Reklama

Z Polski

2014-11-25 14:59


Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 9

Ks. prof. Henryk Wejman

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Papież Franciszek mianował nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. Henryka Wejmana, profesora duchowości i dziekana na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Święcenia biskupie przyjmie 20 grudnia br.

Ks. Wejman ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. i został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu. Studiował duchowość na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie, gdzie się doktoryzował. Po powrocie do Polski pracował w Szczecinie, był kolejno dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej, proboszczem parafii św. Kazimierza, a następnie św. Brata Alberta w Szczecinie oraz ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1997 r. habilitował się z teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Następnie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Szczecińskim, a po dwóch latach - także na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest autorem 19 monografii oraz 211 artykułów naukowych i popularnonaukowych. (RV)Księdzu Biskupowi Nominatowi życzymy, aby - zgodnie z myślą przewodnią swojego posługiwania - skutecznie niósł prawdę o Chrystusie Miłosiernym w najdalsze zakątki pasterskiego posługiwania. Niech Maryja ogarnie Matczyną troską biskupstwo Waszej Ekscelencji. Z zapewnieniem o modlitwie - Redakcja „Niedzieli”

Reklama

Kraków

Naukowa refleksja nad statusem dziecka w Kościele

Naukowa refleksja nad statusem dziecka w Kościele, jego prawami i ich ochroną uświadamia wielką wagę tego zagadnienia - mówił kard. Stanisław Dziwisz, gdy otwierał sympozjum naukowe „Ochrona praw dziecka w Kościele”, które odbyło się 20 listopada br. w Krakowie. Konferencję zorganizował Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Referat pt. „Działania papieży oraz Stolicy Apostolskiej na rzecz ochrony osób nieletnich” wygłosiła także była premier Hanna Suchocka, która w tym roku została powołana do Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich.

W czasie sympozjum przypomniano, że trwa proces zatwierdzania „Wytycznych i Aneksów regulujących postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom”. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, który przysłuchiwał się referatom i dyskusjom w czasie krakowskiego sympozjum, wyjaśnił, że Stolica Apostolska zgłosiła uwagi, które zostały wprowadzone do dokumentu w październiku br. Możliwe, że do końca roku te normy zostaną ostatecznie zatwierdzone.

(KAI)

Czerna

Nowoczesne muzeum przybliża ducha Karmelu

Z udziałem władz zakonnych i zaproszonych gości w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej - kolebce polskich karmelitów bosych - otwarto 20 listopada br. nowe multimedialne muzeum, gromadzące niecodzienne pamiątki związane z życiem zakonników i opowiadające o duchowości Karmelu. W nowoczesnej ekspozycji, przygotowanej przez Barbarę i Jarosława Kłaputów - twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach - znalazły się także unikatowe pamiątki po św. Rafale Kalinowskim, najsłynniejszym przeorze klasztoru w Czernej. - Chcieliśmy przybliżyć pielgrzymom emanujące z klasztoru spokój i prostotę - mówili twórcy.

Praca nad realizacją koncepcji muzeum karmelitańskiego w Czernej trwała 2 lata i przebiegała równolegle z budową domu pielgrzyma przy sanktuarium.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ważną rzeczą dla wychowania społecznego jest poświęcać jak najmniej czasu dla siebie, by było jak najwięcej czasu naszego dla Boga i bliźnich.

Krótko

Rosja głośno odpowiedziała na wydalenie z Polski czterech rosyjskich agentów - czterej polscy urzędnicy z ambasady w Moskwie dostali 48 godzin na opuszczenie terenu Federacji Rosyjskiej.

Gen. Paweł Bielawny, wiceszef BOR, stanął przed sądem. Śledczy zarzucają mu, że nie dopełnił obowiązków przed wizytą prezydenta RP w Smoleńsku w 2010 r. Grożą mu 3 lata więzienia.

NIK, która wszczęła kontrolę w PKW w związku z nieprawidłowościami wyborczymi oraz chaosem przy liczeniu głosów, już po kilkudziesięciu godzinach ostrzegła, że Komisja nie jest w stanie przeprowadzić wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 r.

PiS i SLD postulują powtórzenie wyborów - twierdzą, że zostały one sfałszowane przez „cuda” nad urnami. PO, PSL i Twój Ruch są przeciw.

Protestujący przeciw nieprawidłowościom w wyborach samorządowych zajęli na kilka godzin budynek PKW. Usunęła ich policja.

Internauci zorganizowali akcję bojkotu sieci salonów Empik. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciw wykorzystaniu w kampanii bożonarodzeniowej sylwetek przyznającego się do satanizmu Adama Darskiego „Nergala” i Marii Czubaszek, która publicznie wyraża zadowolenie z zabicia swoich nienarodzonych dzieci.

Afera w polskiej siatkówce. Agenci CBA zatrzymali prezesa i wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który organizował niedawno mistrzostwa świata. Obaj mieli przyjąć milion zł łapówki.

Awaria systemu komputerowego sprawiła, że mimo zapowiedzi nie można było kupić przez Internet biletów na Pendolino.

Polska znalazła się w czołówce 20 krajów świata, z których nielegalnie wyprowadza się najwięcej kapitału.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radio Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?” - debata w Warszawie

2019-12-09 11:40

rl (KAI) / Warszawa

Już co 10. Polak zupełnie nie korzysta z gotówki a Polska znajduje się wśród liderów płatności zbliżeniowych w Europie. Gotówką posługujemy się coraz rzadziej i mniej chętnie. Czy zatem możliwe jest wprowadzenie nowej formy składania ofiar także w Kościele? Na debatę wokół transakcji bezgotówkowych w Kościele, która odbędzie się 13 grudnia w Warszawie, zapraszają Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja Polska Bezgotówkowa.

tomekwalecki/pixabay.com

Pierwszymi Kościołami, które zdecydowały się wprowadzić terminal, były wspólnoty za granicą. We Włoszech, w katedrze w Turynie, terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. W Polsce terminale też już działają w kościołach, głównie tych licznie odwiedzanych przez turystów. Dzięki temu wierni mają wybór: mogą wspomóc Kościół gotówką lub za pomocą karty płatniczej.

Jakie są szanse na upowszechnienie transakcji bezgotówkowych w Kościele? Jakie są korzyści a jakie zagrożenia? I czy nie wymaga to także zmiany mentalności wiernych w Polsce? Na te i podobne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty, którą organizują: Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Spotkanie zatytułowane „Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?” odbędzie się 13 grudnia (piątek) o godz. 10.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6).

Udział wezmą: abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; Tadeusz Kościński, Minister Finansów; Dr Mieczysław Groszek, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa; Prof. Michał Polasik, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ks. Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.

Spotkanie poprowadzi Marcin Przeciszewski, Prezes KAI.

Akredytacje, zawierające imię, nazwisko oraz nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres centrummedialne@ekai.pl w terminie do 12 grudnia do godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem