Reklama

Film w auli „Niedzieli”

„Wojciech Kilar. Credo”

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 11

Bożena Sztajner

Z udziałem reżysera Zdzisława Sowińskiego odbyła się 29 grudnia 2014 r. w auli Redakcji „Niedzieli” projekcja filmu pt. „Wojciech Kilar. Credo”. Wydarzenie to wpisało się w częstochowskie obchody pierwszej rocznicy śmierci wybitnego kompozytora. „Jestem sługą sług jasnogórskich” – słowa wypowiedziane przez Wojciecha Kilara przypomniała Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, witając przybyłych na spotkanie. Wskazała wymowne określenia: „Kilar nasz narodowy” i „Kilar nasz jasnogórski”, które pojawiły się w publikacjach „Niedzieli”, streszczające misję wielkiego kompozytora.

Reklama

Film dokumentalny o Wojciechu Kilarze w reżyserii Zdzisława Sowińskiego i Violetty Rotter-Kozery został zrealizowany na krótko przed śmiercią artysty. To szczere wyznanie świadomego życiowych i twórczych wyborów kompozytora. Zdzisław Sowiński, wprowadzając w tematykę filmu i dzieląc się refleksami po jego projekcji, ze wzruszeniem mówił o swej przyjaźni z Wojciechem Kilarem i wskazywał m.in. na jego niezłomne cechy charakteru. – W zwariowanym świecie był strażnikiem wartości i był w tym bezkompromisowy. Nie szedł na łatwiznę. Doskonale oddzielał ziarno od plew – mówił o kompozytorze. Zdzisław Sowiński podzielił się również informacjami o kulisach realizacji filmu.

Po projekcji odbyło się losowanie płyt DVD z filmami autorstwa Zdzisława Sowińskiego: „Wojciech Kilar. Credo” – w tym dwóch egzemplarzy zawierających odręczną dedykację i autograf Wojciecha Kilara – oraz „Prawdziwie spadła z nieba”. Na zakończenie ks. inf. Ireneusz Skubiś przewodniczył modlitwie w intencji śp. Wojciecha Kilara i jego małżonki Barbary.

Współorganizatorem spotkania w rocznicę śmierci kompozytora było Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Spotkanie poprowadził Marian Florek.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję