Reklama

Niedziela Lubelska

W przyjaźni z Chrystusem

Na szlaku peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego znalazła się parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie

Uroczyste zakończenie czasu misji ewangelizacyjnych i nawiedzenia krzyża, w którym umieszczone są relikwie Drzewa Krzyża, odbyło się 8 listopada pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Podczas Liturgii prawie 100-osobowa grupa młodzieży przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Dla tych, którzy otrzymali dary Ducha Świętego zarówno w blasku krzyża Chrystusa, obecnego w kopii Krzyża Trybunalskiego, jak i w drogocennych relikwiach, zgromadzeni wierni i duszpasterze wypraszali łaskę życia na trwałym fundamencie wiary i Ewangelii. Spotkanie było wyjątkowe również z tego względu, że przewodniczył mu bp Mieczysław Cisło – dawny wikariusz krasnostawski. Jak podkreślał dziekan i proboszcz ks. Henryk Kapica, przed 40 laty Ksiądz Biskup jako młody wikariusz właśnie w tej parafii pracował, sprawując sakramenty i katechizując młodzież.

Reklama

Bp Mieczysław Cisło, wypatrując wśród zgromadzonych znajomych twarzy, podkreślał, że mimo upływu lat z Krasnymstawem nadal łączy go serdeczna więź, podtrzymywana przez wspomnienia i pasterskie wizyty. Doszukując się w rysach młodych podobieństwa do swoich dawnych uczniów, Ksiądz Biskup zapewniał, że każde młode pokolenie jest wiosną Kościoła, nadzieją Chrystusa i ojczyzny. – Każdy młody człowiek nosi w swoim sercu nadzieję na udane życie. Dziś wraz z waszymi rodzinami, nauczycielami i duszpasterzami modlę się dla was o łaskę dobrego życia, abyście wierni Chrystusowi nie zmarnowali powierzonych wam talentów – mówił. Porównując składane w sercach dary Ducha Świętego do ziaren wrzucanych w ziemię, podkreślał, że dobre owoce są wynikiem odpowiednich warunków, pracy i błogosławieństwa. – Bez Boga, modlitwy, sakramentów, niedzielnej Eucharystii i uformowanego sumienia takie dary łatwo można zmarnować – przestrzegał. – Dlatego u stóp krzyża, na ojczystej ziemi uformowanej przez 1000 lat chrześcijaństwa, wypraszajmy łaskę zachowania dziedzictwa wiary w młodym pokoleniu i wierności Chrystusowi mimo różnych pokus – apelował.

Ksiądz Biskup podkreślał, że kształt życia zależy nie tylko od rozwoju ekonomii, gospodarki i technologii, ale przede wszystkim od stanu sumienia Polaków. Przywołując dyskusje nt. obecności krzyża w miejscach publicznych, modelu małżeństwa i rodziny czy odpowiedzialności za życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, bp Cisło wskazywał, że są one czasem próby polskiego sumienia, tak na płaszczyźnie parlamentu, jak i szkół, zakładów pracy i rodzinnych domów. – Światło Ducha Świętego jest dziś szczególnie potrzebne, by z odwagą wybierać w życiu te wartości, które prowadzą do przyjaźni z Chrystusem – mówił. Młodzieży i zatroskanym o oblicze swojej parafii wiernym życzył, by Chrystus z wysokości krzyża umacniał ich w wierze oraz zespalał w przyjaźni. – Bądźcie świadkami dla bliźnich; pociągnijcie ku Chrystusowi tych, którzy się wahają – apelował.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarstwo

Niedziela małopolska 37/2014, str. 1

[ TEMATY ]

krzyż

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Łaskami słynąca figura Chrystusa Ukrzyżowanego pochodząca prawdopodobnie z XIV w.

Łaskami słynąca figura Chrystusa Ukrzyżowanego pochodząca prawdopodobnie z XIV w.

Gdy zbliża się połowa września, oczy mieszkańców Krakowa i okolicy zwracają się ku Mogile. Dla wielu z nas jest to okazja, aby wybrać się przed cudowny mogilski Krzyż, uczestniczyć w Eucharystii oraz na kolanach przejść wokół ołtarza, doświadczając nierówności „wyrzeźbionych” na posadzce ludzkimi nogami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję