Reklama

Niedziela Legnicka

Lubań – Olszyna

Osobliwości Olszyny

Niedziela legnicka 7/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wystawa

ag

Zbigniew Madurowicz z pasją opowiada o historycznych osobliwościach Olszyny

Zbigniew Madurowicz z pasją opowiada
o historycznych osobliwościach Olszyny

Historia składa się z przełomowych wydarzeń, ważnych liczb i dat, sylwetek wybitnych ludzi, tysięcy stron archiwalnej dokumentacji. Zwykły śmiertelnik najlepiej jednak poznaje ją przez ciekawostki, osobliwości. Ta myśl przyświecała nowo otwartej wystawie w Muzeum Regionalnym w Lubaniu 22 stycznia, poświęconej osobliwościom historycznym jednego z najmłodszych miast na Dolnym Śląsku – Olszyny.

Olszyna prawa miejskie uzyskała w 2005 r. O awansie wsi w strukturze administracyjnej Rzeczpospolitej zdecydowała m.in. jej wyjątkowa historia. Mimo że uchwytne źródłowo burzliwe dzieje Olszyny sięgają XIII wieku, to niewątpliwie najbardziej spektakularne wydarzania zaszły w II poł. XIX wieku, kiedy to jeden człowiek Robert Ruscheweyh zmienił na zawsze krajobraz miejscowości. Zbudował w jej centrum fabrykę i wynalazł rozsuwany stół. W konsekwencji tych wydarzeń Robert z ubogiego rzemieślnika stał się bogatym przemysłowcem, a Olszyna z typowej dolnośląskiej wsi przekształciła się w rozpoznawalną w całych Niemczech wieś przemysłową. Olszyna jako jedyna wieś na pograniczu Śląska i Górnych Łużyc przeszła głęboką metamorfozę spowodowaną rewolucją przemysłową oraz jako jedyna uzyskała status miasta. Stąd też pomysł na wystawę w Muzeum Regionalnym.

Wystawa prezentuje przełomowe wydarzenia i zjawiska w dziejach Olszyny. Została przygotowana dzięki wsparciu Zbigniewa Madurowicza – farmaceuty z zawodu i historyka kolekcjonera z wyboru. Od wielu lat dokłada on wszelkich wysiłków, aby gromadzić rzadkie lokalne pamiątki. Bez jego udziału zorganizowanie wystawy w ogóle nie byłoby możliwe.

Otwarcie ekspozycji rozpoczęło krótkie wprowadzenie dyrektora Muzeum Regionalnego dr. Łukasza Tekieli oraz wykład Zbigniewa Madurowicza. Należy wspomnieć, że posiłkując się trafnie dostosowaną do tematu wykładu prezentacją, omawiał on wyłącznie osobliwości historyczne Olszyny – czyli „dziejowe smaczki”, które zawsze czynią historię dynamiczną i kolorową. Wśród prezentowanych zabytków dominują obiekty dotyczące olszyńskiego meblarstwa, ale nie brakuje również innych ciekawych przedmiotów. Warto wymienić chociażby projekt kościoła, którego nigdy nie wzniesiono, czy też prawo jazdy pierwszego posiadacza samochodu w Olszynie. Wystawa będzie prezentowana do 27 marca br.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za beatyfikację

Niedziela legnicka 40/2021, str. II

[ TEMATY ]

wystawa

otwarcie

Parafia MB Łaskawej i św. Sebastiana

Moment ogłoszenia otwarcia okolicznościowej wystawy

Moment ogłoszenia otwarcia okolicznościowej wystawy

Parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana, uczciła beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej.

W dniu beatyfikacji, 12 września uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawił ks. Waldemar Wesołowski. W homilii przybliżył postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wspomniał też o życiu i dziele m. Czackiej. Mówił o niezłomności Prymasa, ale także o przebaczeniu, głoszeniu Chrystusa Miłosiernego, wielkich dziełach oraz pobożności maryjnej Prymasa. Wskazał na związek duchowy m. Elżbiety Róży Czackiej i Prymasa Tysiąclecia wskazując na działanie Boga w życiu obojga, zwłaszcza w ich najtrudniejszych momentach.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję