Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uroczystość urodzinowa św. Teresy z Ávili w Karmelu

Od 15 października 2014 r. trwa Rok Jubileuszowy z okazji 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2015, str. 5

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

Bożena Buła

Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Teresa de Cepeda y Ahumada przyszła na świat 28 marca 1515 r. w Hiszpanii, więc dzień jej urodzin jest najważniejszym dniem obchodów Roku Jubileuszowego. 28 marca 2015 r. jest dniem szczególnym dla Kościoła powszechnego, a zwłaszcza Kościoła w Hiszpanii i 17 miast, w których Święta założyła klasztory oraz dla Zakonu Karmelitańskiego. W obchody jubileuszowe wpisuje się również nasz szczeciński Karmel Miłości Miłosiernej. W sobotę 28 marca 2015 r. o godz. 18 była sprawowana Eucharystia z formularza o św. Teresie od Jezusa. Przewodniczył jej bp prof. Henryk Wejman, a w koncelebrze było siedmiu kapłanów.

W homilii bp Wejman przypomniał, że siostry karmelitanki bose przybyły do Szczecina w 1983 r. z inicjatywy abp. Kazimierza Majdańskiego. Życie modlitwy i pokuty, które siostry prowadzą, przenika i ubogaca cały Kościół nad Odrą i Bałtykiem duchem terezjańskim. Ksiądz Biskup sięgnął do bogactwa życia zakonnego, duchowego i mistycznego św. Teresy, zebranego w jej dziełach, m.in. w „Życiu”, „Twierdzy wewnętrznej” czy „Księdze fundacji”. Przybliżył zebranym, jak rozumiała bycie chrześcijaninem, zakonnicą, życie radami ewangelicznymi; jak ważne jest życie modlitwy i wyrzeczenia, aby łaska drążyła w człowieku coraz więcej miejsca dla Boga, otwarcie na przyjęcie Jego darów, żywą relację z Nim aż do oblubieńczego zjednoczenia oraz służby tym, którzy są w najbliższym otoczeniu.

W kaplicy była wystawiona Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe ze scenami życia, która została napisana w jubileuszowym Roku w Pracowni Karmelu Miłości Miłosiernej im. Braci Trapistów z Tibhirine w Szczecinie. Przed błogosławieństwem końcowym bp Wejman dokonał poświęcenia ikony.

W centralnej części ikony znajduje się św. Teresa, orantka, wstawienniczka za prowadzącymi życie duchowe, mistrzyni i przewodniczka na drodze modlitwy, opiekunka i matka. Na ikonie znajduje się również siedemnaście scen z życia Świętej.

Reklama

Po Eucharystii zebrani mogli kontemplować tę wspaniałą ikonę i oddać cześć Świętej. Uroczystość zgromadziła osoby zakonne i świeckie związane z Karmelem. Wśród nich byli również członkowie grup modlitwy kontemplacyjnej, które powstają pod patronatem Przyjaciół Miłości Miłosiernej – w Szczecinie, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w całej Polsce. W ten sposób duch karmelitański wychodzi poza mury klasztorne i klauzurę – jest praktykowany przez osoby żyjące w świecie. Jak mówili św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, do kontemplacji jesteśmy wszyscy powołani. Jednak wielu ludziom brakuje determinacji na drodze modlitwy.

Rok Jubileuszowy 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa trwa nadal i zakończy się 15 października 2015 r., w jej liturgiczne wspomnienie.

Korzystając z możliwości, siostry już teraz zaprosiły na „Dni z Teresą”, które odbędą się 5-7 czerwca i 12-15 października 2015 r. W czerwcu będzie okazja do obejrzenia wystawy poświęconej Świętej.

Wielu może się zastanawiać, co kobieta i zakonnica żyjąca w XVI wieku „może nam dać?”. Jest szczególnie dana człowiekowi XXI wieku. W świecie, w którym panuje coraz większe tempo życia i aktywizm, człowiek gubi swoją tożsamość i często szuka siebie w gabinetach psychologów i psychoterapeutów. Teresa proponuje drogę uzdrawiającą i integrującą człowieka, która jest dostępna dla każdego.

W „Twierdzy wewnętrznej” przynagla czytelnika, aby wszedł na drogę modlitwy wewnętrznej, która jest codziennym czasem spędzonym z Bogiem na rozważaniach, które z czasem przemienią się w kontemplację. Spisała swoje przeżycia w pismach i każdy może po nie sięgnąć. Jej dzieła – „Życie”, „Droga doskonałości”, „Twierdza wewnętrzna”, „Wołanie duszy do Boga” i inne – należą do klasyki literatury mistycznej i są tłumaczone na prawie wszystkie języki świata. Ponadto zachowało się również ponad 400 listów św. Teresy i poezje.

Nie obawiała się kochać Boga i nie obawiała się dawać wyraz temu kochaniu. Była pochwycona przez Boga i nie opierała się temu. Dała się Mu prowadzić aż do całkowitego zjednoczenia. Kochała Boga i człowieka, w którym widziała obraz Boga i Boże podobieństwo. Pozwólmy, aby ta wielka Święta weszła w nasze życie i dajmy jej szansę zaprzyjaźnić się z nami! Poprowadzi nas do Boga i człowieka najkrótszą drogą – drogą miłości! (27 września 1970 r. papież Paweł VI ogłosił św. Teresę od Jezusa doktorem Kościoła – razem ze św. Katarzyną Sieneńską. Papież Paweł V beatyfikował Teresę w 1614 r., a Grzegorz XV kanonizował ją w 1622 r.).

2015-04-09 11:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Burmistrz Avili: Teresa wciąż zachwyca i inspiruje.

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa wciąż zachwyca swoją mądrością, nowoczesnością i mistyczną religijnością. Dla wielu współczesnych Hiszpanów - którzy odkrywają ją na nowo - staje się kobietą, która pokazuje dziś jak mądrze żyć - mówi w rozmowie z KAI burmistrz Avili. 17 miast w których św. Teresa zakładała zreformowane klasztory stworzyło szlak pielgrzymkowy, który daje szansę poznania dzieła karmelitańskiej mistyczki. 28 marca przypada 500. rocznica jej urodzin.

Teresa dla mieszkańców mojego miasta Avili nie jest odległą historyczną świętą. Codziennie jej dzieła i sposób zarządzania klasztorami inspiruje wiele osób. Spotykam wiele osób których Teresa fascynuje jako odważna kobieta, przełożona i reformatorka. Św. Teresa zainspirowała także nas, burmistrzów miast terezjańskich, by z okazji 500. rocznicy jej urodzin zrobić coś razem. Głeboko wierzę że patronuje ona przedsięwzięciu jakim jest „Teresiana” - podkreśla burmistrz Avili Miguel Angel Garcia Nieto.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję