Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nowe Życie w Łabuniach

Po raz drugi Kurs Nowe Życie organizowany przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji zgromadził wielu chętnych. Na początku stycznia w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach uczestnicy spotkania mogli doświadczyć wielkiej miłości Boga i wyznać, że ich Panem i Zbawicielem jest Jezus Chrystus. Prowadząca i głosząca słowo Boże Aneta Stanuch wyjaśniła istotę kursu Nowe Życie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

kurs

Małgorzata Godzisz

Dyrektor Kursu Nowe Życie ks. Piotr Spyra

Świętość wiary

Na nowo stwarzaj mnie
W radości i pokoju
Słuchać Ciebie…chcę
Słowo Twoje – dane
A jam posłuszny słowu
Ukrzyżowany dla świata
Światłością wielką oświecony
Pagórki Twe przemierzam
Za rękę prowadzony
Na nowo stwarzaj mnie

MAŁGORZATA GODZISZ: – By głosić słowo Boże, trzeba wcześniej otworzyć się na to słowo i na Boga. Jaki obrałaś kurs na Nowe Życie, że to słowo przemieniło Ciebie i że jesteś tu, gdzie jesteś?

Aneta Stanuch: – To się stało kilkanaście lat temu, kiedy też na takim kursie, który wtedy nazywał się Kurs Filip, usłyszałam słowo Boże. To, co we mnie wtedy Bóg robił i jak prowadził do nawrócenia, to były osoby świeckie, które mówiły mi o Nim. Dla mnie to było niesamowite, że osoba zwyczajna, z ulicy przychodzi i mówi mi o Bogu w taki sposób, że mogłam doświadczyć Boga żywego. Nie był to ktoś daleki, tylko ktoś, kto jest naprawdę blisko i mówi do człowieka.

– Świadectwo osób świeckich pokazuje, że taka wspólnota i głoszenie jest dla każdego. Spotykasz takich ludzi w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji. Co to jest za miejsce i za ludzie, którzy mają odwagę w sobie, żeby głosić o Chrystusie wszędzie i każdemu?

– Są to ludzie w różnym wieku – bardzo młodzi, ale i ci, którzy mają kilkadziesiąt lat. Osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym. Dla mnie cennym jest też to, że są to osoby z każdego stanu: siostry zakonne, kapłani, klerycy, osoby, które mają rodziny, samotne, które mówią o Bogu i swoim doświadczeniu. Piękne jest to, że współpracujemy razem i wiemy, że chcemy głosić Boga.

– By mówić z mocą o Bogu, trzeba się na Niego otworzyć. Do tego potrzebna jest formacja osobista i wspólnotowa. Jak wygląda droga Twojego rozwoju w PSNE i miejscu, gdzie posługujesz?

– Jestem w szkole, ale głównie formuję się we wspólnocie „Przyjaciele Oblubieńca”. Cokolwiek robię, to patrzę na swoją formację. Codziennie albo prawie codziennie spotykamy się ze słowem Bożym, dzielimy się we wspólnocie swoimi doświadczeniami, razem się modlimy i uwielbiamy Boga. Myślę, że to jest pierwsze, co mamy robić. Wynikiem tego spotkania we wspólnocie jest to, że posługujemy dalej i chcemy o Bogu mówić innym ludziom, jak do Niego iść. Dzielimy się swoim świadectwem, jak Bóg mówi, w jaki sposób Jego słowo mówi do nas, jak mówić o tym, co zmienia się w naszym życiu także przez to, jak doświadczamy Boga, relacji z Nim, z drugim człowiekiem i z samym sobą.

– Prowadzący Kurs Nowe Życie stosują sprawdzone metody, by otwierać człowieka na słowo Boże. Po jakie środki sięgacie, żeby tych ludzi tutaj ściągnąć, zachęcić i przede wszystkim, żeby ich życie stało się faktycznie nowe?

– Prowadząc taki kurs, mamy konkretny plan, według którego idziemy. Jeżeli chodzi o Kurs Nowe Życie – jest to kerygmat, czyli ta Dobra Nowina, którą głosił już Jezus. Przeprowadzamy osoby, które przyjechały na ten kurs, przez poszczególne punkty kerygmatu zarówno poprzez słowo, jak i takie momenty, kiedy dana osoba podejmuje decyzję. Co jest istotne w tych kursach? Oprócz tego, co ta osoba usłyszy od nas, to dostanie taki środek, gdzie będzie mogła podjąć konkretną decyzję. Wtedy człowiek odpowiada na to, co mówi do niego Bóg. To jest przestrzeń, gdzie mogę wejść w dialog z Bogiem, czasami nieświadomie. Przechodząc po kolei przez te punkty, dochodzi się do takiego momentu, że można powiedzieć: tak, poznałem Boga i zobaczyłem Go nie tylko w drugim człowieku, ale sam też Go doświadczyłem.Dyrektorem Kursu Nowe Życie był ks. Piotr Spyra. Jego zdaniem, konsekwencją takich rekolekcji i sposobu formowania człowieka jest zapał do ewangelizacji. – Osoby, które kończą Kurs Nowe Życie, zazwyczaj wchodzą głębiej w życie Kościoła. Przede wszystkim widać to w wymiarze sakramentalnym, że są na Mszy św. dużo częściej niż wszyscy inni – zauważył ks. Piotr Spyra.

Kurs Nowe Życie to jedna z kilku form rekolekcji Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, które zostały założone przez świeckiego meksykańskiego ewangelizatora José Prado Floresa. Weekendowe spotkanie jest częścią programu międzynarodowej sieci Szkół Nowej Ewangelizacji, które powstały jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II.

Reklama

Więcej dowiesz się na stronie www.snepallotyni.pl/charakterystyka-kursow/etap-1.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs Małżeński online - jak wzmocnić relacje w czasie epidemii

[ TEMATY ]

małżeństwo

kurs

Materiał prasowy

Agnieszka i Antoni Tompolscy prowadzą warsztat dla par od ponad 20 lat, mają czwórkę dzieci. Sami podkreślają: “Nasza miłość dojrzewa, a my nieustannie uczymy się siebie nawzajem. Ponieważ nasze osobowości są bardzo odmienne mamy różnorakie doświadczenia w budowaniu i umacnianiu relacji pomiędzy nami”. Aktywnie działają w Krajowym Biurze Alpha Polska.

Kurs Małżeński online to seria siedmiu spotkań stworzonych po to, by pomóc każdej parze w pracy nad wzmocnieniem relacji i budowaniem silnego małżeństwa. Każde ze spotkań trwa około dwie godziny, połowa tego czasu przeznaczona jest na rozmowę pomiędzy partnerami.

Kurs Małżeński online obejmuje siedem cotygodniowych spotkań, każde w tym samym dniu tygodnia i o tej samej godzinie. Co ważne, można uczestniczyć w nim, przebywając w zaciszu własnego domu. Zachęcamy do przeżycia tego czasu w atmosferze randki!

Więcej szczegółów na Zobacz


Spotkania obejmują następujące tematy:

Mocne fundamenty - nauczcie się wzajemnie rozumieć swoje potrzeby.

Sztuka komunikacji - jak komunikować się efektywnie.

Rozwiązywanie konfliktów - opracujcie metody rozwiązywania konfliktów i sporów.

Moc przebaczenia - dowiedzcie się, jak przepraszać i przebaczać sobie nawzajem.

Wpływ rodziny - przeszłość i teraźniejszość - rozpoznajcie jak wychowanie wpływa na Waszą relację.

Dobry seks - znajdźcie sposoby rozwijania relacji seksualnej.

Miłość w działaniu - odkryj „język miłości” Twojego partnera i jak właściwie okazywać mu miłość.


Kurs ma na celu pomóc parom w zbudowaniu silnych fundamentów relacji, nauczyć efektywnej komunikacji i pokazać jak najlepiej radzić sobie z różnicami.

Za udział w Kursie nie będą pobierane opłaty. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to zakup dwóch egzemplarzy „Podręcznika Uczestnika” (15 zł. egz.) Podręcznik podzielony jest na rozdziały, które odpowiadają tematom poruszanym na Kursie. Jest to świetny przewodnik po Kursie Małżeńskim, zawierający konspekty wykładów, praktyczne ćwiczenia i miejsce na notatki. Stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego uczestnika i towarzyszy mu w czasie każdej sesji.

CZYTAJ DALEJ

Alarm Caritas Burkina Faso: 2 mln osób głód zagląda w oczy

2020-07-08 16:59

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Burkina Faso

Adobe Stock

Caritas Burkina Faso, jednego z najuboższych krajów świata, prosi wspólnotę międzynarodową o natychmiastową pomoc. Bez niej śmierć głodowa grozi co najmniej 2 mln Burkińczyków.

Z powodu trudnych warunków klimatycznych i konfliktów wewnętrznych liczba potrzebujących wzrosła w tym kraju w ciągu minionego roku aż trzykrotnie.

O pogłębiającym się kryzysie humanitarnym w Burkina Faso alarmuje świat dyrektor miejscowej Caritas. Ks. Constantin Sere mówi o „zapomnianym kryzysie”, z którego ludzie sami się nie podniosą. Kolejne miesiące zapowiadają się tragicznie. Zbliża się czas ulewnych deszczy, a na północy i wchodzie kraju wciąż dochodzi do eskalacji przemocy ze strony islamskich bojówkarzy. Caritas Burkina Faso potrzebuje 600 tys. euro, by zapewnić konieczną pomoc potrzebującym rodzinom. Dla każdej z nich planuje zakup 50 kg ryżu, 25 kg fasoli, 5 l oleju i 2 kg soli oraz przekazanie zapomogi - równowartości 25 zł - na zakup świeżych owoców i warzyw.

Dyrektor Caritas podkreśla, że przyszłość Burkina Faso w znacznej mierze zależy od zakończenia wewnętrznych konfliktów. „Władze podejmują wiele działań są one jednak niewystarczające w obliczu siły islamskiej rebelii siejącej śmierć i zniszczenia” – wskazuje kapłan. Wzywa wspólnotę międzynarodową, by w tym trudnym czasie wsparła mieszkańców Burkina Faso w ich pokojowych dążeniach.

CZYTAJ DALEJ

Katolik wybiera

2020-07-09 13:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Wszelkie wybory są trudne. Poczynając od tego co zjeść, w co się ubrać, aż po wybór zawodu, miejsca zamieszkania, czy życiowego powołania. Im człowiek starszy, tym nasze decyzje stają się poważniejsze. Tak samo ma się sprawa z wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi. Być może wszyscy w ostatnim czasie mamy już dość tego tematu. Niezmiernie ważna jest jednak świadomość tego, jak powinien ten temat potraktować każdy katolik – świadek Chrystusa.

Przede wszystkim katolik, kierując się w życiu wiarą i miłością, nie uważa, że „wszystko mu wolno”. Nie wszystko bowiem przynosi korzyść, jak pisze św. Paweł. Katolik nie sądzi, że „nieważne co wybierze to i tak będzie dobrze”. Katolik wie, że może wybrać dobrze albo źle. Że ma to swoje konsekwencje w życiu jego i innych ludzi. Katolik ma swojego Zbawiciela, Pana, którym jest Jezus Chrystus – i to z Nim powinien konsultować swoje wybory, porównywać je z Jego Słowem (zwłaszcza z Ewangelią) i dostosowywać doń te decyzje. Nazywa się to rozeznawaniem – wraz z Panem na modlitwie przyglądam się danej decyzji. „Jezu, a co Ty na to?” I słucham co On na to. Jest to ogromna sztuka. Wymaga wrażliwości, wysiłku, czasu, rozwoju duchowego. Warto jednak tą sferę doinwestować. Ogromną pomocą są tu wskazówki św. Ignacego z Loyoli, założyciela jezuitów.

Jezus, poza tym, że mówi do nas w naszym sercu, mówi do nas poprzez Urząd Nauczycielski Kościoła, czyli jego oficjalne nauczanie. Mówi przez Apostołów, których osobiście posłał oraz przez ich następców. Nauczanie to przekazywane jest jako cenny skarb aż po dziś dzień i jest dla nas światłem, które wskazuje nam, które wybory są dobre, a które złe – czasami bardzo konkretnie. Katolik wie, że Jezus mówi przez nauczanie Kościoła, dlatego wie, że Boże wybory są zgodne z tą zdrową nauką.

Oczywiście, sąd sumienia i głos zdrowego rozsądku jest niezmiernie istotny. Nasze wybory musimy wszakże rozeznawać także i „po ludzku”, tak zwyczajnie. Nie w każdej sprawie Pan Bóg musi nam wskazywać drogę. Stworzył nas wolnych i samodzielnych i wie, że z Jego pomocą damy sobie radę.

Dlatego, że jesteśmy wolni i mamy swoje sumienie, możemy wybierać tak, jak chcemy. Nikt nam wyboru nie może narzucić. Sam Pan Bóg nic nam nie narzuca, jedynie proponuje, zaprasza. Bardzo szanuje naszą wolność. Chociażby w kwestii wyborów politycznych nikt nie może powiedzieć: „masz głosować na tego”. Zwłaszcza Kościół, ludzie Kościoła winni być niezwykle delikatni w tej kwestii. Kościół ma wskazywać jakimi kategoriami powinniśmy się kierować, przypominać moralność, wskazywać jakie poglądy można poprzeć, a jakie nie. Kościół nie może być zbytnio uwikłany w politykę, zwłaszcza w przestrzeni liturgicznej. Dobrym przykładem jest sanktuarium na Jasnej Górze – które po ostatnich wypowiedziach apelowych odcięło się od politykowania w przestrzeni liturgicznej. My mamy czynić Królestwo Boże na ziemi, a w konsekwencji popierać takich ludzi, którzy pomogą je nam rozszerzać.

Wybory polityczne to niejednokrotnie ogromny dylemat. Nie zawsze kandydaci są tacy, jakich byśmy oczekiwali. Jednakże naszym obowiązkiem jest wziąć w nich udział. Jest to ogromnie ważne, ponieważ jesteśmy powołani do czynienia dobra. Zdarza się, że dobro, które w danym momencie możemy uczynić, to nie pozwolić panować złu.

Trzeba wybierać, opowiedzieć się po którejś stronie, wziąć odpowiedzialność. Od naszych wyborów – tych politycznych i wszelkich innych, zależy nasza przyszłość. Nie możemy oddać naszej przyszłości walkowerem. Jeżeli chcę, żeby dobre wartości kształtowały mnie, drugiego człowieka i świat, muszę wybierać. Jeżeli chcę dobra, muszę wybierać dobro. „Raz uczyniwszy wybór, na wieki wybierać muszę” (J. Liebert).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję