mieszkanie w niebie przychodzi tutaj, aby z wami być. Dzięki temu kościołowi On będzie wśród was – wśród waszych domostw i rodzin A wszyscy dobrze wiemy, jak to ważna sprawa mieć dobrego sąsiada – powiedział m.in. Ksiądz Biskup.

Ćwierć wieku historii

Czeladzka parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała została powołana do istnienia w 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Mirosław Siółko. Terytorialnie wydzielona została z części parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. W 1988 r. z inicjatywy biskupa częstochowskiego rozpoczęto starania o pozyskanie placu pod budowę przyszłego ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Dziekana. Do czasu wzniesienia tymczasowej kaplicy kult sprawowano w niewielkiej kaplicy przy ul. Brzozowej.

– 2 listopada 1994 r., po otrzymaniu koniecznych zezwoleń rozpoczęliśmy pierwsze prace przy budowie nowego kościoła. W maju 1995 r. kamień węgielny poświęcił pielgrzymujący po kraju Jan Paweł II, a potem w listopadzie wmurował go pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB – przypomniał historię powstawania parafii i budowy kościoła ks. Janusz Grela.

Reklama

Kościół zaprojektował inż. Mariusz Zjawiony. Nadzór nad pracami pełnił inż. Andrzej Stryczula. We wnętrzu świątyni na uwagę zasługują witraże przedstawiające świętych, m.in. św. Mikołaja oraz archaniołów, a także św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Nad wystrojem kościoła czuwał ks. prof. Bogdan Blajer z Częstochowy, a wnętrze zaprojektował Piotr Kłosek ze Szczyrku. Jego dziełem są m.in. krzyż, ołtarz, ambonka, ławki, a także obrazy Matki Bożej Anielskiej i św. Michała Archanioła oraz odnowione figury św. Barbary, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. W 2000 r. po raz pierwszy w budującej się świątyni odprawiona została Pasterka. – Wokół były mury, a nad nami niebo – wspomina Ksiądz Proboszcz.

– Dziękuję wszystkim parafianom, którzy przez modlitwę i ofiary włączyli się w dzieło budowy parafialnego kościoła. Bez waszego wysiłku i trudu nie udało by się dokonać tego wielkiego dzieła, które dziś cieszy oczy i serca – powiedział ks. proboszcz Janusz Grela.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych, dziękując Bogu oraz ludziom, którzy tworzyli i tworzą historię tej parafii. Ksiądz Biskup odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą historyczne wydarzenie konsekracji parafialnej świątyni.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja świątyni

Niedziela lubelska 28/2018, str. IV

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Tadeusz Boniecki

Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Poświęcenie kościoła to historyczne wydarzenie w życiu każdej wspólnoty parafialnej. Takiej radości 27 czerwca doświadczyli wierni z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stawie Lubelskim k. Chełma.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: na wzór Maryi nieście Chrystusa w świat

2021-08-02 14:50

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Ojciec Święty zachęcił młodzież, by na wzór Maryi niosła Chrystusa w świat i czyniła ze swego życia dar dla innych. Papież pisze o tym w przesłaniu na 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych odbywający się w Medziugoriu. Hasłem tygodniowego spotkania, w którym uczestniczy również młodzież z Polski, są słowa „Co dobrego mam czynić?”.

W swym przesłaniu Franciszek nawiązuje do historii bogatego młodzieńca, który odszedł smutny po spotkaniu z Jezusem. Papież wskazuje, że miał on odwagę stawiania słusznych pytań, zabrakło mu jednak odwagi do przyjęcia odpowiedzi Jezusa: zrezygnowania z siebie samego i swoich bogactw, by związać się z Chrystusem i dzięki tej drodze odkryć pełnię szczęścia. „Także do was Jezus mówi dziś: pójdź i naśladuj” – pisze Papież zachęcając uczestników festiwalu, by nie bali się oddać swej młodości w ręce Jezusa i podążać za Nim.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz Zuzeli: dla mojej mamy Prymas Wyszyński już za życia był święty

2021-08-03 11:31

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński

Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

„Ks. Prymas jest obecny w moim sercu od lat dziecięcych. Dla mojej mamy kard. Wyszyński już za życia był święty. Ja w takim duchu byłem wychowany” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii w Zuzeli, gdzie 120 lat temu urodził się Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, niebawem błogosławiony.

Stanisław Wyszyński i Julianna Karp – rodzice przyszłego Prymasa – pobrali się w 1899 r. w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni (obecnie diecezja drohiczyńska), a na początku 1900 r. przybyli do Zuzeli. Stanisław pracował tam jako organista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję