Reklama

Niedziela Lubelska

Rapsodia maryjna

Niedziela lubelska 45/2014, str. 8

[ TEMATY ]

spektakl

Ewa Kamińska

Luborzyca, Prusy, Wzgórza Krzesławickie – te nazwy niewiele mówią mieszkańcom Lublina. Ale w tych podkrakowskich miejscowościach oraz w północno-wschodniej dzielnicy Krakowa kwitnie życie kulturalne i duchowe przede wszystkim dzięki Stowarzyszeniom Rodziny Kolpinga, Teatralnemu Centrum Wartości i Pojednania „Theatrum Mundi” im. Mieczysława Kotlarczyka i Chórowi „Cantionis Mater Auxilium”.

Koncert poetycko-muzyczny „Rapsodia Maryjna – Totus Tuus”, przygotowany w związku z kanonizacją Jana Pawła II to jedno z wielu przedsięwzięć artystycznych i religijnych w repertuarze „Theatrum Mundi”. W październiku br. ok. 50 osób przyjechało do Lublina, by w archikatedrze wystawić ten niezwykły spektakl. Organizatorem wydarzenia była parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie. Patronat sprawowali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Główny cel koncertu to zawsze aktualne zadanie propagowania pięknej polszczyzny przez spotkanie z teatrem Post-Rapsodycznym oraz uwrażliwienie, szczególnie młodych na muzykę klasyczną (od renesansu po współczesność) i przybliżenie polskiej poezji maryjnej. Wykonawcy – młodzież i dorośli – bardzo sugestywnie i z ogromnym zaangażowaniem przedstawili teksty Jana Pawła II oraz pieśni i wiersze maryjne w kontekście całkowitego zawierzenia siebie Maryi przez Karola Wojtyłę. Gra aktorów tego niezmiernie refleksyjnego i wzruszającego spektaklu była na bardzo wysokim poziomie i wywarła ogromne wrażenie na publiczności.

Reklama

Reżyserię i scenariusz spektaklu przygotowała śp. Anna Osławska, która nieoczekiwanie odeszła do Pana 18 sierpnia 2014 r. – W Lublinie był nasz pierwszy występ bez mistrzyni, jaką była Ania. Czujemy jednak, że wciąż jest z nami – powiedział jej mąż, Zbigniew Osławski, a zarazem prezes „Theatrum Mundi”. – Nasze stowarzyszenie nawiązuje do osiągnięć Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, który w Krakowie założył cztery teatry i był niewątpliwie jednym z głównych reformatorów teatru polskiego. To on odkrył talent Karola Wojtyły i miał wielki wpływ na rozwój jego osobowości. Naszą ideą jest szukanie tropów Karola Wojtyły – człowieka, który okazał się święty. Dla uczczenia 80. rocznicy urodzin Ojca Świętego przygotowaliśmy spektakl „Quo vadis Domine”. Będąc w Rzymie, spotkaliśmy się z Papieżem na audiencji prywatnej i otrzymaliśmy pozwolenie na korzystanie z jego tekstów. Przyrzekliśmy wtedy, że jego idee będziemy nieść w świat przez działalność artystyczną. Staramy się „służyć wartościom poprzez słowo”, jak mamy zapisane w statucie. Największy wkład miała w tym moja żona – podkreślał prezes.

Podobnego zdania jest Robert Prusak, przewodniczący Krajowego Zarządu Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga i przewodniczący SRK w Luborzycy. Podkreślił on niezwykłą charyzmę śp. Anny. – Kiedy w 2000 r. w nasze amatorskie środowisko artystyczne weszła Anna Osławska, reżyser i pedagog, powstał pomysł, by założyć Stowarzyszenie „Theatrum Mundi”. W ramach stowarzyszenia działa scena młodzieżowa, ludowa i szkolna. Do dziś przygotowaliśmy ponad 60 premier. Obok nurtu patriotycznego, niezwykle ważny jest dla nas nurt papieski. Przygotowania do dzisiejszego spektaklu trwały ponad rok. Ania przekształciła amatorów w sprawny zespół. Była to ogromna praca. Jej nagła śmierć jest dla nas wielką stratą – powiedział Robert Prusak.

2014-11-06 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rady na wagę... jubilera

W kaplicy bł. Jana Pawła II w Bielsku-Białej Komorowicach odbył się 23 czerwca spektakl według dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”

Zakochane pary indagowane przez złotolicego bohatera w kowbojskim kapeluszu starają się zrozumieć istotę miłości, trwałości i wierności, których spoiwem ma stać się sakrament małżeństwa. Młodzi ludzie zastanawiają się, snują opowieści i próbują dotknąć tajemnicy wzajemnego wzrastania w pobłogosławionym przez Boga związku. Wszystkie próby werbalizacji problemów i rozwiązań nie trwają dłużej niż 50 minut. W tym czasie przewijają się przez scenę w Domu Parafialnym w Komorowicach postacie z krwi i kości. Literacki kształt nadał im Karol Wojtyła, sceniczną impresję Dominika Pyter z Centrum Sztuki Kontrast, a teatralne życie tchnęli w nie młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Memento”.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję