Reklama

Świat

Kard. Parolin w ONZ: trzeba użyć siły, by powstrzymać agresję

Do wzmocnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak by była w stanie wspierać i zachowywać pokój wezwał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, przemawiając w Nowym Jorku na 69 sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wymieniając konflikty w Iraku, Syrii i na Ukrainie kard. Pietro Parolin uznał za „dozwolone i nie cierpiące zwłoki powstrzymanie agresji przez wielostronne działania i proporcjonalne użycie siły”.

[ TEMATY ]

przemoc

kard. Parolin

Artur Stelmasiak

Przypominając o przyjętej w 2005 r. przez Narody Zjednoczone zasadzie „odpowiedzialności za ochronę”, która ma na celu powstrzymanie okrutnych zbrodni i ochronę ludności cywilnej tam, gdzie państwo nie chce lub nie jest w stanie tego zrobić, skrytykował weta stawiane w Radzie Bezpieczeństwa i obojętność niektórych państw, uniemożliwiające podjęcie koniecznych działań w tym celu.

Dał wyraz rozczarowaniu, że wspólnotę międzynarodową jak na razie charakteryzują „sprzeczne głosy, a nawet milczenie” w obliczu tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. - Sprawą nadrzędną jest osiągnięcie jedności w działaniu na rzecz wspólnego dobra, unikając krzyżowego ognia wet - zauważył kard. Parolin.

- Nie mogę tu nie wspomnieć o licznych chrześcijanach i mniejszościach etnicznych, doświadczających w ostatnich miesiącach okrutnych prześladowań i cierpienia w Iraku i Syrii. Ich krew domaga się od nas wszystkich jednoznacznego zaangażowania w poszanowanie i wspieranie godności każdej osoby ludzkiej jako chcianej i stworzonej przez Boga - dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Wskazał na ponadnarodową naturę terroryzmu, ujawniającą się także w przypadku Państwa Islamskiego. Za redukcjonistyczne uznał utożsamianie zbrodniczego terroryzmu ze zderzeniem cywilizacji. Jego zdaniem takie „granie na istniejących lękach i uprzedzeniach prowadzi jedynie do reakcji natury ksenofobicznej”, co paradoksalnie służy później do wzmocnienia samego terroryzmu.

Kardynał podkreślił również, że o ile „odpowiedzialność za ochronę” dotyczy skrajnych przypadków łamania praw człowieka, to konieczne są także narzędzia prawne dla ochrony przeciwko innym formom agresji, takim jak „system finansowy rządzący się wyłącznie spekulacją i maksymalizacją zysku albo patrzenie na poszczególne osoby jak na przedmioty jednorazowego użytku w kulturze odrzucenia”.

Zaznaczył też, że ONZ i jej państwa członkowskie są odpowiedzialne za ubogich i wykluczonych i zawsze powinny pamiętać o tym, że „sprawiedliwość społeczna i gospodarcza jest istotnym warunkiem pokoju”.

2014-09-30 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: kard. Parolin modlił się z grekokatolikami i spotkał się z łacinnikami we Lwowie

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Parolin

Osservatore/pl.wikipedia.org

W piątym dniu swego pobytu na Ukrainie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin modlił się 19 czerwca z wiernymi Kościoła greckokatolickiego oraz spotkał się z seminarzystami i studentami rzymskokatolickiego instytutu teologicznego we Lwowie-Brzuchowicach.

Niedzielny poranek wysłannik papieski rozpoczął od udziału w liturgii sprawowanej w greckokatolickim katedralnym soborze św. Jura. Ukraina to kraj dwóch obrządków katolickich: łacińskiego i bizantyńskiego, czego przykładem jest Lwów, w którego pejzaż od wieków wpisane są dwie katedry: wschodnia - św. Jerzego (Jura) i łacińska - Wniebowzięcia NMP.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję