Reklama

Niedziela Lubelska

Bliskość Świętego zobowiązuje

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Maryjnej wspólnocie ten bezcenny dar przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, w latach 1996 – 2007 sekretarz papieski, gościł w Lublinie z okazji 1. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Świadek życia i świętości Papieża Polaka spotkał się ze społecznością akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ze wspólnotą lubelskiej parafii. Podkreślał, że kult świętych nie polega tylko na wspominaniu rocznic, ale na naśladowaniu tych postaci, poznawaniu ich życia i towarzyszenia im w świętych obcowaniu poprzez realizowanie ich charyzmatów, nadzwyczajności i wyjątkowości, z jaką wypełnili wezwanie do wiary i naśladowania Chrystusa we współczesnym świecie. – Nie wolno nam tylko obchodzić rocznic, ale trzeba nam nauczać, kontynuując myśl św. Jana Pawła II. Ona nie może zakurzyć się na bibliotecznych półkach, ale ma ciągle krążyć, poruszając ludzkie sumienia i inspirować do przemiany oblicza ziemi w każdym pokoleniu oraz do obrony godności każdej osoby będącej obrazem Boga – mówił abp Mokrzycki podczas Liturgii w kościele akademickim.

Pośród nas jest święty

Podczas pasterskiej wizyty w maryjnej parafii Metropolita Lwowski przekazał wspólnocie relikwie św. Jana Pawła II.

– Raduj się i wesel nasza parafio, ciesz się każdy człowieku, bo oto pośród nas jest św. Jan Paweł II. Od kilku lat umiłowany Ojciec Święty patrzy na nas z obrazu, a teraz pozostanie z nami w swoich relikwiach – mówił proboszcz ks. Adam Wełna. – Jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy modlić się do ciebie w naszym kościele i czuć twoją fizyczną obecność w postaci świętych relikwii. To dla nas wielka pomoc i pociecha, gdy w chwilach słabości i duchowego kryzysu tak wyraźna obecność doda nam wiary i rozpali nas do gorliwej modlitwy, do pragnienia podążania drogą życia chrześcijańskiego – mówili parafianie. Zwracając się do św. Jana Pawła II, przedstawiciele parafii prosili o jego wstawiennictwo, o łaskę znalezienia czasu na modlitwę osobistą, małżeńską i rodzinną, by dorośli potrafili dzieciom i młodzieży przekazać wiarę, by przykładem życia dawali świadectwo umiłowania Chrystusa i Jego Matki. – Potrzebujemy twojego wstawiennictwa, aby nam nie zabrakło silnej woli – podkreślali.

Reklama

Wyrażając przekonanie, że posiadanie relikwii św. Jana Pawła II jest dla wspólnoty wielkim zadaniem i zobowiązaniem, wierni zapewniali, że będą sięgać do nauki Ojca Świętego, by z niej czerpać wiedzę, jak mądrze żyć w rodzinach i społeczeństwie. – Chcemy prowadzić godne życie, korzystać z sakramentów i uczestniczyć w Mszy św. Chcemy, by nasze życie coraz bardziej było przesiąknięte prawdą Ewangelii – mówili przedstawiciele parafii. – Prosimy cię przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, abyś wyprosił nam siłę i łaskę wierności naszemu powołaniu – zwracali się do św. Jana Pawła II. Członkowie rady duszpasterskiej wyrazili nadzieję, że relikwie jako znak jedności ze świętym przyczynią się do lepszego poznania i gorliwego naśladowania cnót Jana Pawła II oraz zaowocują wzrostem jedności i osobistej świętości kapłanów i świeckich.

Człowiek modlitwy

Witając abp. Mieczysława Mokrzyckiego, ks. Adam Wełna podkreślał, że dla wspólnoty parafialnej wielkim darem jest spotkanie ze świadkiem życia świętego Pasterza Kościoła. – Radujemy się, że dzięki tobie św. Jan Paweł II pozostanie w naszych sercach oraz w relikwiach w naszym kościele. Czekamy na twoje słowa, które w nas będą wzrastały i kierowały na drogę osobistej świętości – mówił Ksiądz Proboszcz.

W odpowiedzi abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że święci wzywają do tego, by ich naśladować. Czego uczy św. Jan Paweł II człowieka XXI wieku? Udzielając odpowiedzi na to pytanie, Ksiądz Arcybiskup przywołał wiele wspomnień związanych z wieloletnią służbą u boku świętego. Podkreślał, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem wiary i modlitwy. – Ojciec Święty nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Wstawał wcześnie rano, by jeszcze przed Mszą św. odmówić Różaniec. Potem z wielkim skupieniem sprawował Eucharystię – wspominał papieski sekretarz. Abp Mokrzycki podkreślał, że Ojciec Święty najczęściej modlił się prostymi modlitwami, codziennie odmawiał pacierz, recytując wszystkie modlitwy i przykazania. Lubił śpiewać Godzinki, „Gorzkie żale” i zwykłe pieśni religijne. Ten człowiek wielkiego umysłu z ewangeliczną prostotą modlił się za wszystkich, szczególnie za tych, z którymi w danym dniu miał się spotkać. Codziennie otrzymywał prośby o modlitwę z całego świata i w tych intencjach codziennie się modlił. Jak wielokrotnie podkreślał Ksiądz Arcybiskup, szczególne miejsce w papieskiej modlitwie zajmowała codzienna Msza św., piątkowa Droga Krzyżowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Papież odmawiał też wszystkie litanie i z wielką radością pielgrzymował do sanktuariów maryjnych. – Jan Paweł II żył Bogiem i dla Boga. Nie dzielił życia na modlitwę i pracę, cały czas promieniował Bożą mocą – mówił Metropolita.

Żegnając się z wiernymi, abp Mieczysław Mokrzycki zaapelował, by pamięć o św. Janie Pawle II wyrażała się w codziennym wzrastaniu w świętości. – Niech bliskość świętego zachęca nas do świętego życia: do udziału w Mszy św., do codziennej modlitwy rano i wieczorem, do częstej spowiedzi i Komunii św. – mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak zapewniał, na wędrówkę szlakiem świętości wszystkim błogosławi św. Jan Paweł II.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mstów: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Wacław Depo

relikwie

Jolanta Marszałek

Abp Wacław Depo błogosławi relikwiarzem św. Jana Pawła II

Abp Wacław Depo błogosławi relikwiarzem św. Jana Pawła II

30 października, w 38. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Mstowie, prowadzona przez ojców kanoników regularnych, przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Przewodniczył jej abp Wacław Depo. Podczas Liturgii dziękowano Panu Bogu za Papieża Polaka i jego życie, nauczanie, służbę Chrystusowi i Kościołowi. Relikwie św. Jana Pawła II zostały procesjonalnie wniesione do świątyni na kobierców biało-żółtych kwiatów

Witając parafian, kapłanów i gości proboszcz miejsca ks. Paweł Greń CRL mówił o radości płynącej z otrzymania relikwii Papieża Polaka w Roku Miłosierdzia. – Kończy się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Dekretem Księdza Arcybiskupa drzwi naszej świątyni stały się w tym czasie Bramą Miłosierdzia. Umieściliśmy na jednym z ołtarzy relikwie św. Siostry Faustyny. Dziś chcemy także umieścić relikwie Apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła II. Jego przykład życia będzie umocnieniem jeszcze dla wielu pokoleń Polaków. Wzywajmy jego orędownictwa, by przed tronem Ojca w niebie pomagał w rozwiązywaniu wszelkich trudności – mówił Ksiądz Proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję