Reklama

Niedziela Lubelska

Jakże potrzebna jest św. Urszula

150. urodziny św. Urszuli Ledóchowskiej w szczególny sposób obchodzono w parafii pod jej wezwaniem na lubelskim Węglinie

Niedziela lubelska 20/2015, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

Marta Ziółkowska USJK

Oprawę przygotowały dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych

Oprawę przygotowały dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych

Wierni przygotowywali się do tej uroczystości przez triduum poświęcone świętej patronce. Przez kolejne dni s. Małgorzata Serafinko, założycielka i moderatorka grupy parafialnej „Szkoła radości św. Urszuli”, wygłaszała konferencje, przybliżając główne rysy duchowości świętej. W pierwszym dniu refleksje koncentrowały się wokół Eucharystii. – Dla św. Urszuli Eucharystia stanowiła centrum życia, skarb, szczęście, wszystko na ziemi. Miłość do Jezusa w tabernakulum była stałym motywem jej życia. Dlatego ta apostołka Eucharystii potrafi wprowadzić wierzących w krainę przyjaźni z Jezusem – mówiła s. Małgorzata, cytując słowa świętej: „Idźmy do Jezusa, który w sakramencie Miłości na nas czeka i łaski rozdaje. Idź do Jezusa jak dziecko do matki, jak przyjaciel zmęczony do przyjaciela po pociechę i radę. Idź, powiedz twemu Jezusowi, co ci leży na sercu”. W drugim dniu tematem rozważań była tajemnica Serce Jezusa. I tu św. Urszula okazała się dobrą przewodniczką. Przytoczone przez s. Małgorzatę słowa wlewały ufność i świadomość obecności najlepszego na ziemi Serca blisko każdego chrześcijanina: – Przytulajcie się do Serca Jezusa, trwajcie blisko Jego Serca, tam jest źródło łask – mówiła. W ostatnim dniu parafianie wysłuchali konferencji poświęconej Maryi. Mogli usłyszeć o relacji św. Urszuli do Matki Bożej i poznać bliżej sposób, w jaki Ją kochała i czciła. Święta często powtarzała: „Maryja raczej cudem przyjdzie wam z pomocą, niż miałaby was opuścić”.

W niedzielnie południe nadszedł czas głównej uroczystości. W wypełnionej po brzegi świątyni została odprawiona Msza św. Na początku Liturgii proboszcz ks. Antoni Socha zachęcił do składania duchowych kwiatów dla świętej. W homilii zaś zwrócił uwagę na to, że skoro obchodzimy urodziny, to znaczy, że ten ktoś żyje. – Święci nie umierają, oni przechodzą przez śmierć i żyją w Bogu, opiekują się nami. Jakże potrzebni są święci! Jakże potrzebna jest św. Urszula! Niech uczy nas poznawać Boga, z Bogiem i po Bożemu postępować – mówił Ksiądz Proboszcz. Liturgię ubogacił śpiew chóru dziecięco-młodzieżowego oraz członków Eucharystycznego Ruchu Młodych pod kierunkiem s. Magdaleny Sitkowskiej. Na zakończenie uroczystości ks. Antoni Socha oraz przedstawiciele rady parafialnej złożyli podziękowanie na ręce przełożonej wspólnoty urszulanek s. Beaty Jachymskiej za gorliwą posługę i aktywną obecność sióstr w parafii.

Po Mszy św. miało miejsce rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu piosenki religijnej „Święty to przyjaciel”. Podstawowym celem konkursu, do udziału w którym zgłosiło się 24 wykonawców, była promocja kultury chrześcijańskiej. Konkurs dawał także możliwość poznania spuścizny polskich świętych. W roku św. Urszuli Ledóchowskiej przybliżał dzieciom i młodzieży jej zwyczajne, a jakże niezwykłe drogi do świętości, umiłowania Boga i ojczyzny.

Parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie zaprasza do udziału w uroczystościach odpustowych, które odbędą się 29 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.swietaurszula.lublin.pl.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: na 25. rocznicę sakry abp. Gądeckiego - pomoc dla 25 rodzin w Syrii

[ TEMATY ]

uchodźcy

rocznica

Syria

abp Stanisław Gądecki

Archiwum Caritas Polska

Jerjous Azis Daoushe z żoną i trójką dzieci, Alise Nikola Ardawi, wdowa z trójką dzieci, Gabi Jean Shabo, wdowiec z dwójką dzieci – to tylko trzy z dwudziestu pięciu syryjskich rodzin, które będą wspierane przez księży archidiecezji poznańskiej. Na 25. rocznicę sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego kapłani w darze dla swojego biskupa pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii.

Program pomocy rodzinom syryjskim ruszył 10 marca. „Widzieliśmy z bliska, jak ksiądz arcybiskup przeżywał pobyt wśród uchodźców przebywających w obozach na Bliskim Wschodzie i jego zaangażowanie w szukanie sposobów, jak tym ludziom efektywnie pomóc, stąd pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas projektu «Rodzina Rodzinie»” – tłumaczy decyzję kapłanów bp Grzegorz Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję