Reklama

Niedziela Rzeszowska

20-lecie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach

Dom gościnności i miłosierdzia (1)

Niedziela rzeszowska 45/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

ks. Bogdan Janik

Dziękczynna Eucharystia

Dziękczynna Eucharystia

W Ośrodku Caritas w Myczkowcach 18 października odbyły się VIII Spotkania Ekumeniczne przy Centrum Kultury Ekumenicznej, połączone ze szczególnym świętem – 20. urodzinami Ośrodka.

Z historii Ośrodka

Ks. Bogdan Janik – dyrektor Ośrodka Caritas w Myczkowcach wspomina, że wybudowany był w latach 50. i służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji zmienił swój charakter na Jednostkę Wojskową, a w kolejnym etapie funkcjonował jako Ośrodek Wypoczynkowy dla rodzin wojskowych. Od 1989 r. w ramach restrukturyzacji armii pozbywano się zbędnego majątku. Podjęto więc w 1993 r. decyzję o likwidacji ośrodka. Wiosną 1994 r. płk Franciszek Boncal, zarządzający majątkiem wojskowym, zwrócił się do Kurii Diecezji Rzeszowskiej z propozycją przejęcia byłego ośrodka wojskowego w Myczkowcach. Po pozytywnej decyzji biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego podjęto działania zmierzające do przejęcia ośrodka na cele diecezjalne. Od samego początku powstała myśl przystosowania go do organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Przy współpracy Garnizonowej Administracji Mieszkań oraz Urzędu Rejonowego w Sanoku cały teren wraz z zabudowaniami przejęto na okres 20 lat użytkowania z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Potwierdzono to aktem notarialnym 6 grudnia 1994 r. Zanim dopełniono tych formalności, w sierpniu 1994 r. zorganizowano już pierwszą kolonię dla 150 dzieci z ubogich rodzin, której kierownikiem był Tadeusz Nizioł. 25 czerwca 1994 r. biskup rzeszowski mianował ks. Bogdana Janika do bezpośredniej opieki nad ośrodkiem. Jak wspomina ks. B. Janik, „w chwili przejęcia ośrodek nie wyglądał zachęcająco, jedynie dwa pawilony nadawały się do użytkowania, pozostałe budynki wymagały gruntownej modernizacji”. W tym celu podjęto niezbędne prace remontowe. Wyposażono je w podstawowy sprzęt hotelowy i gastronomiczny. Wszystko finansowane było ze środków Caritas, ponieważ przy ówczesnym stanie formalno-prawnym (tj. krótkotrwałej umowie użytkowania) nie można było pozyskać żadnych dotacji. Zwrócono się więc ponownie do Urzędu Rejonowego w Sanoku z ofertą zakupu nieruchomości o łącznej powierzchni 8,77 ha wraz z budynkami. Po przychylnej odpowiedzi, 28 listopada 1996 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej nabyła cały teren ośrodka. Biskup rzeszowski Kazimierz Górny dekretem z 13 grudnia 1996 r. formalnie powołał Ośrodek Caritas.

Reklama

Dziękczynienie za dzieło

Centralnym punktem obchodów 20-lecia Ośrodka była Msza św. dziękczynna. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W celebrze wzięło udział 23 kapłanów. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Kaznodzieja przedstawił historię powstania Ośrodka, jego rozwój i działalność, podkreślając: „kładziemy więc na ołtarz wysiłek i ofiary wszystkich, którzy włączyli się w dzieło tej placówki”. Przypomniał żywych i zmarłych pracowników Ośrodka, wolontariuszy i instytucje, dzięki którym Ośrodek funkcjonuje, rozwija się i pomaga potrzebującym. Określając działalność Ośrodka, posłużył się słowami św. Jana Pawła II: „Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie”, bo „tu dziś płonie ogień wielkiej miłości do dzieci, do niepełnosprawnych, do starszych, do rodzin”.

Kaznodzieja szczególną wdzięczność wyraził ks. Bogdanowi Janikowi, dyrektorowi sprawującemu tę funkcję od chwili powstania OWR Myczkowce: „Każda rzecz i każdy cal tego dzieła to dotknięcie Twoich złotych rąk. Niech one Ci służą przez dalsze długie lata” – życzył Ksiądz Dyrektor. Ks. Słowik homilię zakończył słowami Ojca Świętego Franciszka, wypowiedzianymi w Rzymie na 25-lecie domu dla ubogich, by słuchacze przyjęli je jako skierowane wprost do nich: „Drodzy przyjaciele, jeszcze raz dziękuję każdemu i każdej z was. Modlę się, aby ten dom nadal był miejscem gościnności, daru, miłosierdzia w sercu naszego miasta Rzymu. Niech Maryja Panna zawsze czuwa nad wami i niech wam towarzyszy moje błogosławieństwo”.

cdn.

2014-11-06 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają o Ojcu Świętym

Niedziela przemyska 20/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Archiwum szkoły

Dzieci z darami ołtarza

Dzieci z darami ołtarza

Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję