Reklama

Kiedy sumienie jest wystawione na próbę

„Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie, 22 maja 1995 r.

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 42

Agnieszka Konik-Korn

Prof. Bogdan Chazan podkreślał, że z powołania lekarza wynika, iż jest on w służbie życia, a nie śmierci

Prof. Bogdan Chazan podkreślał, że z powołania lekarza wynika, iż jest on w służbie życia, a nie śmierci

Równo 20 lat od słynnej papieskiej wypowiedzi w Skoczowie na temat sumienia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zebrali się lekarze, prawnicy, etycy i politycy, by podjąć dyskusję na temat: „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Jeden z Nas, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII, Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II UPJPII oraz polską delegację grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

Konferencję otworzył kard. Stanisław Dziwisz, wielki kanclerz UPJPII, który z wdzięcznością zwrócił się do jej organizatorów: – Dziękuję za podjęcie tego niezwykle ważnego i aktualnego tematu, szczególnie w czasie, kiedy sumienia wielu ludzi, zwłaszcza lekarzy i farmaceutów, są wystawione na próbę – mówił.

Reklama

W pierwszej części spotkania głos zabrali prawnicy (wśród nich prof. Andrzej Zoll, dr hab. Aleksander Stępkowski), którzy m.in. tłumaczyli, jakie są prawne możliwości skorzystania z klauzuli sumienia. – Wolność jednostki jest czymś pierwotnym i dopóki ustawa nie przewiduje ograniczeń, to człowiek jest wolny w swoim postępowaniu i nie może być zmuszony do działań lub zaniechań sprzecznych z jego wolą – mówił prof. Zoll.

Osobą, której obecność na konferencji z pewnością przyciągnęła wielu słuchaczy, był prof. Bogdan Chazan. Lekarz, który w ubiegłym roku został zwolniony z funkcji dyrektora warszawskiego Szpitala im. Świętej Rodziny za to, że nie zgodził się na wykonanie aborcji dziecka poczętego metodą in vitro, które miało wiele wad genetycznych, opowiedział zebranym, jak wyglądała cała sytuacja, która w mediach przedstawiana była wybiórczo i jednostronnie. Prof. Chazan mówił też, że dziś od lekarza oczekuje się, by spełniał żądania pacjenta, nawet, gdy są one szkodliwe. Dodał, że preferowany jest model lekarza neutralnego moralnie i religijnie. – Bez poglądów, konformista z przekonania lub po przejściach. Ma spełniać życzenia pacjentów – mówił profesor. Jednak z powołania lekarza wynika, że jest on w służbie życia, a nie śmierci. Profesor ze smutkiem zauważył, że dziś lekarzom dołożono zawód sędziego, który ma zdecydować, czy dziecko będzie żyło, czy nie. To samo dotyczy osób starszych. – Może powinniśmy wykształcić specjalistów od aborcji, a lekarzom dać spokój? – pytał retorycznie i podkreślał, że lekarz powinien być adwokatem dziecka, osoby starszej, nieraz nawet wbrew opinii jego prawnych opiekunów. Zachęcał także, by prowadzone były statystyki, z jakiego powodu rzeczywiście w Polsce dokonuje się aborcji, bo na dzień dzisiejszy takie dane nie istnieją. Przedłużające się oklaski po wystąpieniu prof. Chazana – jak słusznie zauważył prowadzący dyskusję o. dr hab. Jarosław Kupczak OP – oznaczały, że dziękujemy profesorowi za wiele więcej niż tylko referat.

Marek Jurek zwracał uwagę na fakty odwracania prawa i manipulacji medialnej, które często decydująco wpływają na przebieg spraw. Przypomniał m.in. tzw. sprawę Agaty, 14-latki, która zaszła w ciążę z kolegą. Potrzebę dokonania aborcji tłumaczono wówczas niepełnoletniością rodziców dziecka, co jednak nie widnieje w konstytucyjnym zapisie dopuszczającym aborcję z powodu zagrożenia dla zdrowia matki, choroby dziecka lub ciąży wynikającej z gwałtu. W sprawie Agaty żaden z tych przypadków nie miał miejsca. Marek Jurek zauważył, że prokuratura nigdy nie podjęła żadnych kroków ani przeciwko sprawcy, ani w sprawie.

Wszystkie wygłoszone referaty uzupełniały się wzajemnie, a licznie zgromadzona publiczność miała możliwość zadawania pytań prelegentom. Organizatorzy przygotowali również dla przybyłych poradnik „Bioetyka dla młodych”, który rozdano uczestnikom konferencji.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję