Reklama

Niedziela Częstochowska

Kruszyna: uroczystości ku czci Matki Bożej Różańcowej

[ TEMATY ]

różaniec

Archiwum autora

„Różaniec to nasza droga do świętości” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, który 5 października przewodniczył Mszy św. w parafii w Kruszynie z racji uroczystości Matki Bożej Różańcowej.

„Dzisiaj spoglądamy na dar, którym jest różaniec święty i zanurzamy nasze życie w tajemnice życia Jezusa i Maryi” - mówił na początku Mszy św. ks. Dariusz Con proboszcz parafii w Kruszynie

W homilii ks. Frukacz wskazał na św. Jana Pawła II jako na „apostoła różańca świętego”. - To św. Jan Paweł II nauczył nas jak bardzo ważna w życiu człowieka jest modlitwa różańcowa. Uczył, że to jest skarb, który musimy stale odkrywać - mówił ks. Frukacz i podkreślił, że „różaniec to znak rozpoznawczy wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II”.

„W różaniec możemy wpisać całe nasze życie. To prosta, ale zarazem głęboka modlitwa”. - kontynuował ks. Fukacz.

Redaktor „Niedzieli” nawiązując do czytania z Dziejów Apostolskich podkreślił, że „różaniec uczy nas trwania z Maryją na modlitwie”. - Maryja w różańcu prowadzi nas do Jezusa. Z Nią kontemplujemy Chrystusa i Jego tajemnice życia. - podkreślił redaktor „Niedzieli”.

„Trzymajmy się różańca na codziennych ścieżkach naszego życia. Módlmy się za siebie nawzajem. Niech ta modlitwa będzie obecna w naszych rodzinach. Ona jest szkołą Ewangelii” - kontynuował kaznodzieja za zaapelował za bł. Bartłomiejem Longo: „Żyjmy z różańcem w ręku i z Eucharystią w sercu”.

Po Mszy św. odbyła się procesja różańcowa do pięciu ołtarzy - Otwórzmy się dar Ducha Świętego - Światłości sumień. Kiedy niektórzy w naszej polskiej rzeczywistości boją się władzy sumienia, my bądźmy ludźmi sumienia. Nie odrzucajmy głosu sumienia - zaapelował w rozważaniu ks. Fukacz.

„Bądźmy wiernymi świadkami Chrystusa i Ewangelii. Kiedy na oczach świata zabija się chrześcijan na Bliskim Wschodzie, my sięgajmy po Ewangelię Chrystusa. Niech ona będzie naszą stałą lekturą” - kontynuował celebrans.

Reklama

Podczas rozważania kolejnej tajemnicy różańcowej ks. Frukacz mówił: „Z bólem i drżeniem patrzymy na Irak i inne miejsca na świecie. Prześladowania chrześcijan, które dokonują się na naszych oczach, to współczesne „pochodnie Nerona”. Jednak nie są to czasy Nerona, ale czasy, w których ONZ milczy wobec dramatu chrześcijan i równocześnie szczyci się nowoczesnym katalogiem praw człowieka”.

Uroczystości w Kruszynie wpisały się w duchowe przygotowanie parafii do jubileuszu 600 - lecia jej istnienia, który obchodzony będzie w 2015 r.

Parafia w Kruszynie istniała już w 1415 r., ale prawdopodobnie jest starsza i jej początki sięgają połowy XIV w. Budowę obecnego kościoła pw. św. Macieja Apostoła w latach 1661-1696 fundowała rodzina Denhoffów, a konsekrował go w 1696 r. Jerzy Denhoff biskup przemyski i kanclerz wielki koronny. W 1874 r. wyremontowano i przebudowano górne kondygnacje obu wież, a w 1877 r. odrestaurowano całe wnętrze świątyni. Na terenie parafii istnieje kaplica mszalna w Lgocie Małej postawiona z inicjatywy ks. Bogdana Rogowicza przed 1996 r.

2014-10-06 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec na wagę życia

[ TEMATY ]

życie

różaniec

aborcja

Fundacja Życie i Rodzina

Fundacja Życie i Rodzina

Zachęcamy do udziału w publicznym Różańcu w intencji zatrzymania aborcji oraz w intencji rodzin, by miały odwagę kształtować świat według przykazań Bożych oraz by uczyły dzieci, że aborcja jest czystym złem i nie wolno jej akceptować.

Różaniec organizuje Fundacja Życie i Rodzina w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 15 na pl. Biegańskiego w Częstochowie. Akcji modlitewnej błogosławi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję