Reklama

Uroczystość urodzinowa św. Teresy z Ávili w Karmelu

2015-04-09 11:30

Bożena Buła
Edycja szczecińsko-kamieńska 15/2015, str. 5

Bożena Buła
Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Od 15 października 2014 r. trwa Rok Jubileuszowy z okazji 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Teresa de Cepeda y Ahumada przyszła na świat 28 marca 1515 r. w Hiszpanii, więc dzień jej urodzin jest najważniejszym dniem obchodów Roku Jubileuszowego. 28 marca 2015 r. jest dniem szczególnym dla Kościoła powszechnego, a zwłaszcza Kościoła w Hiszpanii i 17 miast, w których Święta założyła klasztory oraz dla Zakonu Karmelitańskiego. W obchody jubileuszowe wpisuje się również nasz szczeciński Karmel Miłości Miłosiernej. W sobotę 28 marca 2015 r. o godz. 18 była sprawowana Eucharystia z formularza o św. Teresie od Jezusa. Przewodniczył jej bp prof. Henryk Wejman, a w koncelebrze było siedmiu kapłanów.

W homilii bp Wejman przypomniał, że siostry karmelitanki bose przybyły do Szczecina w 1983 r. z inicjatywy abp. Kazimierza Majdańskiego. Życie modlitwy i pokuty, które siostry prowadzą, przenika i ubogaca cały Kościół nad Odrą i Bałtykiem duchem terezjańskim. Ksiądz Biskup sięgnął do bogactwa życia zakonnego, duchowego i mistycznego św. Teresy, zebranego w jej dziełach, m.in. w „Życiu”, „Twierdzy wewnętrznej” czy „Księdze fundacji”. Przybliżył zebranym, jak rozumiała bycie chrześcijaninem, zakonnicą, życie radami ewangelicznymi; jak ważne jest życie modlitwy i wyrzeczenia, aby łaska drążyła w człowieku coraz więcej miejsca dla Boga, otwarcie na przyjęcie Jego darów, żywą relację z Nim aż do oblubieńczego zjednoczenia oraz służby tym, którzy są w najbliższym otoczeniu.

W kaplicy była wystawiona Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe ze scenami życia, która została napisana w jubileuszowym Roku w Pracowni Karmelu Miłości Miłosiernej im. Braci Trapistów z Tibhirine w Szczecinie. Przed błogosławieństwem końcowym bp Wejman dokonał poświęcenia ikony.

Reklama

W centralnej części ikony znajduje się św. Teresa, orantka, wstawienniczka za prowadzącymi życie duchowe, mistrzyni i przewodniczka na drodze modlitwy, opiekunka i matka. Na ikonie znajduje się również siedemnaście scen z życia Świętej.

Po Eucharystii zebrani mogli kontemplować tę wspaniałą ikonę i oddać cześć Świętej. Uroczystość zgromadziła osoby zakonne i świeckie związane z Karmelem. Wśród nich byli również członkowie grup modlitwy kontemplacyjnej, które powstają pod patronatem Przyjaciół Miłości Miłosiernej – w Szczecinie, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w całej Polsce. W ten sposób duch karmelitański wychodzi poza mury klasztorne i klauzurę – jest praktykowany przez osoby żyjące w świecie. Jak mówili św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, do kontemplacji jesteśmy wszyscy powołani. Jednak wielu ludziom brakuje determinacji na drodze modlitwy.

Rok Jubileuszowy 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa trwa nadal i zakończy się 15 października 2015 r., w jej liturgiczne wspomnienie.

Korzystając z możliwości, siostry już teraz zaprosiły na „Dni z Teresą”, które odbędą się 5-7 czerwca i 12-15 października 2015 r. W czerwcu będzie okazja do obejrzenia wystawy poświęconej Świętej.

Wielu może się zastanawiać, co kobieta i zakonnica żyjąca w XVI wieku „może nam dać?”. Jest szczególnie dana człowiekowi XXI wieku. W świecie, w którym panuje coraz większe tempo życia i aktywizm, człowiek gubi swoją tożsamość i często szuka siebie w gabinetach psychologów i psychoterapeutów. Teresa proponuje drogę uzdrawiającą i integrującą człowieka, która jest dostępna dla każdego.

W „Twierdzy wewnętrznej” przynagla czytelnika, aby wszedł na drogę modlitwy wewnętrznej, która jest codziennym czasem spędzonym z Bogiem na rozważaniach, które z czasem przemienią się w kontemplację. Spisała swoje przeżycia w pismach i każdy może po nie sięgnąć. Jej dzieła – „Życie”, „Droga doskonałości”, „Twierdza wewnętrzna”, „Wołanie duszy do Boga” i inne – należą do klasyki literatury mistycznej i są tłumaczone na prawie wszystkie języki świata. Ponadto zachowało się również ponad 400 listów św. Teresy i poezje.

Nie obawiała się kochać Boga i nie obawiała się dawać wyraz temu kochaniu. Była pochwycona przez Boga i nie opierała się temu. Dała się Mu prowadzić aż do całkowitego zjednoczenia. Kochała Boga i człowieka, w którym widziała obraz Boga i Boże podobieństwo. Pozwólmy, aby ta wielka Święta weszła w nasze życie i dajmy jej szansę zaprzyjaźnić się z nami! Poprowadzi nas do Boga i człowieka najkrótszą drogą – drogą miłości! (27 września 1970 r. papież Paweł VI ogłosił św. Teresę od Jezusa doktorem Kościoła – razem ze św. Katarzyną Sieneńską. Papież Paweł V beatyfikował Teresę w 1614 r., a Grzegorz XV kanonizował ją w 1622 r.).

Tagi:
św. Teresa z Ávila

Hiszpania: Wspólnota Taizé odwiedziła Avilę

2019-01-02 21:03

(KAI/Vaticannews) / Avila

Bracia z Taizé wraz z grupą ok. stu wolontariuszy przebywali 2 stycznia w Avili. W południe przewodniczyli modlitwie, po czym odwiedzili miejsca związane ze św. Teresą, spotkali się z karmelitami na Uniwersytecie Mistyki oraz z miejscowym biskupem José Maríą Gilem Tamayo.

pl.wikipedia.org

Po zakończeniu Europejskiego Spotkania Młodych w Madrycie a przed powrotem do Taizé, bracia odwiedzili Avilę. Jutro odwiedzą Barcelonę. „Dla nas te dwa miejsca są źródłem. Teresa z Avili zachęca nas, byśmy w swoim życiu wspólnoty szli od jednego początku do następnego. A w Barcelonie kilka razy byliśmy przyjmowani niezwykle gorąco” - powiedział przeor wspólnoty, brat Alois.

Dzisiaj bracia z Taizé z wolontariuszami przybyli do Avili, gdzie w południe poprowadzili modlitwę w słynnym klasztorze Encarnación, na którą zaproszono wszystkich mieszkańców tego miasta w środkowej Hiszpanii. Następnie odwiedzili miejsca związane z osobą św. Teresy oraz Uniwersytet Mistyki.

"To ważne wydarzenie nie tylko dla Uniwersytetu Mistyki, ale także dla całego miasta Avili. Wspólna modlitwa w kościele karmelitanek bosych pw. Wcielenia Pańskiego pokazuje, jak duchowość św. Teresy łączy, a doświadczenie mistyczne jest wspólnym dziedzictwem wszystkich chrześcijan” - powiedział Radiu Watykańskiemu br. Alois.

Na modlitwie byli również przedstawiciele miejscowej Polonii. "Dla naszego miasta jest to wielki zaszczyt. Oczywiście są zmobilizowani wszyscy mieszkańcy Avili i mieszkający tutaj Polacy, aby towarzyszyć [braciom z Taizé]. To bardzo piękne i ważne spotkanie, przeżycie, że młodzi ludzie chcą się modlić w mieście rodzinnym dwojga świętych mistyków: Teresy od Jezusa i Jana od Krzyża” - wyznała w rozmowie z rozgłośnią papieską Jolanta Grześków, prezes Stowarzyszenia Dom Kopernika.

3 stycznia bracia zatrzymają się jeszcze w Barcelonie, gdzie także poprowadzą modlitwę w kościele Santa María del Mar. „Być może niektórzy z was mogą jeszcze zmienić trasę swojej drogi powrotnej i dołączyć do nas” - stwierdził przeor z Taizé.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

O. Szustak doszedł do papieża Franciszka

2019-06-18 22:42

Langusta na Palmie

Na profilu langusta na palmie pojawię się wpis potwierdzający, ze o. Szustak,  jak obiecał, dotarł do Watykanu i spotkał się z Papieżem.

Langusta na Palmie

"Więc tak. Jakimś cudem doszedłem do Rzymu:) Na pełnej petardzie wbiłem do Watykanu i mówię im tam, że się muszę widzieć z Franciszkiem. Dorwałem go na kilka minut przed śniadaniem, kard. Konrad mnie poratował i mówi Franciszkowi, że jest tu taki zwariowany dominikanin, który musi go zobaczyć. Papież uśmiechnął się i powiedział (true story, nie ściemniam): skoro zwariowany to na pewno z Polski! Więc ja mówię: Ojcze! Tyle tu lazłem, to mnie pobłogosław. Położył mi rękę na głowie jak tato, pobłogosławił i pokornie poprosił: zanieś też grzechy papieża do Bożego Grobu. No to nie mam wyjścia, trzeba iść dalej. Spłakałem się jak dziecko. Połowa za mną, połowa przede mną. Ściskam Was jak nie wiem co i błogosławię. Do sierpnia, bączki drogie. o. adam. +"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowa publikacja Towarzystwa Naukowego KUL

2019-06-19 20:00

Łukasz Krzysztofka

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano książkę „Konkordaty Polskie. Historia i teraźniejszość”, pod redakcją ks. prof. Józefa Krukowskiego.

Łukasz Krzysztofka

Publikacja poświęcona jest kwestiom regulacji stosunków między państwem polskim a Kościołem katolickim przy użyciu konkordatu, czyli dwustronnej umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a najwyższymi organami władzy państwa, która rodzi skutki prawne dla obu stron. Jej głównym celem jest całościowe ujęcie problematyki w aspekcie historycznym i współczesnym. Książka jest nowością na rynku wydawniczym.

- Napawa mnie ogromną radością fakt, że prezentacja tej wyjątkowej książki odbywa się w roku jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Watykanem oraz bliskości zakończonego niedawno świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Publikacja składa się z rozdziału wstępnego, wyjaśniającego pojęcie i rodzaje konkordatów – i dwóch części odpowiadających informacjom zawartym w tytule: historia i teraźniejszość.

W spotkaniu, które prowadził ks. dr Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP, uczestniczyli także ks. prof. Józef Krukowski z KUL, redaktor książki ks. prof. Wojciech Góralski z UKSW, współautor publikacji oraz ks. prof. Augustyn Eckmann, prezes Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ks. prof. Góralski wyjaśnił czemu ma służyć konkordat. – Ta instytucja służy ułożeniu poprawnych, a czasem przyjaznych wręcz wzajemnych relacji między Stolicą Apostolską a konkretnym państwem – mówił kanonista. Ks. prof. Góralski naświetlił kwestie genezy i historii konkordatów. Zwrócił też uwagę na podział konkordatów na całościowe i parcjalne, czyli poświęcone tylko pewnym obszarom. – Zawierane są także konkordaty częściowe pod nazwą „Protokół z przeprowadzonych rozmów”, „Konwencja”, m.in. „Protokół do układu Stolicy Apostolskiej z Republiką Austrii” z 1972 r. – podkreślił wykładowca UKSW.

O historii i teraźniejszości konkordatów opowiedział ks. prof. Józef Krukowski. Pierwsza część książki zawiera analizę regulacji stosunków między państwem polskim a Stolicą Apostolską od Mieszka I do czasów współczesnych. Rozdział pierwszy zatytułowany „Dagome iudex prototypem konkordatu”, autorstwa ks. dr. hab. Krzysztofa Burczaka, zawiera analizę dokumentu wskazującego na fakt nawiązania stosunków ze Stolica Apostolską. Na mocy tego dokumentu Mieszko I powierzył całe swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej, wskazując zarazem kierunek jego dalszego rozwoju we wspólnocie chrześcijańskich państw Europy. Rozdział drugi – „Konkordaty nienazwane i nazwane w Polsce przedrozbiorowej” – autorstwa prof. Wacława Uruszczuka zawiera pierwsze całościowe opracowanie wielu umów zawartych między państwem polskim a Kościołem Katolickim od X wieku do drugiej połowy XVIII wieku – okresu rozbiorów. Tylko jedna, zawarta w XVIII wieku, umowa była konkordatem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Na zaliczenie do konkordatów wcześniejszych umów wskazuje zatwierdzenie ich przez papieży w formie bulli. Rozdział trzeci zawiera opracowanie „Konkordatu polskiego z 1925 r.” autorstwa ks. prof. Wojciecha Góralskiego. Przedmiotem analizy jest konkordat zawarty przez państwo polskie po odzyskaniu niepodległości.

Jest to konkordat w ścisłym tego słowa znaczeniu, regulujący całokształt stosunków między państwem a kościołem. Autor omówił w nim genezę zawarcia tego konkordatu oraz przeprowadził systematyzację zawartych w nich norm z uwzględnieniem gwarancji, jakie uzyskał Kościół katolicki ze strony państwa oraz państwo ze strony Kościoła. Autorem czwartego rozdziału – „Porozumienia między przedstawicielami Episkopatu Polski i Rządu komunistycznego z 1950 i 1956 r.” – jest ks. prof. Józef Krukowski. Przedmiotem analizy są umowy zawarte, po zerwaniu w 1945 r. konkordatu, pomiędzy przedstawicielami Episkopatu Polski a Rządem komunistycznym. Przy braku stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską Episkopat Polski podejmował próby zawarcia „modus vivendi” z Rządem komunistycznym w celu uzyskania gwarancji pełnienia przez Kościół swojej misji. Porozumienia te nie były konkordatami, jednak Stolica Apostolska nigdy ich nie zanegowała. Druga część zawiera wyjaśnienie genezy i obszerny komentarz norm zawartych w obowiązującym Konkordacie.

W opracowaniu genezy Konkordatu zostały uwzględnione informacje zawarte w monografii abpa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce i przewodniczącego delegacji Stolicy Apostolskiej, która z upoważnienia papieża Jana Pawła II wynegocjowała Konkordat. Konkordat ten jako umowa międzynarodowa ratyfikowana za zgodą parlamentu, wyrażona w formie ustawy, jednocześnie stanowi integralny element dwóch systemów prawa: systemu prawa III Rzeczypospolitej i systemu prawa kanonicznego Kościoła katolickiego. W zakończeniu autor stawia tezę, że zawarcie tego Konkordatu oznacza zerwanie z modelem wrogiej separacji – narzuconym przez reżim komunistyczny – i realizację modelu państwa świeckiego, opartego na zasadzie przyjaznego rozdziału i współdziałania między państwem a Kościołem dla dobra wspólnego.

Wydawcą książki jest Towarzystwo Naukowe KUL, które powstało w 1934 r. z inicjatywy ks. Antoniego Szymańskiego. Obecnie liczy ponad 700 członków czynnych, korespondentów i współpracowników ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem