Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dies Episcopi

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2015, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

PB

Dies Episcopi był dziękczynieniem za wydarzenie sprzed roku

Dies Episcopi był dziękczynieniem za wydarzenie sprzed roku

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w pierwszej świątyni diecezji bielsko-żywieckiej dziękczynną Liturgię z udziałem kilkudziesięciu kapłanów celebrowali wraz z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy. W modlitwie uczestniczył także zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler.

Na modlitwie w intencji diecezji i jej Pasterza zgromadzili się również przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych różnych szczebli, członkowie ruchów, stowarzyszeń katolickich i innych organizacji. Obecna była też najbliższa rodzina bp. Romana Pindla.

Reklama

Odwołując się do tajemnicy dnia bielsko-żywiecki Biskup Ordynariusz zachęcał zgromadzonych, by w codziennym życiu czerpali inspirację ze Słowa Bożego i starali się wykorzystać każdą okoliczność do czynienia dobra. – Tak jak Magowie swoją pogańską wiedzę tajemną wykorzystali na swoją korzyść, aby poznać drogi Boże i dotrzeć do Mesjasza. Dobrze, kiedy my wykorzystujemy zdolności, to co posiadamy, uwarunkowania, w których żyjemy, by odnaleźć Boga na naszych drogach i w naszej codzienności – powiedział bp Roman Pindel, wskazując na prostą prawdę, że „niekiedy zwykła rozmowa w sklepie może doprowadzić nieznajomego człowieka do zbawienia”.

W wystąpieniu Kaznodziei nie zabrakło odwołania do biskupiego zwołania: „Trzymajcie się Słowa Życia”. Ksiądz Biskup zachęcił do poznawania Słowa Bożego, trzymania się go i kierowania się „Słowem Życia” w podejmowanych wyborach i stawianych ocenach. – Strzeżmy naszego serca, by było wolne od niewoli, od gniewu, od złych planów sprzeciwiających się Bożym zamiarom. Nie pozwólmy, aby zło w naszym sercu poszerzało obszar swoich wpływów, byśmy nie ulegli niewoli lęku, strachu, nienawiści czy jakiegokolwiek grzechu – powiedział bp Roman Pindel.

Pasterz naszej diecezji odniósł się także do mijającego pierwszego roku swojej posługi w bielsko-żywieckim Kościele. Podziękował za przyjęcie, zaufanie i wsparcie, poprosił też o dalszą modlitwę w intencji podjętej biskupiej posługi.

Reklama

W imieniu kapłanów słowa życzeń dla Biskupa Ordynariusza wypowiedział dziekan dekanatu międzybrodzkiego ks. Piotr Konieczny. – Życzymy mądrości i wytrwałości ewangelicznych Mędrców, doświadczenia bliskości i mocy Tego, który urodził się w Betlejem – powiedział duchowny pełniący posługę w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim.

Przypomnijmy, że 6 stycznia 2014 r. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości święceń biskupich i ingresu ks. prał. Romana Pindla, który objął naszą diecezję po jej pierwszym pasterzu, bp. Tadeuszu Rakoczym.

Bp Roman Pindel hasłem swojej posługi uczynił słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Filipian: „Verbum Vitae continentes” („Trzymajcie się Słowa Życia”).

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi diakoni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2020, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

święcenia

Diakoni

al. Łukasz Knapkiewicz

Modlitwa przed święceniami

Modlitwa przed święceniami

Chrystus Pan ustanowił w Kościele rozmaite posługi mające na celu dobro całego Ciała. To właśnie w sakramencie święceń posłanie powierzone przez Chrystusa Apostołom nadal jest spełniane w Kościele.

Ten akt sakramentalny udziela daru Ducha Świętego pozwalającego wykonywać „świętą władzę”, która może pochodzić jedynie od samego Chrystusa przez Jego Kościół. Święcenia określa się także jako consecratio, są bowiem pewnym wyłączeniem i przyjęciem przez samego Chrystusa w służbę Kościołowi. Włożenie rąk przez biskupa i modlitwa konsekracyjna stanowią widzialny znak tej konsekracji (KKK 1537-1538). Na niższym szczeblu hierarchii stoją diakoni, na których nakłada się ręce „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję