Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielka koronacja

Dziewięciodniowa Nowenna poprzedza koronację obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci w kościele seminaryjnym. W trakcie podniosłej uroczystości zabrzmi Msza Koronacyjna Mozarta

Niedziela warszawska 3/2015, str. 1

[ TEMATY ]

obraz

Wojciech Łączyński

Matka Boża Dobrej Śmierci

Matka Boża Dobrej Śmierci

Koronacja obrazu odbędzie się 22 stycznia podczas Mszy św. Koronacji dokona i będzie przewodniczyć Mszy św. kard. Kazimierz Nycz. W ramach uroczystej liturgii zabrzmi Msza C-dur („Koronacyjna”) Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Nowenna przed koronacją będzie odprawiana w kościele seminaryjnym podczas Mszy św. wieczornej do 21 stycznia. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci na co dzień znajduje się w prawej kaplicy. Na czas uroczystości zostanie umieszczony w głównym ołtarzu.

Ciekawa i dramatyczna była historia obrazu. Pochodził z XVI-XVII wieku prawdopodobnie z kościoła w Moskwie, a otrzymał go w darze król Jan Kazimierz. Nie miał jednak charakteru ikony – przeważały w nim cechy malarstwa zachodnioeuropejskiego. Do Warszawy trafił w 1664 r., a król podarował go Klaudiuszowi Doiett, prefektowi mennicy królewskiej. Syn prefekta, karmelita o. Innocenty od św. Mikołaja, ofiarował obraz warszawskiemu kościołowi.

Reklama

Umieszczony w kaplicy, otaczany wielką czcią i słynący łaskami obraz początkowo nazywany był wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Jednak za sprawą Bractwa Dobrej Śmierci, działającego w kościele, zaczął być uważany i czczony właśnie jako obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci.

Obraz, ukryty w piwnicy świątyni, spłonął pod koniec Powstania Warszawskiego, choć wnętrze kościoła ocalało. Dokumentację płótna, która umożliwiałaby odtworzenie wiernej kopii gromadził przez lata ks. Wiesław Kądziela, ówczesny rektor kościoła. Kopia została wykonana przez Mariana Paciorka i otoczona jest kultem od 1990 r. Sama świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium Matki Bożej Dobrej Śmierci.

Ks. Kądziela zainicjował przed tym obrazem nabożeństwo wieczystej Nowenny 22. dnia każdego miesiąca. Data nawiązuje do uroczystości Matki Bożej Dobrej Śmierci, która w dawnym kalendarzu liturgicznym przypadała 22 października.

Początek uroczystej koronacja 22 stycznia o godz. 18.30. Mszę C-dur wykonają studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski – ekspiacja za znieważenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

BOŻENA SZTAJNER

Dzisiejszy Apel Jasnogórski miał charakter ekspiacyjny za zbezczeszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rano 58-letni mężczyzna rzucił w Cudowny Obraz czarną farbą po Mszy św. w kaplicy. Dzięki zabezpieczeniom Ikona nie uległa zniszczeniu a sprawca został schwytany. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył przeor o. Roman Majewski. Obecni byli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp – senior Stanisław Nowak oraz biskup pomocniczy Jan Wątroba. Bardzo tłumnie zebrali się wierni – częstochowianie, ale i pielgrzymi, odpowiadając w ten sposób na apele abp. Depo i przeora Jasnej Góry o modlitwę ekspiacyjną.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję