Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Samorządowcy u Biskupa

Niedziela sosnowiecka 7/2015, str. 1

[ TEMATY ]

biskup

samorząd

Piotr Lorenc

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

Spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z samorządowcami

W sosnowieckiej rezydencji biskupa Grzegorza Kaszaka odbyło się 29 stycznia noworoczne spotkanie z prezydentami, burmistrzami i wójtami miast i gmin z terenu naszej diecezji. Nowi prezydenci czy burmistrzowie gościli u Biskupa po raz pierwszy, np. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński czy burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

– Nasz region wyludnia się. Obserwujemy ciągły odpływ młodych ludzi. Niestety, nie mogą znaleźć zatrudnienia w regionie i opuszczają nasz kraj. Drugim elementem jest także duża śmiertelność wśród mężczyzn wyeksploatowanych ciężką pracą w hutach czy w kopalniach. To wszystko powoduje, że mamy coraz więcej osób samotnych, którymi przecież trzeba się zająć – powiedział Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Zaproponował, by w dzielnicach, na osiedlach powstawały kluby osób samotnych, by otoczyć seniorów nie tylko opieką MOPS-u, lecz także stworzyć centra wolontariuszy, którzy chętnie by się z takimi osobami spotykali. Drugą istotną sprawą podniesioną podczas spotkania z samorządowcami przez Biskupa była kwestia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. – Nasza diecezja w tygodniu poprzedzającym dni przyjmie ok. 5 tys. młodych ludzi z różnych stron świata, najwięcej z Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, ale na pewno znajdą się młodzi ludzie z Europy Zachodniej. Wizyta gości z zagranicy to ogromna szansa na promocję naszego regionu, naszego bogactwa historycznego, kulturowego i religijnego. Ale aby godnie ich przyjąć potrzebna jest współpraca diecezji z samorządami miast i gmin. Diecezja oczywiście już przygotowuje się do tego wydarzenia. W naszych parafiach wyłoniliśmy liderów, którzy zajmą się pielgrzymami, poszukujemy wolontariuszy. Ale jest cały szereg inicjatyw, które wspólnie moglibyśmy wykonać. To zapewnienie transportu, organizacja koncertów, spotkań warsztatowych czy miejsc noclegowych. Tylko od nas i naszego przygotowania zależy, jak młodzi ludzie z różnych stron świata spędzą tydzień w naszym regionie i jakie wspomnienia wywiozą do swoich krajów – podkreślił bp Kaszak.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promil w skali potrzeb

Mechanizmy wspierania mieszkańców są niewystarczające – tak działania lokalnych władz w kontekście polityki proekologicznej ocenia radny miasta Częstochowy Paweł Ruksza.

Maciej Orman: Jak samorząd może dbać o czyste powietrze?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję