Reklama

Książki

O Janie Pawle II mówią jego przyjaciele

„Niezapomniany” zbiór rozmów z przyjaciółmi św. Jana Pawła II. W książce zamieszczony jest jedyny wywiad z papieżem seniorem Benedyktem XVI

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 28

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

książka

Artur Stelmasiak

Warszawa, Sekretariat KEP. Prezentacja książki pt. „Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” z udziałem Włodzimierza Rędziocha (w środku), Tomasza Królaka, wiceprezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej (z lewej), oraz

Warszawa, Sekretariat KEP. Prezentacja książki pt. „Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach
przyjaciół i współpracowników” z udziałem Włodzimierza Rędziocha (w środku),
Tomasza Królaka, wiceprezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej (z lewej), oraz

Śmierć Jana Pawła II nie była dla mnie osobistym dramatem, bo pamiętałem jego słowa. Papież mówił, że myśl o chwili, w której Bóg wezwie go do siebie, napełnia go głębokim pokojem – mówi Włodzimierz Rędzioch, autor wywiadów zamieszczonych w publikacji oraz watykański korespondent „Niedzieli”. Jego najnowsza książka ukazała się w języku polskim nakładem wydawnictwa Rafael i muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Konferencja prasowa 27 marca 2015 r. w siedzibie Sekretariatu KEP, podczas której zaprezentowano publikację, stała się okazją do dyskusji nad pontyfikatem Papieża Polaka 10 lat po jego śmierci.

Włodzimierz Rędzioch miał okazję przyglądać się z bliska niemal całemu pontyfikatowi Jana Pawła II. Był więc na Placu św. Piotra zarówno w 1981 r., gdy do Papieża strzelał Ali Agca, jak i w 2005 r., gdy ogłoszono śmierć Ojca Świętego. – Choć nie miałem wówczas wątpliwości, że jest on święty i poszedł do domu Ojca, to jednak po ludzku odczuwałem pustkę. Pamiętam, jak codziennie chodziłem na jego grób. To był również czas, kiedy czytałem bardzo dużo z nauczania Jana Pawła II i zastanawiałem się nad tym, jak je popularyzować – mówi watykanista.

Dziennikarz zna wiele osób – duchownych i świeckich – z najbliższego otoczenia Jana Pawła II. Jego książka rozpoczyna się rozmową z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI – jest to jedyny wywiad, którego udzielił on po swojej abdykacji.

– Gdy przygotowywałem zbiór wywiadów z bliskimi współpracownikami Ojca Świętego, zobaczyłem, że czegoś w nim brakuje. Pomyślałem o Benedykcie XVI. I choć pomysł był trochę szalony, postanowiłem napisać do papieża emeryta – wspomina Rędzioch. – Po długich staraniach dostałem w końcu pozytywną odpowiedź.

Publikacja zawiera aż 22 rozmowy ze świadkami życia św. Jana Pawła II – nie tylko z papieżem seniorem, lecz także m.in. z kard. Stanisławem Dziwiszem, kard. Andrzejem Marią Deskurem, kard. Angelo Sodano. Są również wywiady z Wandą Półtawską, Joaquínem Navarro-Vallsem, Arturo Marim. Dopełnieniem całości są świadectwa: cudownie uzdrowionej s. Marie Simon-Pierre Normand i postulatora procesu kanonizacyjnego Papieża Polaka ks. Sławomira Odera. Dobór rozmówców nie był więc przypadkowy. W ich gronie znalazły się osoby, które znały świętego, zanim został papieżem, a także te, które poznały go bardzo dobrze dopiero po jego śmierci.

Reklama

– Są to osoby, które były zaangażowane w jego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny. Znają więc Jana Pawła II poprzez jego świętość i cuda, które on wyprasza u Pana Boga – podkreśla autor książki. – Wielu moich rozmówców prowadzi teraz zupełnie inne życie. Ks. Sławomir Oder i Arturo Mari mają tyle zaproszeń z całego świata, że do końca życia mogliby jeździć i opowiadać o Papieżu.

Nikt nie zaprzecza, że pontyfikat Jana Pawła II był przełomowy. Na jego pogrzebie w 2005 r. zgromadziło się więcej możnych tego świata, niż zdarza się to na sesjach ONZ. W kolejce do trumny z ciałem Ojca Świętego stało aż 3 mln osób.

– Gdybyśmy dziś urządzili ranking popularności świętych i błogosławionych papieży, to Jan Paweł II byłby bezkonkurencyjnie na pierwszej pozycji. Dlatego też w Bazylice św. Piotra jest specjalnie wydzielona trasa, by pielgrzymi mogli od razu dojść do sarkofagu z jego relikwiami. Ten żywy kult widać także w rzymskich sklepach z dewocjonaliami. Obok papieża Franciszka najlepiej „sprzedaje się” św. Jan Paweł II – mówi „Niedzieli” Włodzimierz Rędzioch.

2015-04-07 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież i chełmżyńscy ministranci

Grupa ministrantów i lektorów z parafii pw. św. Mikołaja w Chełmży 15 lat temu miała niezwykłą okazję dwukrotnego spotkania się z Janem Pawłem II. Najpierw na lotnisku w Toruniu, a później w Watykanie, gdzie doszło do nieplanowanego prywatnego spotkania z Ojcem Świętym. Miałem okazję dokumentować te niezwykłe chwile.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję