Reklama

Dzień Polski w szkole

Niedziela częstochowska 6/2003

Z s. Ireną Makowicz USJK - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego przy ul. Górnej w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Reklama

Anna Cichobłazińska: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi stare polskie przysłowie. Sprawdza się ono szczególnie teraz, gdy tak głośno w mediach o referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Bez względu na wyniki referendum warto się zastanowić, jak przygotować dzieci do kontaktu z przedstawicielami innych narodowości. Wydaje się, że szkoły skupiają się tylko na jednym aspekcie tego zagadnienia.

S. Irena Makowicz: - To prawda. Od kilku lat w prasie pojawiają się artykuły o organizowanych w szkołach tzw. dniach różnych krajów: dniu angielskim, francuskim, austriackim, niemieckim. Uczniowie poznają Niemcy, Anglię, Francję od strony historii, kultury, geografii, a nawet kulinariów. Dobrze byłoby podjąć refleksję, także medialną, co my sobą reprezentujemy jako państwo polskie, jako naród. Źle by się stało, gdyby poznając naszych sąsiadów nie wiedzieć, kim sami jesteśmy. W naszej szkole zrodził się pomysł, aby zorganizować u nas Dzień Polski. Chcemy przedstawić nasz kraj wieloaspektowo, pokazać nasze osiągnięcia w różnych dziedzinach, naszą specyfikę, polonika - to wszystko, co wyróżnia nas wśród narodów Europy, a jednocześnie nas w Europie zakorzenia. Niewielu przecież Europejczyków zdaje sobie sprawę, że w Europie jesteśmy od co najmniej roku 966. Wiemy, że Unia Europejska stanowi przede wszystkim gospodarczą wspólnotę krajów, ale w tej wspólnocie istnieje wielorakość kultur, wzorów zachowań, wartości, norm i musimy ją traktować szerzej, także od strony wartości moralnych.

- Jak konkretnie przebiegać będzie w szkole Dzień Polski?

- Nie mamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, czekamy na propozycje młodzieży, ale już teraz mogę przedstawić ogólną koncepcję. Pragniemy promować wybrane dziedziny naszej kultury, geografii, historii, bogactwo regionów. W naszych pracowniach, do których zaprosimy uczniów szóstych klas szkół podstawowych Częstochowy, zaprezentujemy to, co Polskę stanowi, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni jako naród i kraj. I tak w sali kominkowej, gdzie znajduje się pianino, będziemy mówić o wkładzie Polaków w kulturę muzyczną świata, z prezentacją fragmentów utworów wybitnych kompozytorów polskich i ich sylwetek. W pracowni plastycznej przedstawimy polskich malarzy, grafików, scenografów, których twórczość wzbogaciła europejską, a nawet ogólnoświatową kulturę. Oczywiście, w zakresie kultury, nie tylko plastycznej, mamy wielu wybitnych twórców, ale ich dzieła nie zawsze są rozumiane, choćby ze względu na naszą polską specyfikę. Kultura przekazywana jest zawsze w znaku, symbolu. Nasza historia i doświadczenia naszego narodu nie zawsze są zrozumiałe dla osób wywodzących się z innych kultur. W pracowni fizyczno-chemicznej przedstawiać będziemy postaci naszych wielkich naukowców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. W pracowni nauk przyrodniczych przypomnimy sylwetki Polaków - odkrywców, których biografie znajdują się już w podręcznikach szkolnych i encyklopediach. W pozostałych pracowniach prezentować będziemy wybitnych polskich poetów, pisarzy i dramaturgów - twórców znanych na całym świecie.
Pragniemy zaprezentować regiony Polski, które dzieci znają przez fakt urodzenia, tzw. małe ojczyzny, i te, które poznają w czasie szkolnych wycieczek. A więc najbliższą nam, przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej wapiennymi bogactwami, perełkami sztuki sakralnej i kultury materialnej, Wielkopolskę, Lubelszczyznę i Pomorze. Będzie to dla naszych gości swoisty spacer po Polsce, po jej najpiękniejszych miejscach. Oczywiście, najłatwiej chlubić się ojczyzną przez pryzmat wielkich osobowości, które ją tworzyły, ale przecież i krajobraz zatrzymany w kadrze artysty fotoreportera czy pod pędzlem malarza stanowi powód do dumy.
Szkoła nasza jest szkołą katolicką, dlatego w prezentacji naszej ojczyzny nie może zabraknąć bogactwa życia chrześcijańskiego w Polsce, wybitnych postaci wywodzących się z rodu Polaków, świętych Europy, którzy wnieśli wkład do skarbca chrześcijaństwa, a także innych religii chrześcijańskich, których wyznawcy zamieszkują nasz kraj.
Naszym dzieciom na co dzień staramy się przybliżyć kraj ojczysty, i to nie tylko przez wycieczki szkolne, ale również lekcję geografii, historii, języka polskiego, muzyki czy sztuki, które dzieci i młodzież odbywają w plenerze czy w czasie wyjazdów do teatrów i muzeów Warszawy, Krakowa czy odwiedzając nasze lokalne ośrodki kultury.
W czasie Dnia Polskiego starać się będziemy zaproponować naszym gościom przygodę z krajem ojczystym i jego kulturą, tak aby w kontakcie z rówieśnikami z innych krajów mieli do przekazania kompedium wiedzy o Polsce, a jednocześnie czuli się dumni z przynależności do polskiego narodu. Chcielibyśmy, by spotkanie to miało charakter poznawczy, twórczy i integracyjny, dlatego planujemy, aby młodzież, która nas odwiedzi, wzięła również udział w prezentacjach, konkursach i quizach, które w formie zabawowej porządkować będą wiedzę o tym, co najwartościowsze w naszej ojczyźnie.
Czujemy się w jakimś stopniu upoważnieni do organizacji Dnia Polskiego właśnie w naszej szkole. Nasi gimnazjaliści w ubiegłorocznym teście sprawdzającym wiedzę okazali się najlepsi w Częstochowie z zakresu nauk humanistycznych. Wszystko, co zaprezentowane zostanie w czasie Dnia Polskiego, będzie pokłosiem naszej codziennej pracy w szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Dniu Polskim. Postaramy się, by nasza wędrówka po polskości przebiegała w sposób interesujący, by uczyła, bawiła, ale przede wszystkim integrowała wokół wartości, której na imię Polska.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie

Reklama

Szkoły oferują:

rzetelną wiedzę o Bogu, człowieku, Ojczyźnie i świecie,

wprowadzenie w świat kultury i sztuki (film, teatr, muzyka, muzea, wycieczki),

naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego,

rozwój zainteresowań dziecka podczas licznych zajęć pozalekcyjnych,

bogaty księgozbiór, czytelnię prasy i wideotekę,

pracownię komputerową,

wprowadzenie w świat multimediów,

przebywanie w estetycznie urządzonych wnętrzach, w atmosferze wzajemnej życzliwości uczniów i pracowników szkoły

Już rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej i klasy zerowej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz do Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie przy ul. Górnej 12 na rok szkolny 2001/2002.
Informacje można otrzymać, telefonując pod numer (0-34) 366-30-62.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie poszukuje nauczycieli (z co najmniej 5-letnim stażem) następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, techniki, informatyki, geografii i historii - do pracy w roku szkolnym 2003/2004, kontakt telefoniczny: 366-30-62; 366-32-38.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję