Reklama

Wiadomości

Debata Salvatti.pl: współczesny patriota to człowiek dialogu

Wzorem patriotyzmu dzisiaj mogą być ludzie otwarci na dialog z innymi - tak brzmiał jeden z wniosków debaty pt. "Czyja Polska? Kto ma prawo do patriotyzmu?". Zorganizowała ją Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATTI.pl na 1. Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie wieczorem 24 września.

[ TEMATY ]

patriotyzm

pallotyni

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu panelowym udział wzięli: Małgorzata Anna Maciejewska - filozofka, publicystka, wykładowczyni Gender Studies, Łukasz Kobeszko - ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, Karol Mazur - kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Pietrzak - satyryk, monologista, twórca m.in. „Kabaretu Pod Egidą” i Bronisław Wildstein - publicysta.

Paneliści zgodzili się, że prawo do patriotyzmu ma każdy, o poglądach zarówno prawicowych, jak i lewicowych, wielkie różnice wystąpiły natomiast przy poszukiwaniu definicji patriotyzmu. Na pytanie, jaki powinien być współczesny patriota, padły zaskakujące odpowiedzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łukasz Kobeszko przekonywał, że współczesny patriota powinien odczuwać pewien rodzaj pamięci i tożsamości. Przywołał postać św. Jana Pawła II i jego dialog z tradycja i kulturą. "Jakakolwiek byłaby nowoczesna nasza sztuka, to zawsze nawiązuje ona pewien dialog z przeszłością" – przekonywał ekspert Centrum Myśli JP II.

Bronisław Wildstein stwierdził jednak, że pytanie o współczesny patriotyzm jest absurdalne, bo patriota dzisiejszy powinien robić to, co dawny. "My zadufanie wierzymy w fetysz postępu, myślimy, że osiągniemy jakieś nowe stadium i że będziemy musieli inaczej rozumieć pojęcie patriotyzmu. Nic podobnego" – powiedział publicysta. Zaprzeczył przy tym określaniu patriotyzmu jako miłości do państwa. "Patriotyzm to nie państwo, bo kiedy państwa nie było, patriotyzm też istniał. Patriotyzm to miłość do wspólnoty, z którą jesteśmy związani przez kulturę, ze wspólnotą, którą uważamy za wspólnotę fundamentalną. Patriotyzm to poczucie wspólnoty losu" – podkreślił Wildstein.

Małgorzata Maciejewska przekonywała natomiast, że trzeba pytać o współczesny patriotyzm. Przeszłość i tradycja są ważne, bo jest to coś, co nas tworzy, ale jeśli tradycja ma być czymś żywym, musi być stale reinterpretowana - oświadczyła.

Reklama

Karol Mazur podkreślił, że rodzajów patriotyzmu jest tyle, ilu ludzi. Przywołał słowa św. Augustyna: "Kochaj i rób, co chcesz". Jeśli ktoś kocha ojczyznę, to bez względu na poglądy, chce jej służyć i wybiera rodzaj działania, właściwy do sytuacji. "Jeśli kochamy państwo socjalne czy liberalne, to wszystkie drogi działania są możliwe, jeśli chcemy dobra wspólnoty" – powiedział szef działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jan Pietrzak przypomniał, że kiedy on na początku lat osiemdziesiątych XX w. śpiewał „Żeby Polska była Polską”, to mimo że każdy ze słuchających miał inne poglądy na patriotyzm, wszyscy czuli te same emocje. Nie trzeba było niczego tłumaczyć. Każdy wiedział, jaka Polska ma być – wspomniał satyryk. Dzisiaj jest inaczej. "Jeśli chcemy dobra ojczyzny, wspólnoty, do której należymy, musimy odczytywać «znaki czasu» i dobierać sposoby działania adekwatne do sytuacji, w jakiej się znajdujemy" - oświadczył Pietrzak.

Wrześniowa debata, zorganizowana dla upamiętnienia ważnych wydarzeń z historii Polski, rozpoczęła nowy sezon debat społecznych Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Jednym z celów tegorocznych spotkań jest próba nawiązania dialogu między ludźmi o różnych poglądach, by wspólnie odczytywać znaki czasu i zbliżać się do prawdy. Spotkania te wpisują się w cykl inicjatyw organizowanych na 1 Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II, określonych nazwą „Przestrzeń dialogu”.

2014-09-25 17:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Stryczek: patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością

[ TEMATY ]

patriotyzm

Bartosz Maciejewski

Ks. Jacek Stryczek

Ks. Jacek Stryczek

- Za mało w Polsce dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek prezes Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka, w rozmowie o najnowszym dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu".

Ks. Jacek Stryczek ocenia dokument pozytywnie, podkreślając, że był on bardzo potrzebny.

CZYTAJ DALEJ

Przekonywał niedowiarków

Niedziela Ogólnopolska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Anzelm z Canterbury

wikipedia.org

Św. Anzelm z Canterbury

Św. Anzelm z Canterbury

Przeszedł do historii jako ojciec scholastyki. Jego argument rozumowy, dowodzący istnienia Boga, wielu ludziom otworzył oczy na prawdę. Dzisiaj również przybliża on wątpiących do wiary.

Święty Anzelm nie miał łatwej młodości. Choć urodził się w zamożnej i szanowanej rodzinie, to jego oschły ojciec nie potrafił otoczyć go troską i miłością. Podczas gdy trwonił on majątek i używał życia, matka Anzelma wzięła na siebie ciężar moralnej i religijnej formacji chłopca. By zapewnić mu należyte wykształcenie, oddała go na nauki do klasztoru Benedyktynów w Aoście. Anzelmowi już wtedy spodobało się mnisze życie, jednak sprzeciw ojca uniemożliwił mu wstąpienie do zakonu. Śmierć matki i nieporozumienia z rozrzutnym ojcem sprawiły, że 20-letni Anzelm opuścił rodzinną Aostę. Wędrował po świecie i przeżywał najróżniejsze przygody. Mimo to stale pociągało go życie zakonne. W wieku 27 lat wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Le Bec.

CZYTAJ DALEJ

Brat Maciej z Taizé: młodzi ludzie pytają o swoje miejsce w Kościele

2024-04-21 08:38

[ TEMATY ]

Taize

Archiwum

Pomimo fali laicyzacji dotykającej całego kontynentu europejskiego ludzie młodzi pytają o sens życia, powołanie i swoje miejsce w Kościele - powiedział odwiedzający w tych dniach Polskę brat Maciej z Taizé. Jest on w tej ekumenicznej wspólnocie odpowiedzialny za kontakty z młodzieżą polską. Od 10 kwietnia odwiedza różne miasta w Polsce.

W rozmowie z KAI zakonnik podkreślił, że jego obecna wizyta w Polsce jest w pewnym sensie rewizytą, bowiem na ostatnim Europejskim Spotkaniu Młodych w stolicy Słowenii Lublanie było bardzo wielu młodych Polaków. Obecnie może się z nimi spotkać w tych miejscach, w których są na co dzień, gdzie żyją w swoim lokalnym Kościele. Jest to wizyta bardzo intensywna, ponieważ brat Maciej w ciągu 18 dni odwiedza 15 miast, w 12 diecezjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję