Reklama

Tańce, hulanki, swawole

2015-02-05 10:54

wd
Edycja warszawska 6/2015, str. 1

Archiwum PM
Cristoteki ściągają co roku kilkuset młodych ludzi

Bawić się można, a nawet trzeba, bo karnawał zobowiązuje. Coraz więcej wspólnot organizuje bale karnawałowe. Odbywają się domach parafialnych, klasztornych, wynajętych salach. Bez alkoholu

Organizatorzy imprez karnawałowych po chrześcijańsku podkreślają ich rolę przy integracji wspólnoty. Odbywają się na trzeźwo, ale i tak są tańce, hulanki swawole. Ich uczestnicy uważają, że alkohol nie jest im do niczego potrzebny. W parafii Zesłania Ducha Świętego na Żoliborzu 14 lutego na zabawie spotkają się dorośli, konkretnie małżeństwa.

– Odbędzie się w święto zakochanych, pod hasłem „Spójrz na nowo na swoją miłość w małżeństwie”. Imprezę poprzedzi adoracja „DeNews” – mówi ks. Sławomir Nowakowski, proboszcz parafii. Małżeństwa będą bawić się po raz pierwszy, ale imprezy karnawałowe dla dzieci mają tu kilkuletnia tradycję.

– Był to pomysł rodziców i księdza, którym zależy na dobrym wychowaniu dzieci – podkreśla ks. Nowakowski. – Wspólnie wyjeżdżają na wakacje, w karnawale też chcą spędzić jeden wieczór na zabawie – mówi. – Jest czas na poczęstunek, zabawę i na tańce. Chodzi o to, żeby pobyć ze sobą, żeby dzieci też wspólnie ze sobą pobyły.

Reklama

W parafii Dobrego Pasterza w Miedzeszynie w ubiegłym roku bal zorganizowano na próbę. Wyszła dobrze, dlatego w tym roku bal – w wynajętej sali w pobliskim liceum – osobno dla dorosłych i dla dzieci (7 i 8 lutego) – znów się obędzie. Już po raz szósty w klasztorze na Służewie odbędzie się w ostatnią sobotę karnawału Impreza ma charakter wielopokoleniowy, rozpocznie się, jak zawsze uroczystym polonezem. Parafianie z praskiej katedry św. Floriana i słuchacze Radia Warszawa spotkają się w podziemiach świątyni na Balu Zakochana Warszawa (zaproszenie jest cegiełką na rzecz radia), a członkowie wspólnoty Ruchu Światło-Życie z diecezji warszawsko-praskiej w hali Białołęckiego Ośrodka Sportu, na balu „Wiśniewo”. Hasło tegorocznego, już 20. balu, które odbędzie się 14 lutego, brzmi: „Daj się pokochać”. Obowiązuje strój galowy.

Od kilku lat karnawałowe imprezy taneczne, tzw. Cristoteki, organizuje w Warszawie wspólnota Przymierze Miłosierdzia. W tym roku muzykę z taśmy i na żywo, z udziałem zespołów chrześcijańskich przewidziano w klubie Remont. – Wzorowaliśmy się na podobnych imprezach w Brazylii, skąd wywodzi się nasza wspólnota. I tam i tu zawsze jest dobra zabawa – mówi Przemysław Sasinowski ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w Warszawie.

Tagi:
karnawał zabawa

Turniej sportowy w Drezdenku

2018-10-15 12:07

ks. Adam Wójcicki

Parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku w niedzielę 14 października po raz pierwszy zorganizowała I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców.

Archiwum autora
W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

Rozgrywki sportowe rozpoczęły się o godz. 14:00 wspólną modlitwą. W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe. Było wiele emocji, radości i walki sportowej w pocie czoła. Wszyscy świetnie się bawili. Po trzech godzinach zaciętych rozgrywek wyłoniono najlepszych. Tak naprawdę wygrał każdy, ponieważ podstawową ideą turnieju była wspólna i świetna zabawa w gronie rodzinnym i przyjaciół. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Zobacz zdjęcia: I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców w Drezdenku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś rocznica urodzin Karola Wojtyły

2019-05-18 00:11

KAI

Grzegorz Gałązka

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Jego rodzeństwo dość szybko zmarło, wcześnie też osierociła go matka.

Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1938 roku, lecz przerwał je wybuch II wojny światowej.

Podczas okupacji hitlerowskiej pracował fizycznie, a pod koniec wojny zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z rąk kard. Adama Sapiehy w katedrze wawelskiej i wkrótce wyjechał na studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, potem w krakowskim kościele św. Floriana.

Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u , prowadził duszpasterstwo akademickie, razem ze studentami wyjeżdżał na spływy kajakowe i wyprawy w góry. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r., a 13 stycznia 1964 r. papież Paweł VI mianował niespełna 44-letniego bp. Wojtyłę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.

Kard. Wojtyła brał czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, jeździł po świecie, odwiedzając przede wszystkim środowiska polonijne.

Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.

6 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Przybrał imię Jana Pawła II. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie, pierwszym Polakiem i Słowianinem.

Jego pontyfikat był najbardziej rekordowym, np. pod względem liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482. Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia i zgromadził miliony wiernych z całego świata.

1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy świętej na Placu św. Piotra w Rzymie nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Błogosławionym ogłosił papieża Polaka jego następca na Tronie Piotrowym papież Benedykt XVI w obecności kilku tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata.

27 kwietnia 2014 roku papież bł. Jan Paweł II został wspólnie z papieżem bł. Janem XXIII ogłoszony świętym. Kanonizacja odbyła się w obecności dwóch następców Jana Pawła II – urzędującego Franciszka oraz papieża-seniora Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

38-letni kapłan zamordowany w Salwadorze

2019-05-20 09:25

vaticannews.va / San Salvador (KAI)

38-letni kapłan, o. Cecilio Pérez został zamordowany ubiegłej nocy w Salwadorze. Ofiara była proboszczem w San José la Majada, w departamencie Sonsonate, na zachodzie kraju.

©Mazur/episkopat.pl

Kilku wiernych umówiło się z nim na spotkanie o piątej rano, aby wspólnie się pomodlić. Jednak po przybyciu do parafii nie mieli od niego żadnego sygnału. Po wejściu na plebanię znaleźli nieżywego księdza. Został zamordowany prawdopodobnie podczas próby wymuszenia pieniędzy przez tzw. pandilleros, czyli jeden z oddziałów przestępczych działających w Salwadorze.

Biskup Sonsonate, Constantino Barrera po przybyciu na miejsce poprosił wiernych o modlitwę za zamordowanego o. Cecilio oraz za wszystkich kapłanów, podkreślając, że zmarły ksiądz bardzo oddanie pracował i cieszył się dużym uznaniem wiernych.

To zabójstwo wpisuje się w ciąg wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym roku, kiedy np. w Wielki Czwartek został zabity o. Walter Vasquez z okręgu Lolotique. W tym przypadku do dzisiaj nie udało się ustalić sprawców zbrodni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem