Reklama

Głos z Torunia

Spotkania ze świętymi

Z o. dr. Marianem Sojką CSsR rozmawia Helena Maniakowska

Niedziela toruńska 46/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

wykład

Archiwum parafii

"Spotkania ze świętymi" odbywają się w parafialnej kawiarence

HELENA MANIAKOWSKA: – Rozpoczynał Ojciec cykl wykładów w kościele ojców Redemptorystów nt. „Spotkania ze świętymi”. Świętego traktujemy jako orędownika u Boga w trudnych sytuacjach, jednocześnie mamy w nim wzór postępowania. Czy wzory nie ograniczają naszej wolności?

O. DR MARIAN SOJKA CSsR: – Trzeba zauważyć, że przez sakrament chrztu wszyscy jesteśmy włączeni w Kościół i powołani do świętości. Na tym fundamencie powinniśmy budować nasze życie chrześcijańskie, a poszczególne wybory mają być tego konsekwencją. Święci nam w tym pomagają. Często uciekamy się do nich w trudnych sytuacjach, ale oni są naszymi orędownikami w codziennym życiu. Wszak mamy też swoich ulubionych świętych, którzy są przez nas przywoływani i nam towarzyszą w codziennym życiu. Są dla nas wzorem. Świętość jednak jest dla nas wszystkich propozycją i zaproszeniem, aby przyjąć właśnie taki sposób postępowania. Mówił o tym często św. Jan Paweł II: „Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości. Tylko święci mogą odnowić ludzkość”. Dalej pytał: „Czy dziś można być świętym? Gdybyśmy mieli liczyć tylko na ludzkie siły, cel ten zdawałby się być nieosiągalny”. Następnie Ojciec Święty dał drogowskazy, że świętym można być w każdym czasie. W Krakowie wskazał na postacie świeckich – Jerzego Ciesielskiego (1929-70) i Jana Tyranowskiego (1901-47). Święty Papież często ich spotykał. Błogosławieni i kanonizowani są typem ludzi, którzy mają jakiś charyzmat, szczególną zażyłość z Panem Bogiem, ale w żadnej mierze ci święci nie ograniczają naszej wolności, oni nam dają propozycję życia. Każdy święty jest widzialnym, autentycznym świadkiem świętości Kościoła, staje się światłem dla świata i ludzi sobie współczesnych. Święci są rzecznikami Pana Boga, a także chronią Kościół przed miernością i pobudzają Kościół do wewnętrznej odnowy.

– Młodzież nie lubi wymagać od siebie. Dlaczego warto wymagać od siebie i mieć wzorce?

– We wszystkich orędziach, które św. Jan Paweł II kierował do młodzieży, podkreślał, aby młodzi nie lękali się świętości. Mówił: „Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Bóg pragnie, aby wszyscy byli święci, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty”. Zauważa też, że są dwie postawy wśród młodzieży – jedni to tacy, którzy lubią i potrafią wymagać od siebie, i tacy, którzy tego nie chcą. Czy warto? Święty Papież też odpowiada, że „tak jak sól nadaje smak pożywieniu, tak świętość nadaje pełny sens życiu, czyniąc je odblaskiem chwały Bożej”. Warto wymagać, bo nasze życie staje się sensowne, ma cel, walory. Wymagając od siebie, czynimy świat lepszym, dajemy świadectwo o wierze, którą wyznajemy. Wszystkie argumenty prowadzą na trop Chrystusa i tego ostatecznego celu, jakim jest zbawienie w naszej pielgrzymce po ziemi, która jest darem i zadaniem dla każdego z nas.

Najbliższe „Spotkanie ze świętymi” odbędzie się 20 listopada o godz. 19 w kawiarence pod kościołem pw. św. Józefa w Toruniu. W poznawaniu życia św. Charbela pomoże dr Paweł Wudarski

* * *

O. dr Marian Sojka CSsR
Przez 8 lat przebywał w Rzymie, gdzie m.in. jako korespondent radiowy pełnił posługę dla Radia Maryja

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Bortkiewicz: próba przerwania krytycznego wykładu nt. gender to naruszenie wolności słowa

Podczas wykładu nt. „Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?” doszło do próby naruszenia przestrzeni wolności słowa oraz charakteru debaty, używając do tego argumentu siły – powiedział KAI ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, komentując wydarzenia, jakie miały miejsce podczas wykładu otwartego 5 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję