Reklama

Rok Życia Konsekrowanego

90. urodziny o. Jana Nalaskowskiego OSPPE

2015-05-05 14:33

Anna Janowska
Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 30

Zdzisław Sowiński

Kapłaństwo to przewspaniały dar Boży, ludzkim językiem niewypowiedziany – mówił o. Jan Nalaskowski, paulin, przed czterema laty, podczas uroczystego jubileuszu 55-lecia swojego kapłaństwa. – My uczestniczymy w funkcjach Jezusa Chrystusa, w Jego posłannictwie jako nauczyciela ludzkości, jako Tego, który jest arcykapłanem dóbr przyszłych, który się ofiarował za całą ludzkość, który przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam bramy nieba. On również jest Dobrym Pasterzem – mówił o. Nalaskowski.

Trudne doświadczenia

Ta głęboka refleksja wpisuje się w trwający obecnie Rok Życia Konsekrowanego i przypadający w tym miesiącu jubileusz 90. rocznicy urodzin o. Nalaskowskiego, który powołanie do kapłaństwa i życia zakonnego odczuwał od wczesnej młodości, naznaczonej trudnymi doświadczeniami lat międzywojennych i okupacji. Urodził się i wychował w miejscowości Papowo Toruńskie. Miał liczne rodzeństwo. W czasie okupacji w 1941 r. rodzina została wywłaszczona i osadzona w obozie karnym w Toruniu, a następnie wywieziona do Niemiec. Praca w fabryce, później przy kopaniu fortyfikacji i umocnień, w końcu skierowanie na front w charakterze sanitariusza oraz rana odniesiona już w pierwszym dniu służby były trudnymi i bolesnymi doświadczeniami tego okresu życia przyszłego paulina. Dopiero w lipcu 1946 r. powrócił wraz z rodzicami do Polski. Kiedy we wrześniu rozpoczął naukę w liceum pedagogicznym, zamieszkał w bursie ojców pallotynów, aby poznać zakonny sposób życia. Jednak pielgrzymki na Jasną Górę, rozmowy ze starszą siostrą, która wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Honoratek, i 50-dniowa nowenna zaowocowały postanowieniem wstąpienia do Zakonu Paulinów.

Pobożny, spokojny, opanowany

W książce „Polscy generałowie Zakonu Paulinów” o. Józefa Stanisława Płatka OSPPE czytamy, że głównym powodem tej decyzji była szczera chęć poświęcenia się wyłącznie Bogu na służbę i w zjednoczeniu z Chrystusem wynagradzania za grzechy świata. W nowicjacie Jan Nalaskowski zyskał opinię młodzieńca pobożnego, spokojnego, opanowanego, głęboko myślącego, sumiennego w pracy i obowiązkowego. Śluby wieczyste złożył 27 sierpnia 1955 r. na Jasnej Górze, a święcenia kapłańskie przyjął w kościele Na Skałce w Krakowie 17 czerwca 1956 r.

Reklama

Już jako młody kapłan pełnił odpowiedzialne funkcje: kustosza Bazyliki Jasnogórskiej, a następnie wychowawcy – prefekta kleryków w Krakowie na Skałce. Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologicznym KUL został wykładowcą teologii pastoralnej, homiletyki i pedagogiki chrześcijańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. W latach 1978-84 pełnił urząd definitora generalnego, a w latach 1984-90 – wikariusza generalnego Zakonu Paulinów. Na Kapitule Generalnej 30 marca 1990 r. został wybrany na generała Zakonu Paulinów. Był to czas wyjątkowy, Jasna Góra bowiem przygotowywała się do VI Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła II i młodych z całego świata. To niepowtarzalne w historii Zakonu Paulinów wydarzenie, które miało miejsce w dniach 14-16 sierpnia 1991 r., było, jak podkreślił sam Jan Paweł II, „prawdziwym świętem Zesłania Ducha Świętego”.

Zasłużony dla Zakonu

W czasie kadencji o. Jana Nalaskowskiego jako generała Zakonu pojawiły się możliwości odzyskania dawnych i utworzenia nowych placówek paulińskich w różnych krajach. Były to m.in. klasztor i kościół we Włodawie, klasztor i kościół we Vranovie na Słowacji, placówki w Republice Południowej Afryki, na Ukrainie, w Chorwacji, w Niemczech. W sumie o. Jan Nalaskowski podczas swojej kadencji generała pozyskał dla Zakonu 16 placówek. W październiku 1991 r. był uczestnikiem IX synodu biskupów, w czasie którego w obecności Jana Pawła II wygłosił referat: „Życie konsekrowane w systemie postkomunistycznym – najbardziej palące zagrożenia i problemy”.

O. Jan Nalaskowski jest założycielem i dziekanem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, które powstało w 1991 r. i w 1998 r. uzyskało zatwierdzenie prawne jako stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego pod protektoratem papieża Jana Pawła II.

W 2012 r. o. Jan Nalaskowski obchodził 60-lecie swojego uczestnictwa w życiu i posłudze Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, a 11 maja 2015 r. przypadają jego 90. urodziny. Jubilat jest dla Zakonu Paulinów postacią niezwykle zasłużoną – wniósł w jego życie ogromny wkład, a jego dokonań nie sposób wymienić w ramach jednego artykułu. Dlatego trzeba sięgnąć po książkę autorstwa o. Józefa Stanisława Płatka „Polscy generałowie Zakonu Paulinów”, a Dostojnemu Jubilatowi życzyć: „Plurimos annos!”.

Reklama

Zaproszenie na pielgrzymkę

2019-08-16 13:16

Maria Fortuna-Sudor

Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia. W czasie konferencji prasowej kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. dr Zbigniew Bielas poinformował, że tegoroczna pielgrzymka będzie mieć charakter dziękczynny: - Będziemy dziękować za dar konsekracji bazyliki, która miała miejsce 17 sierpnia 2002 roku i za to, że 17 lat temu zawierzyliśmy świat Bożemu Miłosierdziu. Ks. Zbigniew Bielas podkreślił, że dziękujemy także za I pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, w 40. rocznicę tego wydarzenia. Ponadto za wizerunek Jezusa Miłosiernego –75 lat temu, w kwietniu 1944 r. obraz namalowany przez Adolfa Hylę został umieszczony w kaplicy klasztornej. Zwrócił też uwagę na nowe dzieła w łagiewnickim sanktuarium- „Drogę Miłosierdzia” i poświęcone rok temu organy. Poinformował: - Słowami, które będą nam towarzyszyły tego dnia, jest fragment z Dzienniczka św. Siostry Faustyny, które Jan Paweł II wypowiedział, żegnając się z pielgrzymami na krakowskich Balicach: "Ojczyzno moja kochana, Polsko (…) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna".

Mazur/episkopat.pl

Msze św. zostaną odprawione w bazylice o godz.: 9.00, 10.30, 12.00, 13. 30, 15.20, i 18.00. Tradycyjnie z myślą o pielgrzymach zaplanowano projekcje filmów w Auli Jana Pawła II. Jak poinformował ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: - Zainteresowani będą mogli obejrzeć o 10.00 oraz 16. 30 – „Z miłości do Joey”, o 12. 00 – „Największy dar”, a o 14. 00 – „Mam przyjaciela w niebie” . Ks. Kosowski dodał, że podobnie jak w latach poprzednich na pielgrzymów czeka … niespodzianka. Tym razem jest to „Paszport pielgrzyma”. Jak wygląda i czemu służy, dowiedzą się pątnicy, którzy w najbliższą niedzielę przybędą do łagiewnickiego sanktuarium. Zachęcając do udziału w pielgrzymce, ks. Kosowski przekonywał: - Kościół potrzebuje ogromnej modlitwy. Naszą odpowiedzią na to, co dzieje się w Polsce, zawsze musi być modlitwa. Czytając słowa aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu widzę, jak bardzo są one aktualne w dzisiejszych czasach.

Kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas podkreślił, że honorowy patronat nad pielgrzymką objął metropolita krakowski. Abp Marek Jędraszewski, napisał w liście m.in.:: „Życzę, aby podążanie pielgrzymim szlakiem do sanktuarium Bożego Miłosierdzia umacniało w was pragnienie szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego…” Kończąc konferencję prasową, kustosz zauważył: - Ważnym punktem pielgrzymowania jest poczucie wspólnoty czcicieli Bożego Miłosierdzia, którzy tutaj w tym dniu przyjeżdżają, gromadzą się… I zaprosił do Łagiewnik nie tylko w najbliższą niedzielę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: kolejne dwie osoby zabite w strzelaninie

2019-08-17 16:33

vaticannews.va / Waszyngton, Rzym (KAI)

W ubiegły czwartek 15 sierpnia w Montgomery w stanie Alabama w wyniku ran postrzałowych zmarło dwóch studentów, a 3 inne osoby zostały ranne. Z kolei w Filadelfii w dwóch osobnych incydentach rannych zostało 6 policjantów i 5 cywilów.

summerphoto/fotolia.com

Nieznane są motywy strzelaniny w Alabamie. Dwie ranne osoby wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym, życie trzeciej nie jest zagrożone. W Filadelfii ranni zostali funkcjonariusze oddziału prowadzającego operację antynarkotykową, podczas której doszło do wymiany ognia. Kilka ulic dalej nieznany napastnik zranił 5 osób, w tym 16-letniego chłopca.

Temat łatwego dostępu do broni staje się ważnym elementem politycznej kampanii w Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda ten problem w praktyce, wyjaśnia w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Mattia Diletti, wykładowca nauk politycznych na uniwersytecie Sapienza w Rzymie.

- Temat powrócił w centrum debaty politycznej w ostatnich kilku latach nie tylko dlatego, że masakry zdarzają się cyklicznie, ale także dlatego, że zmieniło się podejście opinii publicznej. Bardziej niż kiedykolwiek istnieje tendencja do żądania reformy przepisów zarówno na szczeblu federalnym, jak i stanowym oraz zapewnienia, że przynajmniej niektóre rodzaje broni nie będą dostępne w publicznej sprzedaży – mówi Mattia Diletti. – Mamy rok wyborów, więc oczywiście dla Donalda Trumpa kwestia ta jest delikatna, ponieważ z jednej strony w swoim obozie ma potężne lobby zajmujące się bronią, które finansuje jego kampanię wyborczą oraz kampanie wielu amerykańskich kongresmenów, a z drugiej strony jest też kwestia związana z kulturą amerykańską. Część elektoratu wierzy w wartość samoobrony, dlatego kupuje broń i jest to niemal kwestia ich tożsamości. Naprzeciw mamy pozbawiony konkretnej formy, ale dość szeroki ruch wzywający do konkretnych reform, który w większości przypadków wspiera kandydatów z Partii Demokratycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem