Reklama

Mężczyźni św. Józefa

2015-03-19 11:26

Wojciech Dudkiewicz
Edycja warszawska 12/2015, str. 4

Archiwum Karola Burcharda
Mężczyźni św. Józefa w Tatrach

Św. Józef jako wzór? Nie ma lepszego. W Warszawie działa już kilka grup Mężczyzn św. Józefa, wkrótce mają powstać następne.

Marek Liszyński, warszawski informatyk z grupy Mężczyzn św. Józefa na Ursynowie, pytany, dlaczego akurat ten święty, mówi, że to dobry, ba! najlepszy wzór. Jak prawdziwy mężczyzna, mało mówi, dużo robi i to rzeczy ważnych. Gdy ukazał mu się Anioł i polecił ucieczkę, obudził w nocy Maryję i powiedział, żeby się zbierała. Maryja bez słowa zebrała się i wyjechali do Egiptu, chroniąc Jezusa.

– Zastanawiam się, jakby się zachowała moja żona, gdybym ja nagle powiedział, że wyjeżdżamy. Czy byłaby pewna, że musimy to zrobić, miała to zaufanie do mojej decyzji? – mówi Marek Liszyński. I właśnie o to chodzi w tej wspólnocie.

– Poza wszystkim, trzeba pamiętać, że to na św. Józefa Pan Jezus patrzył, z nim wzrastał, jego naśladował, widział, jak działa – podkreśla Karol Burchard z grupy Mężczyzn działającej w Ursusie. – Dostaje nakaz, wstaje i działa. Nie zastanawia się nad nakazem, nie waha się, bierze żonę i idzie.

Reklama

Według Bożego planu

Kim są Mężczyźni św. Józefa? Na stronie internetowej napisali, że siecią mężczyzn, którzy pragną w swoim życiu duchowym czegoś więcej. Wspólnotą tych, którzy szukają Pana; starają się służyć potrzebom innych zamiast szukać władzy i przywilejów; trwają w Bożej mocy; odkrywają radość życia według Bożego planu.

Choć czy wspólnotą, Karol Burchard z grupy Mężczyzn działającej w Ursusie, ma wątpliwości. Powód jest taki, że ważne są dla nich, jak tłumaczy, takie priorytety jak osobista relacja z Bogiem, z żona, rodziną. Dopiero na końcu tego wszystkiego jest grupa męska. Inna rzecz, że są ważne. Wszak to spotkania wśród mężczyzn, którzy świadomie wybierają życie z Bogiem, którzy życie doświadczają jak każdy inny, którzy dzielą się tym na spotkaniach.

Andrzej Lewek, organizator grup Mężczyzn w Krakowie wspomina, że wszystkich zainspirował Donald Turbitt, koordynator ruchu Mężczyzn św. Józefa w USA. Zrodził się pomysł stałych spotkań mężczyzn w parafii św. Józefa w Krakowie. – Pomysł okazał się bardzo trafiony, gdyż współcześni wierzący mężczyźni wydają się być zagubieni – twierdzi Lewek.

Zadania domowe

Marek Liszyński trafił do Mężczyzn przypadkowo, choć, jest przekonany, nie ma przypadków. Był razem z synem na spływie, zorganizowanym przez grupę Mężczyzn św. Józefa. Po spływie zaczął chodzić na spotkania organizowane przez Mężczyzn, a potem sam zaczął tworzy grupę u siebie na Ursynowie.

To było dwa lata temu, a przez grupę od tamtej pory przewinęło się kilkudziesięciu panów. Dziś na stałe do salki przy parafii bł. Władysława z Gielniowa, przychodzi kilkanaście osób, także z innych parafii, okolicznych, ale też z innych części Warszawy.

Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. – Jest modlitwa i dyskusja na podstawie przygotowanego programu formacyjnego. Mamy zadania domowe, które pomagają nam pracować nad sobą, nad własnym rozwojem – mówi Marek Liszyński. Starają się też aktywnie uczestniczyć w życiu parafii. Organizują regularnie adorację Najświętszego Sakramentu, czuwania modlitewne.

Karol Burchard, związany z ruchem Wody Życia, trafił do Mężczyzn właśnie przez tę wspólnotę. Zetknął się, a potem sam zaczął tworzy swoją grupę przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie.

Zmiany na lepsze

Spotkania grupy, jak uważa Burchard, są atrakcyjne dla mężczyzny, który szuka głębszej rozmowy, głębszego zastanowienia się nad sensem, jako mężczyzna. Czytane jest Słowo Boże, jest dzielenie się życiem, w którym Bóg jest obecny. – Na pewno jest to pomocne miejsce dla mężczyzny, bo codziennie spieramy się z różnymi rzeczami. Dlatego wiadomość tego, że nie jesteśmy sami w tej walce jest dobrą wiadomością, uskrzydla – mówi.

Grupa z Ursynowa jest coraz bardziej aktywna. – Od jakiegoś czasu jeździmy do Rybna k. Sochaczewa i pomagamy siostrom służebniczkom Miłosierdzia Bożego – mówi Karol Burchard. Regularnie jeżdżą też na Krzeptówki, na weekendy – żeby pochodzić w męskim gronie po górach – a także na żagle.

– Czarterujemy dwie żaglówki i pływamy. To bardzo męska przygoda – mówi Karol Burchard. – Dzięki temu niektórzy koledzy zapałali chęcią zrobienia patentów żeglarskich, co bardzo się przydaje.

Czy ruch Mężczyzn św. Józefa w Warszawie się rozrasta? Powoli. Grupy z Ursusa i Ursynowa sa najbardziej okrzepłe w Warszawie, ale nie jedyne. – Miałem ostatnio kilka próśb, żeby przyjechać ze świadectwem – mówi Karol Burchard. Zainteresowanie tworzeniem nowych grup jest wyraźne. Niedawno powstała np. w podwarszawskim Kazuniu.

Co daje grupa? – Żona mówi mi, że widzi zmianę na lepsze – zaznacza Marek Liszyński. Syn jego kolegi powiedział, gdy ojciec wybierał się na spotkanie grupy: tata idzie, żeby być lepszym ojcem. I tego chcą się trzymać.

Tagi:
ruch

Nowa Rada Ruchów

2018-11-28 11:04

Ewa Jankowska
Edycja toruńska 48/2018, str. I

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II 17 listopada odbyło się spotkanie nowej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Toruńskiej, podczas którego bp Wiesław Śmigiel wręczył dekrety nominacyjne oraz powołał do istnienia nowe stowarzyszenie – Stowarzyszenie im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa”. W diecezji toruńskiej rada skupia 37 stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, reprezentowanych przez 64 osoby. Kadencja trwa 5 lat

Ks. Paweł Borowski
Bp Wiesław Śmigiel wręcza dekrety nominacyjne

Zwracając się do przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, bp Wiesław Śmigiel podkreślił wartość różnorodności wspólnot w diecezji toruńskiej. Przez różną duchowość i kierunki działania wspólnoty dają szerokie możliwości. Podkreślił wagę dawania świadectwa ewangelicznej jedności, stawiania na pierwszym miejscu powołania każdego chrześcijanina do świętości, odpowiedzialności w wyznawaniu wiary oraz wzajemnej relacji ruchów, stowarzyszeń i wspólnot z Kościołem diecezjalnym.

Dk. Waldemar Rozynkowski, przewodniczący rady, zaznaczył, że ruchy i stowarzyszenia w Kościele są narzędziem dla diecezji, pomagającym biskupom, kapłanom oraz osobom zaangażowanym w posługę ewangelizacyjną w parafiach.

– Jest to ogromna przestrzeń do działania, rozwijania duchowości i odkrywania swojego powołania – powiedział. Przez działalność ruchów i stowarzyszeń możemy sobie wzajemnie pomagać, inspirować się i towarzyszyć.

Podczas spotkania bp Wiesław Śmigiel powołał do istnienia nowe w diecezji toruńskiej – Stowarzyszenie im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa”, którego głównym celem jest działalność na rzecz rodzin, szczególnie tych, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Spotkania Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Toruńskiej służą wymianie myśli, doświadczeń oraz zbierania owoców działalności wspólnot, a także omawiane są wydarzenia diecezjalne i plany na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prokuratura w Łomży: śmierć kleryka najprawdopodobniej przez powieszenie

2019-05-20 17:10

lk, lomza.po.gov.pl, diecezja.lomza.pl / Łomża (KAI)

Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 19 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie - poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

O nagłym zgonie kleryka I roku miejscowego seminarium duchownego Prokuratura Rejonowa w Łomży została powiadomiona w nocy z 18/19 maja ok. godz. 23.12. Poinformował o tym oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

"Zwłoki mężczyzny ujawniono na strychu budynku seminarium. Na miejscu przeprowadzono z udziałem prokuratora oględziny miejsca ujawnienia zwłok. W ich wyniku ustalono, że do śmierci doszło najprawdopodobniej przez powieszenie" - brzmi komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 151 k.k.: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie”.

W toku śledztwa zlecono Zakładowi Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzenie sekcji zwłok. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu. "Trwają intensywne czynności śledcze, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy w tym przede wszystkim ustalenia powodów targnięcia się na życie przez kleryka" - czytamy w komunikacie.

W sprawie tragicznego zgonu alumna wypowiedziały się także władze łomżyńskiego seminarium duchownego.

"Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej" - napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. dr Jarosław Kotowski, rektor WSD w Łomży.

Termin pogrzebu kleryka nie jest jeszcze znany z uwagi na trwające czynności śledcze.

Przeczytaj także: Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

15 tysięcy żołnierzy modliło się w Lourdes o pokój na świecie!

2019-05-25 21:12

Agata Pieszko

Zakończyła się 61. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes, podczas której 15 tysięcy żołnierzy modliło się o pokój na świecie. Pielgrzymka trwała od 17 do 19 maja, jednak grupa polskich żołnierzy, licząca 180 osób, rozpoczęła swoją podróż już 12 maja. Wśród pielgrzymów z Polski znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Żołnierze z Wrocławia połączyli się z resztą pielgrzymów w koszarach 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, skąd wyruszyli autokarem w stronę Lourdes.

Archiwum DA Nieśmiertelni

Hasem tegorocznej 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej były słowa „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34, 15), przypominające o darze zgody jako bożym błogosławieństwie.

– Celem pielgrzymki była modlitwa o pokój na świecie. W tej niezwykłej modlitwie wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy z całego świata. Oprócz fenomenalnych duchowych przeżyć doświadczyliśmy niezapomnianej przygody związanej z poznaniem żołnierzy z innych krajów. Mogliśmy zwiedzić także wiele ciekawych miejsc. Wróciliśmy do Wrocławia umocnieni w wierze oraz z pogłębioną świadomością odpowiedzialności za utrzymanie pokoju na świecie. Zobaczyliśmy, że armie są w stanie rozmawiać ze sobą w zgodzie i walczyć razem w słusznej sprawie. Po tym wyjeździe możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego – mówi ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych

Podchorąży z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” wrócili do Wrocławia 23 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem