Reklama

Niedziela Wrocławska

Studenci na starcie

Niedziela wrocławska 42/2014, str. 4

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Filip Osiczański

Jadwiga i Dariusz Basińscy

Jadwiga i Dariusz Basińscy

6 października – Basińscy o Bogu i porannej kawie

Para w ruch! W DA „Redemptor” wystartował nowy projekt pt. „Parowiec” – cykl formacyjnych spotkań poruszających tematy damsko-męskie. Gośćmi zaproszonymi na pierwsze spotkanie byli Jadwiga i Dariusz Basiński, znani z teatru „Mumio”. Małżonkowie przytoczyli historię swojego nawrócenia, nawiązując często do roli, jaką odgrywa w ich życiu wspólnota neokatechumenalna. – Mieliśmy dwójkę dzieci, pieniądze, wymarzoną pracę i siebie, czyli tak naprawdę wszystko, o czym można zamarzyć i... nic więcej. Takie poczucie, że nie da się tym nasycić – wspominała J. Basińska. Był to moment przełomowy, bo właśnie wtedy w życiu Basińskich pojawili się „aniołowie” – m. in. Darek Malejonek i Robert „Litza” Friedrich. Była też spowiedź po kilkuletniej przerwie, a później wreszcie neokatechumenat. Zapytani o przepis na udany związek, odpowiedzieli, że znają tylko kilka składników. – Darek ma takie ciekawe pomysły i on dba o nasze małżeństwo, ja często „uciekam w dzieci” – mówiła J. Basińska. Do małżeńskiej codzienności wprowadzili więc poranne picie kawy, któremu towarzyszą rozmowy. Wszystkie dzieci kładą spać o 21, żeby mieć trochę czasu dla siebie, co przy czwórce pociech jest sporym przedsięwzięciem. I najważniejsze – wspólna modlitwa. Na dwie rzeczy Basińscy zwracali szczególną uwagę: ważne, by odcinać pępowinę z rodzicami, a męża, jako głowę rodziny, delegować do trudnych rozmów z nimi. Mężczyzna jest tym, który broni rodziny. Spotkanie inaugurujące projekt „Parowiec” odbyło się w klubie studenckim „Bajer” w akademiku T-15 przy ul. Wittiga. Kolejna konferencja zaplanowana jest na drugą połowę listopada.

8 października – „Budujcie jedność w różnorodności!”

Reklama

O doświadczeniach pierwotnego Kościoła i różnorodności, która nie burzy jedności mówił abp Józef Kupny podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki. Eucharystia tradycyjnie odbyła się w kościele NMP na Piasku i była zwieńczeniem Dni na Dobry Początek, które miały miejsce we wszystkich duszpasterstwach. W homilii Metropolita wrocławski tłumaczył, że chrześcijanin musi być otwarty na drugiego człowieka, nawet jeśli ten ma zupełnie inne poglądy. Po Mszy św., w której uczestniczyli zarówno studenci, jak i przedstawiciele władz uczelnianych, o. Wojciech Ziółek SJ wygłosił konferencję zatytułowaną „Trudna wiara w Syna Bożego”.

9 października – Muzyczna odsłona chrześcijaństwa

Po raz piąty przy akademikach Politechniki Wrocławskiej (tzw. Tekach) odbył się koncert zorganizowany przez DA „Redemptor”, organizację „Donum, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Akademickiej „Razem” przy współpracy z gminą Wrocław oraz Politechniką Wrocławską. W tym roku scena należała do Indios Bravos, którzy rozgrzali publiczność radosnymi rytmami reggae, także do debiutującej na rynku muzycznym wrocławskiej formacji aTOM oraz znanej Luxtorpedy. Przed rozpoczęciem Koncertu na Tekach odbyła się zbiórka krwi zainicjowana przez HDK „Pijafka” – 40 osób oddało łącznie 18 l krwi. Występy zespołów przerywane były różnymi wystąpieniami. Do studentów zwrócił się abp Józef Kupny, który podkreślał, że przyszedł po to, aby życzyć im dobrej zabawy. – Ludzie Kościoła nie siedzą tylko ze złożonymi rękami i nie patrzą w niebo – dodał metropolita. Świadectwem swojego życia i nawrócenia podzielił się Grzegorz Wacław, znany raczej jako „Dziki”, którego historię można znaleźć w książce „Radykalni”. – Niezależnie od tego, ile świństw w życiu zrobiłeś, Jezus cię kocha i nie ma to dla Niego żadnego znaczenia – wołał do publiczności. Koncert na Tekach zgromadził kilkutysięczną publiczność.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studencie, zainteresuj się duszpasterstwem...

Niedziela częstochowska 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

studenci

Bożena Sztajner/Niedziela

W Częstochowie działają miejsca, gdzie spotykają się studenci, szukający dla siebie głębszej formacji i kontaktu z ludźmi o podobnym podejściu do życia i wiary. W nowym roku akademickim zajrzeliśmy do częstochowskich duszpasterstw akademickich, sprawdzając, co oferują młodym ludziom i jakie są ich plany na najbliższy czas

Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” ma swoją siedzibę przy ul. Kilińskiego 132. Adres ten to także jedyna w mieście i jedna z niewielu w kraju parafia personalna, której patronem jest św. Ireneusz.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję