Reklama

Różnorodnie w Wielkim Poście

2015-03-12 11:54

Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 11/2015, str. 1

Archiwum EDK

Wielki Post w archidiecezji krakowskiej wypełniony jest przeróżnymi propozycjami. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Parafie organizują rekolekcje dla młodych i starszych osób, a ciekawe rozwiązania można znaleźć także tam, gdzie działają duszpasterstwa akademickie lub ukierunkowane na potrzeby konkretnych grup czy zawodów. Np. w parafii Na Miasteczku rekolekcje akademickie głosił znany rekolekcjonista ks. Marek Dziewiecki, natomiast w kościele Mariackim od 22 do 27 marca trwać będą rekolekcje innego znanego kaznodziei, o. Adama Szustaka OP. W trzy kolejne niedziele (1, 8, 15 marca) podczas każdej Mszy św. odprawianej w sanktuarium św. Jana Pawła II nauki o... pieniądzach głosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Te rekolekcyjne niedziele zgromadziły w sanktuarium naprawdę wielu ludzi.

Dla pragnących doświadczyć mocniejszych przeżyć przygotowano kolejną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wymagająca dużego wysiłku (także fizycznego) inicjatywa, zapoczątkowana kilka lat temu przez ks. Jacka „Wiosnę” Stryczka, zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku można na nią wyruszyć: 20 marca z Nowego Sącza, a 27 marca – z Krakowa, Tarnowa, Alwerni, Dębicy, Lachowic, Zawoi, Libiąża, Kolbuszowej, Tymowej czy Zabierzowa. 13 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła ze Skawiny, a jej uczestnicy dotarli aż do Wadowic. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na stronę internetową: edk.org.pl.

Natomiast na Muzyczną Drogę Krzyżową 15 marca o godz. 20 zaprasza wszystkich parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka (ul. Stelmachów 137) w Krakowie.

Reklama

Z kolei małżeństwa, które borykają się z problemem niepłodności, zaproszone są 21 marca na Wielkopostny Dzień Skupienia, przygotowany przez Krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” (więcej informacji na kolejnych stronach „Niedzieli Małopolskiej”).

Z ciekawą propozycją spotykamy się także na stronie internetowej diecezji tarnowskiej (diecezja.tarnow.pl), gdzie z początkiem marca zaczął działać Internetowy Portal Katolika. Ok. 40 wykładowców różnych przedmiotów z tarnowskiego Wydziału Teologicznego UPJPII będzie odpowiadać na pytania zadawane przez internautów. W jaki sposób? Pytania będą przekierowywane przez moderatora poradnika do osoby najlepiej zorientowanej w danej dziedzinie. Można więc pisać i pytać.

Powyższe przykłady to tylko kilka z wielu dostępnych wielkopostnych propozycji.

W „Niedzieli Małopolskiej” od początku Wielkiego Postu przyglądamy się sakramentowi spowiedzi i różnym aspektom, które są z nim związane. Pytamy przedstawicieli różnych zgromadzeń, kapłanów i osoby świeckie o podpowiedzi, jak dobrze rozumieć ten szczególny dar miłosierdzia Bożego. Staramy się również przypominać sobie wiedzę wyniesioną z katechezy, która może nas uchronić od popełniania błędów. Jeżeli macie Państwo pytania, które Was nurtują, lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o sakramencie pokuty i pojednania – piszcie do nas na adres: redakcja.krakow@niedziela.pl. Nadesłane pytania zadamy naszym kolejnym rozmówcom – przed nami jeszcze dwie niedziele Wielkiego Postu.

Tagi:
Wielki Post

Miłość bez miary

2019-04-10 10:28

Ks. Tomasz Zmarzły
Edycja sosnowiecka 15/2019, str. I

TZ
Ilustracja z Mszału Rzymskiego

Wielki Post dobiega końca. To był szczególny czas podążania za Chrystusem dźwigającym krzyż i prowadzącym nas do Zmartwychwstania. Jezus mówi: „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem” (Łk 14, 27). Św. Jan Paweł II mówił, że miłości bez krzyża się nie znajdzie, krzyża bez miłości nie uniesie. Każdy inaczej przeżywał tę wyjątkową czterdziestodniową wędrówkę.

– Każdego roku wyczekuję czasu Wielkiego Postu. Podobnie jak wiosna jest czasem porządków, Wielki Post jest dla mnie czasem porządkowania życiowej codzienności. Ustawiania na właściwych miejscach moich ambicji, talentów, słabości, wartości. Szczególnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej pomaga mi na nowo oddać miejsce najważniejsze Jezusowi Chrystusowi. Gdy w sercu oddam Jemu to najważniejsze miejsce, wszystko inne zaczyna się układać i przychodzi radość Wielkiej Nocy! – opowiada Agnieszka Dubiel.

Ks. Jan Twardowski pisał: „Wiara jest dla mnie ufnością, zawierzeniem Panu Bogu bez stawiania pytań. Człowiek wierzący nie ma takich pytań. Człowiek niewierzący nie ma odpowiedzi”. – Każdy Wielki Post jest wyjątkową okazją do kontemplacji Bożej miłości. To droga budowania zaufania do Tego, który do końca nas umiłował. Co roku taka sama, ale jakże bogatsza w doświadczenie miłości większej niż śmierć – stwierdza Alicja Demczyńska.

– Okres Wielkiego Postu to dla mnie czas refleksji i wyciszenia, czas pracy nad sobą i rozmyślania nad tym, jakim jestem człowiekiem. Czy potrafiłabym oddać swoje życie za innych ludzi i kochać kogoś, kto źle mi życzy? Udział w nabożeństwie „Gorzkich żali”, Drogi Krzyżowej czy wielkopostnych rekolekcjach uświadamiają mi co dla mnie zrobił Jezus i mobilizują, by swoim życiem choć trochę Mu podziękować – mówi Patrycja Cieślik.

Nie trzeba czekać rok, by iść za Jezusem. On zawsze nas zaprasza, by pójść za Nim. Uczy nas każdego dnia, że „miarą miłości jest miłość bez miary” (św. Bernard z Clairvaux).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: Matka Boża z Banneux na Światowym Dniu Ubogich

2019-10-15 13:28

pb (KAI/cathobel.be) / Watykan, Banneux

Figura Matki Bożej Ubogich z belgijskiego sanktuarium maryjnego w Banneux towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ubogich w Watykanie. Zostanie ustawiona przy ołtarzu bazyliki św. Piotra podczas Mszy św. odprawianej przez papieża Franciszka.

youtube.com

Ustanowiony przez niego na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia Światowy Dzień Ubogich przypada w przedostatnią niedzielę roku liturgicznego. W tym roku będzie to 17 listopada. Wraz z Franciszkiem Mszę św. koncelebrować będzie bp Jean-Pierre Delville, ordynariusz diecezji Liège, na której terenie położone jest Banneux.

Banneux było przed 86 laty miejscem objawień Maryjnych. Ośmiokrotnie pomiędzy 15 stycznia a 2 marca 1933 r. Maryja ukazała się niespełna 12-letniej Mariette Beco, wiejskiej dziewczynie z ubogiej rodziny. W czasie jednego z objawień zaprowadziła Mariette do źródła i powiedziała: „Źródło to jest przeznaczone dla wszystkich narodów do niesienia ulgi chorym... Przychodzę ulżyć cierpieniu... Ufajcie mi, a ja będę ufała wam”. Zgodnie z życzeniem Matki Bożej, już w 1933 r. wybudowano w Banneux kaplicę.

W wyniku licznych uzdrowień nastąpił tam rozwój kultu Maryjnego. 22 sierpnia 1949 r. bp Louis-Joseph Kerkhofs z Liège w imieniu Kościoła uznał objawienia za prawdziwe. W Banneux powstało sanktuarium narodowe Matki Bożej Ubogich. Co roku przybywa do niego ok. 700 tys. pielgrzymów. Od 1993 r. istnieje tam ośrodek umożliwiający pobyt 350 chorym i ich opiekunom.

Jan Paweł II odwiedził Banneux w czasie swej pierwszej wizyty w Belgii 21 maja 1985 r. Spotkał się wówczas z Mariette Beco, która po objawieniach pozostała osobą świecką i założyła rodzinę. – Byłam tylko listonoszem – powtarzała skromnie. Wizjonerka do końca życia mieszkała koło Banneux, nie udzielała się jednak publicznie. Zmarła w 2011 r. w wieku 90 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem