Reklama

Wileńskie betlejemskie drogi

Niedziela częstochowska 6/2003

Misterium bożonarodzeniowe w wykonaniu wileńskich dzieci

Misterium bożonarodzeniowe w wykonaniu wileńskich dzieci

W niedzielę 5 stycznia br. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie po Sumie wierni obejrzeli spektakl zatytułowany Drogi Betlejemskie w wykonaniu polskiej młodzieży i dzieci z Wilna. Młodzi aktorzy to uczniowie największej na Wileńszczyźnie polskiej szkoły noszącej imię Jana Pawła II. Należą oni do teatralno-muzycznej grupy "Złote Marzenie", działającej przy tej szkole. Pod kierunkiem Jadwigi Stankiewicz młodzi aktorzy przygotowują liczne spektakle, rozwijając swoje aktorskie talenty, kształtując osobowość i zdobywając laury w przeglądach teatralnych. Swój 5-letni jubileusz grupa przeżywała podczas kilkudniowego pobytu w Polsce. "Od czterech lat przyjeżdżam do Polski z moimi uczniami - mówi Jadwiga Stankiewicz, która jest także organizatorem wyjazdu dzieci. - Dzięki ks. kan. Ryszardowi Umańskiemu, miłośnikowi Wilna, dzieci zawsze mają doskonałą opiekę i wypełniony program pobytu".
Scenariusz jasełek opracowała Alicja Dacewicz, muzykolog, która także czuwała nad stroną muzyczną misterium. Piękna scenografia, przywieziona z Wilna, stwarzała odpowiednie tło dla jasełek, a dodatkowego blasku całości dodawały stroje aktorów przygotowane przez rodziców. W tradycję bożonarodzeniową wpleciono wątki narodowe, wileńskie (książę Witold, Adam Mickiewicz), było również odniesienie do znanego Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy. Jak podkreślała p. Dacewicz, fragment wileński misterium jest zaczerpnięty z Betlejem Ostrobramskiego Tadeusza Łopalewskiego z 1927 r.
Wdzięczny taniec aniołów, podobnie jak i cały układ choreograficzny - zasługa Teresy Andruszkiewicz, budził uznanie wśród licznie zgromadzonej publiczności. Misterium zachwycało starannym doborem i pięknym wykonaniem tradycyjnych polskich kolęd i tych specjalnie napisanych przez A. Dacewicz. Występującym akompaniowali Alicja Dacewicz i Krzysztof Stankiewicz. Wzruszała piękna polszczyzna z łagodnym, ciepłym, wileńskim zaśpiewem. O godz. 16.00 w auli akademickiej "Emaus" ks. kan. Ryszard Umański, inicjator wileńsko-częstochowskich spotkań, sprawował Mszę św. w intencji gości i rodzin, które odpowiedziały na apel Radia Fiat i zaprosiły pod swój dach dzieci z Wilna. Dzieci były szczęśliwe z nawiązanych kontaktów z polskimi rodzinami, a także rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 54. Dla nich to właśnie zaprezentowały w szkole Królową Śniegu i scenkę kabaretową Dole i niedole życia szkolnego.
Niezapomnianym przeżyciem dla Polaków z Wilna było uczestnictwo w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pomimo krótkiego pobytu, znalazł się też dzień na zwiedzanie królewskiego Krakowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję